zdroj:
tisková zpráva
Z velké části jsou zaměřeny na AMD, začněme novými procesory. Staré dvoujádrové Athlony X2 již nějakou dobu přesluhují a aktuální konkurenci svým výkonem už nestačí. Proto je nahrazují nové Athlony II X2. Ty jsou založené na 45nm architektuře Phenomů II, takže proti starým Athlonům X2 bude nová řada II o kus výkonnější. AMD v červnu uvedlo na trh model 250 (3,0 GHz) a nedávno přibyly modely II X2 240 a 245, které budou mít pracovní frekvenci 2,8 a 2,9 GHz. Všechny tři procesory dále mají 2 MB L2 cache a deaktivovanou L3 cache. Prodají se přitom za lákavou cenu v závislosti na modelu okolo 60 amerických dolarů (Athlon II X2 240 cca 1400 Kč, 245 cca 1500 Kč a 250 cca 1800 korun včetně DPH).
U procesorů AMD ještě chvíli zůstaneme. Zajímá vás, jak se takový procesor vyrábí? Pokud ano, pak vám musím doporučit nové video AMD, ve kterém se vše potřebné dozvíte. Popsáno a ukázáno je vše od zpracování křemíku s téměř stoprocentní čistotou až po konečné zapouzdření hotového procesoru. Po zhlédnutí videa také nejspíš pochopíte, proč trvá jeho výroba tak dlouho.
Potřetí se na AMD podíváme z ekonomického hlediska. Konec druhého kvartálu tohoto roku byl ve znamení finančních výsledků a AMD opět přiznalo ztráty. Tentokrát se s obratem 1,18 miliardy amerických dolarů čistá ztráta dostala na 335 milionů USD. To je na jednu stranu zlepšení oproti prvnímu čtvrtletí, kdy čistá ztráta činila 414 milionů, ale na druhou stranu bývá první čtvrtletí vždy nejhorší. AMD je navíc ve ztrátě bez přestávky už téměř čtyři roky, přičemž 5,6 miliardy dolarů utracených v roce 2006 za ATI hospodářské výsledky firmy také jistě nezlepšilo. Vzpamatuje se AMD vůbec někdy, nebo za pár měsíců přijde bankrot? To nechám jako otázku do diskuse.
Ve ztrátách se ocitnul také konkurenční Intel. U něj to ovšem bylo poprvé po 21 letech. Důvodem k tomu však nebyly problémy s prodejem procesorů, nýbrž obří pokuta, kterou firma dostala od Evropské Unie. Ta byla ve výši 1,45 miliardy dolarů a Intel se kvůli ní dostal do ztráty, která činí 398 milionů. Bez pokuty by tedy Intel byl přes miliardu v zisku. Šéf Intelu navíc řekl, že do třetího kvartálu hledí s optimismem, protože prodeje Intelu ve druhém čtvrtletí rostly více, než se čekalo.