HW téma - první testy GeForce FX
zdroj: tisková zpráva

HW téma - první testy GeForce FX

28. 1. 2003 0:00 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Tak jaká je GeForce FX - vyplatilo se čekání? Jak je výkonná a porazila v rychlosti konkurenční Radeon 9700 PRO? Nebo se potvrdila ta nejpesimističtější očekávání? A co hardwarové nároky, stojí za to?

Autor: Cappy
Publikováno: 28.ledna 2003


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tak jaká je GeForce FX? Vyplatilo se dlouhé čekání? Jak je výkonná a porazila v rychlosti konkurenční Radeon 9700 PRO? Nebo se potvrdila ta nejpesimističtější očekávání? A co hardwarové nároky, stojí vůbec za to?

O grafickou kartu nVidia GeForce FX se u nás i ve světě strhnul obrovský zájem. Několik (neváhám říci statečných) recenzentů, kteří už stihli zveřejnit první výsledky benchmarků a také dojmy z této novinky, má (nebo mělo) přetížené servery. Náporu neodolaly ani ty největší sajty, umístěné na páteřních sítích v Americe, takže aby si i naši čtenáři bez znalosti angličtiny mohli učinit na tuto kartu svůj názor, udělal jsem určitý přehled toho, co se v těchto nadmíru zajímavých recenzích píše. Na naše vlastní názory a postřehy si zatím budete muset počkat, ale budiž vám útěchou, že v Evropě nejsme zdaleka jediní, kdo si na GF FX ještě nějaký čas nesáhne.

Abych vám nejlépe přiblížil první dojmy a srozumitelně popsal stopy, jaké zanechala GeForce FX v duších pánů recenzentů, začnu recenzí asi nejlepší, která byla zveřejněna na Anandtechu. Ale nevyhnu se ani zajímavostem z těch ostatních. Už z nadpisů je totiž patrné, co si o GF FX vlastně jednotliví autoři článků myslí.

 AnandTech: Očekávání se nenaplnila
Obrázek zdroj: tisková zpráva První důležitá informace, kterou se na Anandtechu dočtete, je ta, že GF FX se bude vyrábět ve dvou verzích a to 5800 a 5800 Ultra, která bude mít takt jádra 500 a takt pamětí 1000 MHz. Příčemž rychlejší varianta Ultra bude mít dvouslotové turbo chlazení vyvinuté nVidií. Slabší verze bude mít takt jádra 400 MHz, pamětí 800 MHz a chlazení mnohem klasičtější, konvenční a toto chlazení nebude zabírat dva sloty. Ceny GF FX Ultra by se měly pohybovat na úrovni Radeonu 9700PRO, tj. 399 USD, GF FX 5800 kolem cca 299 USD, ale autor k tomu dodává, že z počátku budou ceny v obchodech vyšší.

Další věcí, nad kterou se autor článku Anand Lal Shimpi pozastavuje, je cena monstrózního chladiče, jeho hlučnost (doporučujeme stáhnout toto video a pustit si ho se zapnutým zvukem) a nároky na počítačový zdroj dokumentované screenshotem z Power indikátoru, s varováním, které se objeví v případě, že není zapojeno přídavné napájení. Mezi novinky GF FX patří i funkce nastavení rozdílných frekvencí pro práci ve 2D (například ve Windows se karta přepne na 300/600 MHz) a rozdílných frekvencí v případě, že se zapne nějaká 3D aplikace, například hra. Tomu odpovídá i rychlost otáček a výsledná hlučnost chladiče. Nicméně autor jasně píše, že hluk vydávaný chladičem ve 2D je i tak vyšší než u Radeonu 9700PRO, což je velice nepříjemné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Anandtech prováděl testy s beta drivery Detonátor verze 42.63, takže výsledky v testech, zejména těch, týkajících se antialiasingu a anizotropního filtrování mohou být velice zkreslené. Proto i testy berme takové jaké jsou, prostě beta ;) I tak je ale nutné konstatovat, že většina testů nedopadla tak, jak bychom očekávali, tedy vítězstvím nVidie. Ba právě naopak, častým vítězstvím Radeonu 9700PRO a to dokonce i v čistě výkonnostních testech. Sporné je i porovnání kvality 3D obrazu a jednotlivých módů vyhlazovaní a filteringu. Tady ATi zcela jasně vede, neboť u nVidie způsobí zapnutí antialiasingu mnohem vyšší ztrátu výkonu.

Autor recenze k GeForce FX na závěr píše: "Výkon je oproti GeForce Ti4600 zvětšen, to je bez pochyby jasné, ale nestačí na to, aby vrátil nVidii do její dominantní pozice tak, jak jsme to všichni od GeForce FX očekávali. Toto však není konec nVidie, společnost je životaschopná a udělá ještě spoustu produktů s vysokým potenciálem (GeForce FX nevyjímaje). Cesta k obnovení dominantního postavení na trhu však bude značně obtížná."

 ExtremeTech: Není to houmran
Obrázek zdroj: tisková zpráva Jiná recenze na Extremetechu není jako obvykle "extrémní" a tedy přetechnizovaná, jak je pro tyto stránky typické. Z textu se třeba dozvíte, že nVidia svůj monstrózní chladič nazývá "Flow FX thermal management system" a že na diskusních fórech už GeForce FX dostala přezdívku The DustBuster ;) Tím většina lidí dává jasně najevo, že kartou produkovaný hluk je příliš velký. Co se týká testů, tak autor recenze dospěl k závěru, že v hrubé síle je GeForce FX 5800 Ultra rychlejší než Radeon 9700PRO, cirka o 10 procent, ale jakmile se zapne anizotropní filtrování, nebo antialiasing, je na tom daleko lépe Radeon.

Dále jsou v recenzi rozebrány jednotlivé testy, které obsahuje benchmark 3DMark 2001SE a na mnoha grafech je zdokumentováno, jak si v tom kterém testu obě srovnávané karty vedly. A pokud v 3DMarku byly výsledky nerozhodné, potom v testu který obsahuje Unreal Tournament 2003, vyhrál zcela jasně Radeon 9700PRO.

Obrázek zdroj: tisková zpráva V komentáři na závěr se například píše: "GeForce FX dostala nVidii zpátky do boje s ATi, ale Radeon 9700PRO se jeví jako velice tvrdý soupeř a tyto výsledky ukazují, kolik výkonnostního potenciálu nVidia ztratila, když byl Radeon 9700PRO poprvé uveden na trh. Faktem tedy je, že GeForce FX nevrátila nVidii prvenství. Na druhou stranu musíme uznat, že toto nejsou poslední slova, která budou o GeForce FX napsána."

 HardOCP: Je to velice horká a hlučná bestie
Kolegové z HardOCp se tradičně s nějakými mírnými a zaobalenými komentáři nepárali - a tak to má být. Ani zde nechybí podrobné výkonnostní testy, ve kterých převážně vítězí GeForce FX nad Radeonem. Zajímavé je, že z testů na HardOCP je daleko nejvíce patrná hladovost GeForce FX po datech. A protože platí, že grafická karta nezpočítá nic, co jí procesor nepošle, může se dokonce i Athlon XP s ratingem 2800+ a 333MHz FSB jevit jako procesor svým výkonem pro GF FX nedostatečným. Další stesk a stížnost je adresována na kvalitu Beta ovladačů, neboť v některých hrách, jako Need for Speed: Hot Pursuit 2 a Unreal Tournament 2003, se objevilo vypadávání textur a fragmenty při zapnutí antialiasingu (obrázek). Chlazení, které produkujke vysoký hluk, se nezdá příliš efektivní a v recenzi se poukazuje na to, že zadní strana karty je chlazena pouze pasivně.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Autor recenze, Brent Justice, se pokusil i o přetaktování a na závěr k této zkušenosti píše: "Všichni včetně mě byli velmi skeptičtí co se týká overclockingu téhle bestie. Vzhledem k tomu, že je nutné speciální chlazení k tomu, aby mohla běžet na základních frekvencích 500/1000 MHz, tak jak by mohla být více přetaktována? Použil jsem "coolbits", které mi dovolily kartu přetaktovat jak ve 2D, tak i ve 3D. Stabilního přetaktování jsem dosáhl při 530/535. Při nastavení frekvence 540 MHz pro jádro se systém stal nestabilním a počítač zatuhl. Jedinou další možností byl tvrdý reset počítače. Při nastavení frekvence paměti na 550, 540, 545 MHz se ve hrách objevovaly výpadky polygonů a tím pádem byly nehratelné. Při frekvenci 535 MHz (1070 MHz efektivně) pro paměti byl systém zcela stabilní, což přineslo zvýšení propustnosti z 16 GB/s na 17.1 GB/s."

A nechybí ani pár autorových slov na závěr: "Ačkoliv to nikdo nepředpokládal, GeForce FX není zabiják Radeonu 9700PRO. Je lepší, mírně rychlejší v mnoha hrách a stejně tak mírně pomalejší v mnoha jiných. Paradoxně nejlepší výkon dosahovala v 3DMarku 2001, tedy v syntetickém benchmarku, zatím co ve hře Unreal Tournament 2003 dosahovala výkonů mnohem horších, jak 9700PRO. Tato situace je podobná uvedení Radeonu 8500, který byl také rychlejší v 3DMarku, ale v ostatních hrách prohrával s GeForce 3Ti. Tato anomálie plus problémy s výpadky textur jdou na vrub špatným ovladačům."

 Další recenze
Obrázek zdroj: tisková zpráva Další dvě recenze se objevily na německém Tecchannelu a na Tom's Hardware. Věnovat se jim blíže by už ale nemělo smysl, mnoho nového v nich řečeno není, i když se jedná o pohled na věc ze zase trošičku jiného úhlu.

Mě osobně GeForce FX v mnohém zklamala a v mnohém potěšila. Každopádně se jedná o největší překvapení letošní zimy a jara. Pokud bych si jí snad pořídil, pak by se nejspíše jednalo o normální verzi, tj. o verzi bez monstrózního chladiče. Přeci jen, kdo by chtěl mít z počítače stíhačku ;)

Související články: GeForce FX terčem posměchu, Diskusní fórum o testech GeForce FX, Hardware.Tiscali.cz

 
Cappy
připravil: jd


 
 
Smarty.cz

Nejnovější články