Znamená to, že nejvýkonnější čip NVIDIE bude nejspíše potřebovat novou revizi mikro-architektury jádra a tudíž i změnu designu. I když se to NVIDII asi notně prodraží, kritický scénář, v podobě stažení GF 6800 z trhu, nepřichází v úvahu, protože by firma okamžitě poslal do červených čísel. Stojí asi za to připomenout, že v poslední době to není jediný čip, jehož vnitřní mikro-architektura vyžaduje přepracování. Stejná věc před měsícem postihla také ATI RADEON X700. Ani to není jediný čip, na kterém něco nefunguje.
NVIDIA informaci o problémech s GF 6800 zatím oficiální cestou nepotvrdila (nebo jen nepřímo, viz níže). Snad jediné náznaky a další informace o tom, že by se nemuselo jednat o klasickou novinářskou kachnu, pocházejí od pracovníků velkých distribučních společností, které sice nemůžeme jmenovat, ale kteří jsou napojeni přímo na NVIDII. A samozřejmě také od běžných uživatelů, čerstvých majitelů GeForce 6800, kteří si na podivné chování GF 6800 stěžují v diskusních fórech. Ti uvádějí, že chyba se týká způsobu zpracování zvláštních efektů při přehrávání a akceleraci DVD videa. Konkrétně má jít o efekt Enhanced Motion Compensation, který má zajistit hladké přehrávání DVD. NVIDIA si na tomto efektu tradičně hodně zakládá, když svůj hardware (podobně jako ATI) propaguje nejenom jako vhodný na hry, ale také jako plně multimediální, schopný hardwarově akcelerovat video. Ve svých materiálech pak tuto vlastnost propagují i obchody a někteří výrobci grafických karet.
Jediný kdo se k celému problému vyjádřil, byl anglický mluvčí NVIDIe. Podle něj je to chyba sice nemilá, ale není nijak závažná. Navíc touto chybou nejsou postiženy karty určené pro sběrnici PCI-Express, ani karty s čipy GeForce 6600 nebo GeForce 6200. Další podstatnou zprávou je, že chyba nijak neovlivňuje kartou podávané výkony a v žádném případě se nevztahuje na hry. Týká se pouze dodatečných efektů k akceleraci videa.
2. 11. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Grafický čip NVIDIA GeForce 6800 obsahuje závažnou chybu, která však nemůže být opravena patchem, BIOSem, či změnou v softwarových ovladačích.
zdroj: NTcompatible