Opravy pro GeForce a Radeony zatím nejsou
zdroj: tisková zpráva

Opravy pro GeForce a Radeony zatím nejsou

6. 8. 2007 16:16 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Problémy se softwarem na několika úrovních trápí NVIDII i ATI. Ovšem nutné opravy jsou zatím v nedohlednu.

Minulý týden se objevila zpráva o problémech grafických karet GeForce s náhlým snížením výkonu. Problém se měl speciálně týkat modelů 8800 GTS s 320 MB paměti, které jsou mezi hráči pro svůj slušný poměr cena/výkon docela hodně rozšířené. NVIDIA tento problém uznala a vyjádřila se v tom smyslu, že zpomalování bude vyřešeno někdy v červenci 2007 a to pomocí softwarové opravy. Bohužel, jak jste si sami mohli všimnout, další měsíc máme zasebou a žádná oprava se neobjevila. NVIDIA nově potvrdila, že zpomalení karet je způsobeno chybami ve správě textur a v celkovém zacházení s texturami, kdy dávno nepotřebné textury zůstanou viset v paměti karty a neuvolní místo pro nové textury. Paměť se tak postupně zahltí. Potvrzeno je také to, že tato nepříjemnost postihuje spíše karty s 320 MB VRAM, než ty s 640 MB VRAM, protože ty jsou vzhledem k větší paměti více odolné (nikoliv však imunní). Ovladače pak musí tento problém řešit oklikou a to způsobuje nechtěné zpomalení.
Oprava není hotová z toho důvodu, že se problém ukázal být mnohem komplexnější a mnohem komplikovanější, než se původně předpokládalo. Tím pádem řešení nebude dříve, než někdy na konci srpna nebo začátkem září 2007. A jestliže se v té době objeví, bude primárně řešit problémy s hrami pod DirectX 9, protože těch je více, než DirectX 10 a je potřeba se soustředit na ně. Oprava pro DirectX 10 bude k dispozici ještě později.

Dost podobné problémy má i ATI s Radeony HD 2600 a HD 2400. Ovšem ne z hlediska chyb v základních funkcích ovladačů, ale z hlediska BIOSu a výroby. Opět při této příležitosti musím připomenout nedávnou zprávu o tom, že některé Radeony HD 2600 a HD 2400 byly v důsledku chyby na testovacím softwaru puštěny do obchodů jako defektní. Jednoduše proto, že zcela zásadní nahrávání dat do BIOSu každé jednotlivé karty v továrně neprobíhalo korektně. Někde v distribučních kanálech se tak momentálně pohybuje 20 až 30 tisíc takto postižených Radeonů a je naprosto jisté, že skončí někde u zákazníků. ATI ale tvrdí, že mají "všechno pod kontrolou" a že stažení těchto defektních karet není potřeba. Celý problém není zásadního charakteru a půjde opravit softwarovou záplatou. Nebylo ale sděleno (alespoň k nám se nic nedoneslo), kdy se tato oprava objeví a jakým způsobem se bude aplikovat. Nezbývá tedy, než vyčkávat.

zdroj: DigiTimes

cappy

Nejnovější články