zavřít

Porazí AMD Radeon HD 4870 své soupeře?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Pokud se něco nezmění, stávající generace grafických karet může patřit AMD.

Tahle generace může patřit AMD. Pokud se nic nestane. Radeon HD 4870 za 299 dolarů může směle konkurovat GeForce GTX 260 za 399 dolarů. Nejenom cenou, ale také výkonem. Jestli NVIDIA rychle nesleví, tahle generace bude patřit AMD. Jak je to možné? Inženýři v AMD zjevně dostali limit na to, kolik tranzistorů mohou u nového čipu použít a přitom se jim podařilo docela slušně zvednout výkon oproti předchozí generaci ATI karet (R600 atd.).

956 milionů tranzistorů, 800 Stream procesorů, 40 texturovacích jednotek, 16 výstupních jednotek (ROP), 256-bitová sběrnice, 750 MHz jádro, 900 MHz paměti typu GDDR5 (teoretický ekvivalentní datový tok 3600 MHz), dynamické balancování zátěže pro geometrii, vertex a pixel shadery, 128-bitová přesnost v plovoucí desetinné čárce pro všechny operace, příkazový procesor pro odlehčení CPU, podpora pro textury s extra vysokým rozlišením 8192x8192, Shader Model 4.1 a podpora pro DirectX 10.1.


Jak si můžete všimnout, na současný high-end NVIDIE, GeForce GTX 280, nová grafika AMD nemá. Na druhou stranu existují situace, kdy šlape na paty GeForce GTX 260 a v mnoha hrách je výkonnější. AMD také u RV770 nabídlo nové druhy antialiasingu a upravilo (zvýšilo) výkony, pokud je právě zapnut antialiasing a hra je navíc nastavena ve vysokém rozlišení obrazu. Je třeba zmínit, že v na shadery intenzivních hrách si HD 4870 vede velice slušně.

Ať už je to Crysis, ze kterého pochází graf. A nebo v Call of Duty 4, kdy při rozlišení 1920x1200 + 4xAA dosáhne na 82,4 fps, zatímco NVIDIA GeForce GTX 260 na 74,3 fps. Výsledkem snažení inženýrů AMD je výkon za cenu, která většině hráčů rozhodně není proti srsti.

Dostupné recenze jsou na adresách: AnandTech, ArsTechnica, Bjorn3D, Elite Bastards, Expreview, Hardware Canucks, Hot Hardware, PC Perspective, The Tech Report a TweakTown.
zdroj: Anandtech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.