Test procesorů AMD AM2 v kombinaci s DDR2
zdroj: tisková zpráva

Test procesorů AMD AM2 v kombinaci s DDR2

23. 2. 2006 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Příchod procesorů AMD s podporou rychlejších pamětí typu DDR2 je nepochybně očekávanou událostí.

Vždyť Intel už používá DDR2 dlouhou dobu a v případě AMD se jednoduše čekalo, že se vyvaruje chyb, které předtím s DDR2 udělal jeho hlavní rival. Že si s DDR2 ještě vylepší svoje postavení a že možná rovnou přejde na DDR3. No nebudu vás dlouho napínat, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tak stalo. AMD sice přechází na DDR2. Ale znamená to víc komplikací, než je na první pohled patrné. Předně je to změna jádra procesoru, protože Athlony 64 mají integrovaný řadič paměti DDR1, který není kompatibilní s DDR2. Z mě neznámých důvodů také AMD zavádí novou patici AM2 s 940 piny, ale rozložení těchto pinů není shodné s původním Socketem 940 (protože si údajně AMD nepřálo, aby se uživatelé při instalaci procesoru pletli). No a konečně tím nutí ty uživatele, kteří by náhodou chtěli upgradovat z DDR na DDR2, zakoupit novou základní desku s AM2 paticí, nový procesor pro AM2 a samozřejmě DDR2 paměti (které jsou stále dražší, než paměti DDR). Oficiální uvedení je naplánováno na 6. června.
Otázka je, co paměti DDR2 uživateli přinesou. Rozhodně umožňují větší datové přenosy, protože mají lepší datovou propustnost a to hlavně díky tomu, že jsou schopné pracovat s vyššími pracovními frekvencemi. Naproti tomu mají DDR2 jednu katastrofální nectnost a to jsou vysoké latence (přístupové doby do paměti). S touto nectností se konkurenční procesory Intel potýkaly dlouhou dobu a pomohlo až "protunelování" zkratky v NorthBridge čipsetu. Přesto, dobré DDR400 paměti poskytují větší výkon, než nadprůměrné DDR2-533. A dnes už víme, že na obou platformách.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Podle prvotního testu na Tom's Hardware totiž nejsou výkony procesorů AMD AM2 v kombinaci s pamětmi DDR2 natolik dobré, aby si poradily s původními Athlony 64 s DDR1. Konkrétně, klasický Athlon 64 X2 4800+ s pamětmi DDR400 je ve hrách rychlejší, než nový Athlon 64 4800+ AM2 na stejné frekvenci v kombinaci s pamětmi DDR2-667. Je fakt, že šlo v případě zmíněného testu o předprodukční vzorek procesoru a že časování pamětí bylo pro DDR400 přímo ideální (CL2.0-2-2-5 1T, 200 MHz), zatímco pro DDR2-667 už tak ideální nebylo (CL4-4-4-12, 333 MHz). Nic to ale nemění na faktu, že se ztráta DDR2 objevila i v mnoha jiných benchmarcích, jako je třeba dekódování audia/videa a komprimace souborů, takže rozhodně není náhodná.

cappy

Nejnovější články