Výsledkem jejich snažení je, že jsou schopni spustit dohromady dvě obyčejné ATI karty v režimu CrossFire, aniž by k tomu potřebovali řídící grafickou kartu (Master), ATI označovanou jako "CrossFire Edition". Pikantní je, že se jim ve finále podařilo propojit nejenom karty s čipy X850 XT, ale také X700 a dokonce i typický low-end, RADEON X300SE HM (s Hyper Memory).
Na druhou stranu nešlo o jednoduchou záležitost. Celá operace si vyžádal a asi měsíc zjišťování a dodatečnou manipulaci s BIOSy jednotlivých karet a stejně tak s ovladači ATI Catalyst. Ale protože nakonec vše fungovalo tak jak mělo a výkon se v některých případech téměř zdvojnásobil, potvrdila se tím nepřímo již dříve tušená věc. A to, že Compositing Engine není vůbec důležitý pro tvorbu výkonu obou karet, ale až pro přesné skládání vznikajícího obrazu dohromady. Tím pádem samotný výkon u ATI CrossFire skutečně závisí jenom na čipové sadě (Xpress 200 CrossFire Edition), BIOSech VGA karet a ovladačích - a samozřejmě sériové sběrnici PCI-Express.
Bohužel k dispozici nejsou obrázky srovnání kvality. Takže nemůžeme říct, jestli je absence Compositing Enginu nějak citelně znát. Ale co se týká výkonu, tak ten u RADEONu X700 zapojeného do CrossFire poskočil ve hře DOOM 3 z 37,7 fps na 74,1 fps. Což se dá. Teď už jenom zbývá počkat, až někdo přijde s uživatelsky příjemným postupem a může začít CrossFire mánie. ATI se to asi příliš líbit nebude, přijde o exkluzivní marže z CrossFire edice (tedy pokud se tyto karty někdy objeví v obchodech v rozumných počtech).
7. 7. 2005 12:12 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Lidem z HKEPC se podařilo přijít na to, jakým způsobem vlastně funguje ATI CrossFire (obdoba NVIDIA SLI).
zdroj: HKEPC