zavřít

Těžební horečka opět způsobuje nedostatek grafických karet

PlayStation 4 Windows MAC Xbox One Linux

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Zatímco se všechny zraky světa upínají na CES 2018 v Las Vegas, zájem o kryptoměny neutuchá, transakční poplatky jsou stále tak vysoké, že obchodníci zvažují, zda má bitcoin vůbec smysl přijímat, a bitcoinová síť spotřebovává energie jako Dánsko. A abychom nezapomněli: sklady grafických karet zejí prázdnotou. Už zase.

zdroj: Archiv

Úvodní řádky berte prosím jako nadsázku. O některých bodech by se jistě dalo polemizovat, navíc na světě není jen bitcoin. Na druhou stranu, rostoucí popularita a především skokový nárůst ceny bitcoinu přivedl spoustu nových uživatelů k těžení kryptoměn. A protože bitcoin se už bez profesionálního vybavení efektivně těžit nedá, pozornost se obrátila na jiné kryptoměny, které se dají získávat „podomácku“ s pomocí grafických karet. Jmenujme například Monero, Zcash nebo stále rostoucí Ethereum.

ethereum-price zdroj: Archiv

Těžební horečka probíhá s nějakými výkyvy prakticky celý rok 2017. S vykoupenými regály nebo neúměrnými cenami grafických karet jsme se setkali v létě i na podzim. Zabránit tomu nedokázaly ani speciální miningové edice GPU bez obrazových výstupů, které se výrobci snažili na trh dodávat.

Po chvilkové stabilizaci, kdy jsme si říkali, že největší horečka už je snad pryč, to přišlo znova. Poptávka po grafických kartách na nový rok stoupla a výrobci nedokáží zabezpečit dostatek kusů. Pro ilustraci, takto to vypadalo ve dvou velkých obchodech s komponenty dne 12. 1. 2018:

alza-gpu zdroj: Archiv

czc-gpu zdroj: Archiv

Tohle je celá nabídka karet střední třídy nad 5 000 Kč (skladem/nové). Kromě výjimek tedy neexistuje. Modely vyšší třídy, které dostupné jsou, mají většinou nadsazenou cenu. A netýká se to samozřejmě jen českého rybníčku, tento stav pozorujeme i v zahraničí:

newegg-gpu zdroj: Archiv

Je libo GTX 1060 za 13 tisíc? (americký newegg.com)

Doufejme, že se tento jev nepřelije v trvalé zvýšení cen grafických karet. Jakmile mineři skoupí vše, a to i za nereálné ceny, proč by se mělo zlevňovat?

A co vy, přidali jste se do klubu horníků, nebo tiše nadáváte, že si nemůžete postavit svůj herní počítač za normální cenu?

Tagy: trh bitcoin grafické karty kryptoměny mining ethereum GPU

Zdroje: Vlastní,tisková zpráva

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.