Zajímavé je, že bude společná pro všechny platformy - jak pro notebooky (krycí jméno Merom), tak pro desktopy (Conroe) a dokonce i pro servery (WoodCrest). Čipy na ní založené by se měly dostat na trh až v druhé polovině 2006, takže do té doby může AMD klidně spát. Mezi vyzdvihované klíčové parametry nových čipů by měla patřit zejména jejich vysoká efektivnost a nízká spotřeba (a tím pravděpodobně i nízké ztrátové teplo). Mezi sebou se budou lišit v drobnostech, jako je velikost cache a podobně. Prapůvodním základem by mohlo být Pentium III.
Až doposud Intel produkoval čipy založené na několika, velmi rozdílných, vnitřních mikro-architekturách. Zvlášť jednu měl pro notebooky, další samostatnou pro desktopy, pracovní stanice a servery. Jednou z těch proslavených a později nechvalně proslulých, byla tzv. NetBurst architektura pro desktopy, která se poprvé objevila u Pentia 4 Willamette. Dobré jméno si udělala například v Pentiích 4 NorthWood (skončila v roce 2003), ale později, s příchodem Pentií 4 Prescott, se postupně objevovaly její nectnosti. S růstem frekvencí stoupla spotřeba a s ní související ztrátové teplo začalo dělat vrásky na čele nejen výrobcům počítačů ale i samotnému Intelu. I proto bylo rozhodnuto o zrušení 4 GHz Pentia 4 Prescott.
Na NetBurst a Pentiu 4 by se dala najít řada pozitiv. Byly to třeba rychlé ALU jednotky, interně pracující na dvojnásobné frekvenci jádra. Výborné predikční jednotky, schopnost vypořádat se s pamětmi s pomalou přístupovou dobou, schopnost vytvářet "zkratky" v pipeline a tím eliminovat její nadměrnou délku a další, které jsou pro moderní procesory nezbytné. Bohužel, nepříliš povedená FPU (která je zejména pro hry velice podstatná) a technologické limity spojené s vysokými frekvencemi, znamenají definitivní stop.
15. 8. 2005 20:20 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Už tento měsíc (konkrétně 23.8.) bychom se měli dozvědět více informací o nové architektuře pro procesory Intel.
zdroj: C|Net