Ricoh zapíše na CD, DVD, HD DVD i na Blu-Ray
zdroj: tisková zpráva

Ricoh zapíše na CD, DVD, HD DVD i na Blu-Ray

13. 7. 2006 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Společnost Ricoh oznámila dokončení technologie, která jí umožní zapisovat a číst všechny datové formáty, jako je CD, DVD, HD DVD a Blu-Ray.

To by nebylo nic tak divného, kdyby se to nedělo pomocí jednoho jediného laseru a v jedné mechanice. Jen pro připomenutí. Za normálních okolností není DVD, HD-DVD a Blu-Ray vzájemně kompatibilní. Každý způsob ukládání dat vyžaduje úplně jiný typ laseru. To znamená, že laser z Blu-Ray mechaniky nelze zaměnit, ani jej použít, pro čtení/zápis jakéhokoliv jiného formátu, než právě Blu-Ray. I z toho důvodu, že na Blu-Ray médiu je hloubka záznamu ve vrstvě 0,1 mm, kdežto na HD-DVD 0,6 mm a paprsek se správně nezaostří.
Celé tajemství technologie Ricohu prý spočívá v malém difrakčním zařízení (mřížce), které je umístěna mezi laser a čočku a pomocí něhož se dokáže paprsek laseru zaostřit na správné místo na disku. Popis zařízení není příliš přesný (patrně záměrně velmi matoucí), ale dá se z něj odvodit, že nejspíše bude fungovat velmi podobně jako zaostřovací zařízení nacházející se v klasických fotoaparátech. Mechanika pak sama dokáže rozpoznat, jaký typ média se v ní nachází a podle toho přizpůsobí nastavení laseru. Možná tato technologie ukončí třenice mezi oběma next-gen formáty a koncovým uživatelům nabídne jedinou správnou volbu - mít všechno. A snad by to mělo být i za přijatelnější cenu.

Souběžně s tím se v čínských novinách objevila informace, podle níž se tamní továrny, které vytvářejí diody pro laser pro Blu-Ray přehrávače, potýkají s problémy ve výrobě a nejsou schopny uspokojit poptávku, což může vážně ohrozit listopadový příchod PlayStation 3. I konkurenční řešení HD DVD zápasí s podobnými starostmi, když Toshiba dnes oznámila odložení HD DVD rekordéru o dva týdny na 27. července, taktéž díky potížím ve výrobě. Konkrétně za to může nedostatek některých komponentů, kvůli čemuž nemá firma tolik hotových přístrojů, aby je mohla v Japonsku uvést do prodeje celoplošně.

zdroj: EETimes

cappy

Nejnovější články