Pneumatická sbíječka AMD Athlon 64 3400+
zdroj: tisková zpráva

Pneumatická sbíječka AMD Athlon 64 3400+

7. 1. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Jak možná víte, Athlon 64 3400+ je třícestný super-skalární procesor architektury CISC, schopný dekódovat, vykonat a vrátit (zapsat) tři x86 instrukce během jednoho taktu.

news zdroj: tisková zpráva Má schopnost zpracovávat 64-bitové, i klasické, 32-bitové instrukce. Jeho interní takt je 2.2 GHz a je vyráběn pokročilou technologií výroby na úrovni 0.13 mikronu SOI (Silicon-On-Insulator). Jádro tvoří 105.9 milionu tranzistorů, natěsnaných ve vrstvách do prostoru 193 milimetrů čtverečních. Pracovní napětí činí 1.5 Voltu, ztrátové teplo 89 Wattů. Procesor dále obsahuje jednokanálový 64-bitový (72-bit) integrovaný řadič paměti s přímým přístupem do paměti, 128 KB velkou L1 cache (64 KB pro instrukce, 64 KB pro data) a 1 MB (1024 KB) velkou L2 cache pracující na plné frekvenci jádra.

O obrovskou výpočetní sílu jádra se starají tři paralelní dvanácti stupňové integer pipeline (Athlon XP měl/má 10-stupňovou) a tři paralelní 17-stupňové (Athlon XP 15) floating point pipeline. V jádru nechybí ani podstatně vylepšená prediktivní jednotka následného větvení, kterou si nový design vyžádal. Procesor umí podle potřeby vykonávat instrukce mimo stanovené pořadí. Nechybí podpora rozšířené sady 70 instrukcí SSE, 214 instrukcí SSE2 a 3DNow!, které vylepšují prácí s 3D grafikou a multimédii. Zkrátka dobře, přeloženo do češtiny a do srozumitelného jazyka: Jedná se o zcela unikátní a svojí architekturou výjimečný procesor.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Má vůbec nějaké vady na kráse? Ano, nějaké "drobnosti" by se našly. Za a) verze jádra Atlonu 64 3400+ je označována jako stepping "C0" a je tedy shodná se všemi současnými procesory AMD64, včetně Opteronů a Athlonu FX-51. To bohužel znamená, že v jádru ještě není zapnuta podpora multi-threadingu (netuším proč), ačkoliv ho procesor od prvních návrhů obsahuje. A za b) jednokanálový řadič paměti může znamenat zhoršení výkonu v aplikacích, které jsou maximálně náročné na propustnost paměti. Sem patří například editace videa nebo hudby. A týká se to pochopitelně také drtivé většiny her.

Nicméně netruchlete. Když už jsem řekl a) i b), je potřeba také dodat ono méně známé c). Jednokanálový řadič paměti je totiž naopak rychlejší v těch případech, kdy aplikace vyžaduje častý/náhlý přístup do paměti. Vtip je akorát v tom, že rychlý přístup vyžaduje snad úplně každá aplikace (odtud potřeba efektivní cachování) a proto je výkonnostní rozdíl mezi jedno-kanálovou a dvou-kanálovou verzí Athlonu 64/FX v drtivé většině benchmarků naprosto zanedbatelný. Ostatně, stačí se podívat do testů včera zveřejněných na internetu:

Ace's Hardware, Anandtech, AMDZone, Firingsquad, HardOCP, Gamer's Depot, HardCOREware, Hardtecs4U, Hexus, Hot Hardware, Lost Circuits, Neoseeker, SubZeroTech, Tech Report, X-BitLabs.
zdroj: FiringSquad a další

cappy
Smarty.cz

Nejnovější články