Nvidia představila GeForce 970 a 980
Nvidia před pár dny odhalila dvojici nových grafických karet. Modely GeForce 970 a 980 běží na architektuře Maxwell a jedná se tedy o první high-endové modely založené na této 28nm technologii. Především vyšší z obou modelů by měl u zákazníků zabodovat brutálním výkonem, překvapivě výrazným snížením spotřeby a tedy lepším poměrem výkon/watt. K tomu se u obou karet přidává optimalizace pro rozlišení 4K a využijí ji paradoxně hlavně ti, co nevlastní odpovídající monitor.
Technologie se nazývá DSR a funguje tak, že v podstatě vytvoří virtuální desktop o vyšším rozlišení než umí váš monitor. Hru tím pádem karta rovněž vyrenderuje ve vyšším rozlišení a následně ji zmenší na nativní hodnoty vašeho monitoru. Nejedná se tudíž o post-process efekt, se kterým občas některé hry mají problémy. Výsledky jsou velmi kvalitní a jedinou nevýhodou je velká náročnost na výpočetní výkon. Pokud ovšem máte výkonu nadbytek a hra se standardními metodami vyhlazování obrazu nefunguje korektně nebo je nepodporuje vůbec, DSR může být poměrně zajímavá volba.
První herní testy „devětsetosmdesátky“ jasně prokazují, že se herní výkon na úrovni GeForce 780 Ti Gaming (tedy OC verze) snoubí s opravdu solidní spotřebou a nabízí i potenciál k přetaktování. Zároveň ale ukazuje i na to, že se u několika her můžeme i na nadprůměrných sestavách setkat s „úzkým hrdlem“. Znamená to, že plný potenciál grafické karty je přiškrcen ostatními komponentami v systému (nejčastěji procesorem), tudíž pak u 780 Ti, 980 a dokonce i 970 lze v některých případech naměřit shodné hodnoty FPS. Majitele GeForce 780 Ti, případně Radeonu R9 290X či 295 X2, tak nejspíš zanechá výkon GeForce 980 chladnými
Server Tom’s Hardware podrobil obě nové karty detailnímu testu, zaměřil se i na měření skutečné spotřeby, a výsledky jsou velmi zajímavé. U obou karet se při hraní pohybovala průměrná spotřeba kolem 180 Wattů, což ovšem neznamená, že by nám rázem stačily slabší zdroje. Když je potřeba, GeForce si ze zdroje nárazově vezme až 300 W.
Nízká průměrná spotřeba je především výsledkem kvalitní optimalizace výpočetního jádra pro hry, které nevyžadují sto procent výkonu po celou dobu. Jakmile ale na kartě spustíte program vyžadující neustále plný výkon, udrží si nižší spotřebu jen referenční karta. Testovaný vzorek od Gigabyte vylétl okamžitě na 280 W, kde se držel i po zbytek testu.
GeForce 980 i 970 jsou již nyní dostupné za ceny okolo 14900 Kč (je tedy paradoxně levnější než mnohé 780 Ti Gaming), respektive 9400 Kč. Pro řadu zákazníků bude pravděpodobně lákavější levnější GeForce 970, která za výrazně nižší cenu nabídne o cca 12 % nižší výkon.
Socket 2011-v3 a DDR4 pomalu v kurzu?
Základní desky se socketem 2011-v3 a podporou DDR4 pamětí pomalu ale jistě přibývají a ty nejlevnější mohou být vaše už za nějakých 6000 Kč s DPH. Bohužel nic v životě nemůže být nikdy jednoduché, a tak si musíte dávat dobrý pozor, zda se díváte na socket 2011 pro Intel procesory s jádry Sandy Bridge-E/EP a Ivy Bridge-E/EP (E je označení pro „enthusiast“ neboli „nadšenec“), nebo jestli jde o socket 2011-1 pro Ivy Bridge-EX či konečně ten správný pro procesory s jádrem Haswell-E: LGA 2011-v3. A vzájemně kompatibilní samozřejmě nejsou.
Jednoduché to bohužel není ani s výběrem procesorů. Abyste využili potenciál základní desky na maximum, je potřeba se poohlédnout i po správném modelu CPU. Jak se říká: „když už, tak už.“ Tudíž se budete pravděpodobně poohlížet i po procesoru typu Core i7 5930K za 15 000 Kč, abyste využili plného potenciálu čtyřiceti PCI Express 3.0 linek, což vám umožní provozovat až čtyři karty v SLI.
Z DDR4 pamětí se časem pochopitelně stane nový standard, v současné době však není pro běžného hráče mnoho důvodů, proč zvažovat upgrade. Nehledě na to, že by kvůli DDR4 RAM bylo nutno krom nové desky koupit samozřejmě i nový procesor a ceny zatím výkonu příliš neodpovídají. Výhodné je, že lze na jeden DDR4 paměťový modul běžně vměstnat až 16 GB paměti (na klasické DDR3 se „vejde“ pouze 8 GB, ale existují i pořádně drahé 16 a 32 GB DDR3 ECC moduly určené pro serverové stanice), tím pádem nebude v budoucnu těžké osadit běžnou základní desku výrazně vyšším množstvím paměti než dnes. Jestli však potřebujete ve stolním PC 128 GB paměti a máte i dostatek náročné práce pro Core i7 s jádrem Haswell-E, všechny potřebné komponenty jsou již běžně dostupné.
Vodník od Raijinteku
All-in-one vodní chladící okruhy sice mezi profi tunery a overclockery příliš dobré postavení nemají, na druhou stranu se najdou modely, které jsou nejen jednoduché na instalaci, ale odvádí i velmi dobrou službu a nejsou tedy jen na efekt. Mezi takové patří třeba NZXT Kraken X40, Zalman Reserator 3 či výrobky společnosti Raijintek. A právě posledně zmiňovaná firma představila nový set pro vodní chlazení nazvaný Triton.
Po vodním chlazením nepolíbené je vhodné zmínit, že v případě celých setů se jedná o kompletní okruh pro vodní chlazení sestávající z velkého hliníkového radiátoru se dvěma ventilátory a CPU bloku, který je zároveň i expanzní nádobou s čerpadlem. Způsob montáže je relativně jednoduchý a nemusíte se bát, že bude nutné okruh složitě odvzdušňovat, díky čemuž byste přebarvili kus koberce na modro (vlastní zkušenost). Oproti konkurenci, která nabízí zapečetěné okruhy, je možné Tritona obarvit třemi různými kapalinami - jsou součástí balení. Výsledný „tuning efekt“ doladí dvě diody ukryté přímo v expanzní nádobě. Ale i když třeba nejste příznivci zeleně svítící krabice, možnost po čase doplnit kapalinu v okruhu zcela jistě uvítáte.
Samotné čerpadlo je schopné jet až na 3000 otáčkách za minutu při spotřebě cca 4 Watty. Za hodinu dokáže okruhem protočit 120 litrů chladicí kapaliny a vygeneruje hluk 20 dBA. Výdrž je udávána až 50 000 hodin provozu. Na radiátoru pak najdeme dva ventilátory, jejichž lopatky lze regulovat v rozmezí 1000 – 2600 RPM. Jediné, co by nám mohlo přidělat vrásky na čele je kombinace měděného CPU bloku a hliníkového radiátoru. Nezřídka se stává, že takováto kombinace ráda časem „vykvete.“ V Evropě je dostupný přes web Caseking.de za cenu solidních 79,90 EUR, tedy v přepočtu zhruba 2200 Kč.