zavřít

Kalifornský soud zakázal prodávat Playstation v USA

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Soud v Oaklandu v americkém státu Kalifornie nařídil společnosti Sony Computer Entertainment, Inc.

a její americké pobočce, aby zaplatila 90,7 milionů dolarů jako odškodné společnosti Immersion. Za to, že porušila patentovou ochranu její technologie, která ovládacím prvkům herních konzolí umožňuje vibrovat tak, aby to odpovídalo dění na obrazovce.
Součástí rozhodnutí je i zákaz prodávat v USA herní konzole Playstation a Playstation 2, včetně ovladačů Dual Shock a 47 herních titulů, které vibrování ovladačů podporují. Poslední nadějí Sony na zvrat je vyšší instance, tj. odvolací soud. Pokud ten rozhodnutí potvrdí, bude se muset Sony podřídit. Immersion kvůli stejnému patentu žaloval i Microsoft (thx Bludr), ten však přistoupil na mimosoudní vyrovnání a poslušně ji zaplatil. Sony se domnívala, že ovladače Dual Shock a věci s nimi související jsou výlučně jejich produktem, tzn. produktem jejich samostatného vývoje a tudíž, že musí soud jednoznačně vyhrát. To byl ovšem omyl. Dlouholetá praxe je zhruba taková, že pokud firma není na trhu úspěšná, začne se ohlížet, jak se přiživit na někom, kdo úspěšný je.

Tak například první herní konzole Magnavox Odyssey, na které se dal hrát třeba "Pong", úspěšná nebyla. Ale jejich kolizní systém pixelů s objektem na rastrovém displeji se nevědomky začal běžně používat (a používá se dodnes). Obětním beránkem se stal Activision, který prohrál soudní spor s pozdějším vlastníkem Magnavoxu, firmou Philips, a musel zaplatit tučné odškodné, což následně vedlo k jeho bankrotu a nutné resktrukturalizaci. Stejně se zachovalo například Atari, které v momentě, kdy přestalo stačit konkurenci, rozjelo soudní spory se svými úspěšnějšími protivníky. Stejně tak 3Dfx a hromada dalších firem.

Současný patentový systém USA je jedna velká žumpa. Patentovat si je možné prakticky cokoliv. Dokonce věci, které se běžně vyskytují v přírodě, včetně živých organismů, bílkovin nebo genů. Takže některé firmy nedělají nic jiného, než že si nechávají patentovat tisíce nově objevených rostlin z deštného pralesa. Jaký to má význam? Až někdo v budoucnu z takové rostliny vyrobí lék, bude ho firma žalovat a vymáhat náhradu škody. A soudě podle případu Sony (a mnoha dalších) je docela dobře možné, že takový soudní spor vyhraje. Neboť tento systém je sice podle našeho názoru stupidní, ale uplatňován je důsledně.

zdroj: JapanToday

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.