HW aktuality - recenze PC zdrojů, podíl DX9
zdroj: tisková zpráva

HW aktuality - recenze PC zdrojů, podíl DX9

1. 8. 2003 12:12 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

- Mít výkonný a zároveň tichý počítač - to je téměř nesplnitelný sen nejednoho...

Mít výkonný a zároveň tichý počítač - to je téměř nesplnitelný sen nejednoho hráče. Ale co dělat v době, kdy jsou hlučné i notebooky? Ať už si počítač stavíte sami nebo upgradujete nějaký původní, je třeba mít na paměti jedno pravidlo. Zaměřovat se vždy na kvalitní komponenty. Pak vám třeba odpadne polepování vnitřních stěn skříně kobercem, investice do (skoro) nehlučného vodního chlazení, obalování harddisků molitanem a jiné, opravdu kutilské záležitosti, které dokáží akorát přivést do mdlob nejednoho příslušníka hasičského sboru. Jedním z hlavních původců hluku v počítači je zdroj a tak vám možná přijde vhod druhá část srovnávacího testu počítačových zdrojů zveřejněných na Anandtechu. Přímý odkaz na část s tabulkou obsahující hodnoty hluku v decibelech je potom zde a první část testu pocházející z ledna tohoto roku je potom tady. Vítězem testu se stal Fortron FSP400-60PF a na druhém místě se umístil Zalman 400W APFC (kvůli vyšší ceně).

Podle Mercury Research měla nVidia v druhém čtvrtletí 60ti procentní podíl na trhu s DX9.0 čipy. Bylo to způsobeno velkým zájmem o GeForce FX, který podle všeho roste i nadále. Dělo se tak navzdory některým varováním a pesimistickým předpovědím. U ATi je situace opačná. Podle tohoto zdroje někteří korejští výrobci, jako například Unitec, SUMA nebo Sigmacom, přemýšlejí o tom, že přestanou vyrábět grafické karty s čipy ATi a zaměří se pouze na čipy nVidia. A to kvůli razantnímu poklesu prodeje o 40 až 50 procent, který je postihl v měsíci červnu tohoto roku. Přitom ATi předpokládá, že s příchodem her, jakými budou například Half-Life 2 nebo DOOM 3, se zájem o grafické karty s DirectX 9.0 čipy razantně zvedne.

V minulosti jsme trochu opomíjeli uživatele operačního systému Linux, takže dnes to alespoň trochu napravíme. Na stránkách nVidie se již nachází Linux display driver 1.0-4496 pro karty založené na čipech této společnosti. Ovladače mají opravené některé chyby, přidanou podporu GeForce FX 5900, podporu pro Active Stereo + TwinView, výchozí podporu pro APM power management, vylepšený výkon pod OpenGL atd.

cappy

Nejnovější články