Extrémní taktování v Čechách a na Slovensku ožívá teprve v posledních měsících a to víc potěšila akce, kterou před pár dny uspořádal slovenský magazín pretaktovanie.sk ve spolupráci se společností Gigabyte. Šlo o mistrovství Slovenska v extrémním taktování a my byli u toho. Vše se konalo ve slovenském městě Nové Zámky a nešlo jen o overclocking, ale také o LAN party, na kterou se sjela třicítka hráčů. Prim však samozřejmě hrálo extrémní taktování, kterého se účastnily týmy českých magazínů PCTuning (za ten jsem byl i já), Extra Hardware a slovenské týmy East Slovakia Extreme OC Team a tým KLMs taktéž ze Slovenska.



Hned po krátkém uvítání se v sobotu v 10:00 začalo taktovat. Všechny týmy měly shodnou sestavu složenou z procesorů Intel Core i7 Extreme 965, základní desky Gigabyte EX58-UD5, 3× 1 GB DDR3 1600 MHz, Gigabyte Radeon HD 4850 OC, zdroj Gigabyte Odin 800 W. Cílem bylo s touto sestavou nahnat co nejvíce bodů v 3DMark Vantage při nastavení Performance a v programu Super Pi spočítat číslo pí co nejrychleji milion desetinných míst. Chlazení bylo zcela v režii v každého týmu, podobně jako různé hardwarové úpravy hardware a podobně. K dispozici dále bylo cca 200 litrů tekutého dusíku a několik kilogramů suchého ledu.



V chlazení procesoru se všechny týmy shodly a přivezly si vlastní komíny na tekutý dusík, rozdíl byl jen ve velikosti. To u grafické karty rozdíly byly. My zvolili výkonný vodní okruh s tím, že radiátor jsme ponořili do kýble s vodou, kterou jsme pravidelně zalévali dusíkem. Tím jsme ustálili teplotu vody na 5 stupňů Celsia, což pro naše potřeby bohatě stačilo. Tým KLMs zase zvolil okruh, ve kterém chladili radiátor suchým ledem a teplotu vody proto měli hluboko pod bodem mrazu (místo vody měli v okruhu fridex do motorů). Ostatní dva týmy zvolily jen výkonné vzduchové chlazení a byly proto ve značné nevýhodě.



Dodané procesory Core i7 Extreme byly bohužel předprodejní ES kusy (Engeneering Sample), a tak se nakonec nepodařilo dosáhnout úplně špičkových výsledků a všechny týmy se dostaly jen na frekvenci okolo 4,7 GHz, což není tolik. Rozhodující roli proto hrály paměti a frekvence ostatních sběrnic. Ty se podařilo nejlépe nastavit nám (paměti jsme dostali až nad 1900 MHz) a vyhráli jsme proto Super Pi s časem 8,689 s. Dařilo se nám i v 3D Marku, kde jsme grafickou kartu dostali stabilně na 815 MHz jádro. Při tomto nastavení a procesoru na 4,3 GHz jsme nakonec vyhráli s výsledkem P9878, původně vytyčenou hranici 10 000 jsme bohužel nepřekonali. Díky vítězství jsme se kvalifikovali do evropského kola, které se bude konat na jaře nejspíše v Amsterdamu a pořádá jej taktéž Gigabyte.



Všem přítomným se celá akce moc líbila, zejména organizace byla výborná. Podle ohlasů byli nadšeni i přihlížející diváci, kteří měli na akci volný přístup. Většina z nich totiž viděla tekutý dusík v počítači poprvé v životě a věřte, že je o co stát, jak ostatně vidíte z okolních fotek. Více v podrobné reportáži na PCTuning.cz.