HW téma - přehled procesorů, 2.díl
zdroj: tisková zpráva

HW téma - přehled procesorů, 2.díl

9. 12. 2002 0:00 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Druhá část by vám měla pomoci dobrat se toho pravého procesoru pro vaše potřeby. Vybrali jsme zde ty nejvhodnější kandidáty ve čtyřech kategoriích podle ceny - jaké je tedy ideální herní CPU?

Autor: Celeb
Publikováno: 9.prosince 2002


Zvětšit V první části tohoto seriálu šlo především o vyjasnění specifikací jednotlivých současných procesorů. V tomto dílu však půjde o docela něco jiného - pohledem českého hráče se pokusíme vyhodnotit nejvýhodnější mikroprocesor pro jeho potřeby, ať už je jeho rozpočet na nový (upgrade starého) PC jakýkoliv.

Rozdělil jsem proto všechny CPU do několika kategorií podle jejich ceny a v každé z nich se pokusíme upozornit na jednotlivé modely, které jsou výhodné pro určitý typ hráčů. Dodávám, že ceny u všech procesorů jsou včetně DPH 22% a jsou odvozeny od ceníků určených pro běžné zákazníky (tedy nikoliv z cen pro distributory při odběru velkého počtu kusů).

Do 1500 Kč

 Intel Celeron - Tualatin 1,1 GHz (A)
Tento procesor je výhodnou koupí pro majitele desek s podporou Tualatinů (čipsety i815-B, i810-B2, VIA Apollo Pro133T, Apollo Pro266T a ALi Aladdin Pro 5T), kteří se ještě nehodlají zbavit celé platformy. Při případném upgradu by totiž musel uživatel vyměnit minimálně základní desku, operační paměti i samotný procesor i chladič.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Velké plus u těchto Celeronů je možnost jejich přetaktování, s čímž budou samozřejmě spokojeni spíše majitelé kvalitních základních desek. To vše díky moderní technologii výroby na úrovni 0,13 mikronu. Díky tomu stačí většinou „popohnat“ procesor pomocí změny frekvence FSB na 133 MHz, čímž z nich dostaneme (až na L2 cache) čistokrevné Pentium III. Podle mých zkušeností je spolehlivou koupí 1 GHz model (A), který jednoduše „vytáhneme“ na 1333 MHz (násobič 10x133), jenže ten už často nebývá na skladě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva V případě 1,1 GHz kousku budeme muset riskovat, když se pokusíme procesor rozběhnout se 133 MHz FSB na 1463 MHz, což je velice blízko hranici frekvenčního maxima pro Tualatin (s použitím vzduchového chlazení samozřejmě). U modelů s frekvencí nad 1,1 GHz většinou uspějí majitelé stabilních desek, kterým nebude vadit nestandardní nastavení FSB (mezi 100 a 133 MHz v závislosti na stabilitě celého systému). Prakticky nemá smysl kupovat 1,3 a 1,4 GHz modely, neboť šance na úspěšné přetaktování se snižuje, zatímco cena vzrůstá. Velká nevýhoda koupě nové platformy s tímto procesorem je konec její životnosti, Intel totiž končí s výrobou CPU pro SOCKET 370.

Přibližná cena za 1,1 GHz Celeron (A): 1500-1600 Kč
Test procesoru na XbitLabs


 AMD Duron 1,3 GHz
Současný absolutní low-end v podání AMD má dostatečný výkon, aby uspokojil méně náročné hráče starších titulů. S přetaktováním se dá počítat maximálně do 10-15% při použití standardního chlazení. Příliš výkonu navíc si tedy nemalujte. Ovšem výhodou na druhou stranu je (na rozdíl od předchozího Celeronu) životnost platformy. Pokud tímto procesorem osadíte moderní desku (čipset VIA KT400, nVidia nForce2), máte do budoucna poměrně vystaráno. Dnes se vyrábějí procesory až s označením 2700+, což je jistě slušný potenciál. Pokud tedy chcete svůj počítač založit na platformě AMD, přitom máte v rozpočtu minimum financí na procesor a hodláte v budoucnu tuto část upgradovat, pak je Duron solidní volbou. Silně však doporučuji naškudlit pár stovek navíc a podívat se po Athlonu XP 1700+ - 2000+.

Přibližná cena Duronu 1,3 GHz: 1500 Kč
Test procesoru na Tom´s Hardware


Do 3500 Kč

Střední kategorie je hojně obsazena oběma hlavními konkurenty. Bavme se raději pouze o dvou soupeřích, neboť třetí producent CPU pro běžné stolní PC - firma VIA - nevyrábí pro hráče zajímavé procesory.

 Intel Celeron - Northwood 2,0 GHz
Synonymem pro Celeron založený na bázi Northwoodu je přetaktování. Pokud se nehodláte pouštět do takových experimentů, pak raději o tomto procesoru vůbec neuvažujte. Má totiž poměrně nízký výkon, předstihne ho i starší Celeron - Tualatin. Pokud si rádi hrajete s hardwarem, pak vězte, že taktování tohoto modelu je velice snadné. Frekvence ochotně překročí 3 GHz, čímž se dostanete do výkonnostní sféry Athlonu XP 1700+ až 1800+.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Hledáte-li důvod k neodpovídajícímu výkonu, pak si uvědomte, že velikost vyrovnávací paměti druhé úrovně je pouhých 128kB. To už je v současnosti skutečně dost málo. Procesor můžeme doporučit všem, kterým nevadí přetaktovaný počítač s výhledem do budoucna na koupi mnohem silnějšího procesoru (dnes až 3,06 GHz Pentium 4). Vítězem v této kategorii však Celeron rozhodně není.

Přibližná cena Celeronu 2 GHz: 3500 Kč
Test
procesoru na Tom´s Hardware

 AMD Athlon XP 1700+ až 2000+
Klenoty ve své kategorii. Tyto původně high-end procesory jsou plnohodnotné a na rozdíl od konkurentů ve své třídě tedy nejsou nijak výkonnostně kompenzovány oproti nejrychlejším modelům, takže jejich výkon je vzhledem k ceně absolutní špičkou. S přetaktováním je možné se posunout ještě o pár krůčků vpřed (nepočítejte s razantním výkonnostním skokem), avšak asi nebude důvod k takovému zákroku - výkon vám bude bohatě stačit na všechny moderní náročné 3D hry.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Procesory jsou v současnosti vyráběny na jádře Thoroughbred a jejich maximum odpovídá modelu 2200+. Tyto CPU jsou vůbec jedny z nejvýhodnějších poměrem ceny k výkonu ze všech momentálně dostupných kousků na trhu.

Přibližné ceny: Athlon XP 1700+ 2350 Kč; Athlon XP 1800+ 2780 Kč; Athlon XP 1900+ 3150 Kč; Athlon XP 2000+ 3450 Kč
Test
procesorů na FiringSquad

Do 7000 Kč

Tato kategorie je skutečně zajímavá. Dobrou pozici zde má především Intel se svými pomalejšími variantami Pentií 4, ale pokud nehodláte experimentovat s frekvencemi, tak také AMD Athlon XP.

 Intel Pentium 4 1,6; 1,8 a 2,0 GHz (A)
Nejnižší modely z řady Northwood nabízí nadstandardní možnosti v přetaktování. Při koupi těchto CPU si dejte velmi dobrý pozor, aby vám prodejce „omylem“ nevnutil starší jádro Willamette. K odlišení slouží označení „A“, které se vyskytuje právě u modernějších Northwoodů. Jednoduchou změnou frekvence systémové sběrnice na hodnotu 533 MHz (tedy 133 MHz 4x) dosáhnete solidního výkonnostního skoku, aniž byste trápili ostatní komponenty v počítači nestandardní frekvencí sběrnice. Procesory mají dokonce vůli jít ještě výš, takže pokud jste šťastnými majiteli skálopevných nervů, jsou tyto procesory určeny právě pro vás.

Model 1,6 GHz A zřejmě nebude příliš dobře k sehnání - vyráběl se v malých sériích, což nemusí příliš vadit, uvážíme-li, že i ostatní kousky jsou velice „ochotné“ k hrátkám s frekvencí. Poměrem ceny k výkonu se dostávají přetaktované verze na špičku pelotonu vedle levných Athlonů XP. Pokud však nehodláte komponenty a své nervy trápit přetaktováním, pak spíše doporučuji konkurenci od AMD.

Přibližné ceny: Pentium 4 1,8 A GHz 6050 Kč; Pentium 4 A 2 GHz 6900 Kč
Test 2 GHz modelu na FiringSquad


Obrázek zdroj: tisková zpráva  Athlon XP 2100+
S cenou pod 4 tisíce Kč se stává ideálním procesorem pro střední třídu počítačů. Se zvyšováním frekvencí bych raději příliš nepočítal, protože technologické maximum je lehce nad úrovní modelu 2200+. Jádro procesoru je totiž původní Thoroughbred - revize A.

Přibližná cena: Athlon XP 2100+: cca 3850 Kč
Test
CPU na stránkách Tom´s Hardware


Bez přihlédnutí na cenu

Kategorie procesoru snů není až natolik výkonnostně vzdálená předchozím CPU, zato finančně si musíte značně připlatit za to, že váš procesor bude skutečná špička. Sice nechápu důvody k nákupu předražených procesorů, které ve skutečnosti předbíhají své kolegy jen o procenta, ale volba je na peněžence každého z nás.

 Pentium 4 3,06 GHz
První model s podporou HyperThreadingu se stal nejvýkonnějším x86 stolním procesorem současnosti. Frekvence sběrnice je samozřejmě 533 MHz (QPB), v ostatních parametrech odpovídá ostatním Northwoodům. Pokud máte na procesor skutečně neomezený rozpočet, pak rozhodně neváhejte. Pro ostatní smrtelníky je takový procesor vlastně zbytečností. Technologie HyperThreading ve hrách nemá přílišný užitek, zdokonalení se týká spíše běhu několika aplikací typických pro pracovní stanici nebo server.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Přibližná cena: Pentium 4 3,06 GHz: 26000 Kč
Test
na AnandTechu


 Athlon XP 2700+
Pokud jste skalními zatvrzelými fanoušky AMD a nehodláte na procesoru šetřit, pak je pro vás ideální kombinací Athlon XP 2700+, čipset nVidia nForce2 a kvalitní paměťové moduly DDR 400 v páru. Výkonnostně budete téměř na úrovni high-endu od Intelu, ale vaše peněženka tolik neutrpí.

Přibližná cena: Athlon XP 2700+: 14600 Kč

Test CPU na webu FiringSquad

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Závěr
Jako nejvýhodnější volbu celkově vidím buďto Athlon XP 1700+ až 2000+ (Thoroughbred-A), který při své ceně podává skutečně heroický výkon nebo (pokud máte více peněz) Pentium 4 1,6 - 2 GHz (A), které velice ochotně zvyšuje svou frekvenci. Mějte však na paměti, že s přetaktováním procesoru přicházejí rizika ztráty záruky na poškozené komponenty a nutnost koupě kvalitní desky a pamětí. Ostatní procesory, které jsem zmínil, jsou také dobrou volbou, ovšem jen pro určitý typ hráčů.

Související články: Přehled procesorů 1.díl
Zdroje: AnandTech, Tom´s Hardware, Xbitlabs a FiringSquad

 
Celeb
připravil: jd


 
 

Nejnovější články