Máte námět či připomínku? Napište nám
HW aktuality - nehlučné efektivní chlazení
zdroj: Archiv
Hardware

HW aktuality - nehlučné efektivní chlazení

9. 10. 2003 20:20 | autor: Redakce Games.cz |

- Nad neustále vzrůstajícím hlukem konvenčních chladičů se pozastavuje nejeden hráč....

Nad neustále vzrůstajícím hlukem konvenčních chladičů se pozastavuje nejeden hráč. Turbíny v počítači skutečně nejsou cestou budoucnosti. Kdo by také chtěl, aby jeho počítač v útrobách hučel jako stíhačka? Tento problém dal vzniknout firmě Cooligy Inc. výrobek principiálně ne nepodobný klasickému automobilovému chladiči. Od čipu se odvádí teplo pomocí vody, která je dále vehnána do žebrovaného radiátoru vně skříně. Zde se voda opět ochladí o okolní prostředí (styčná plocha je zvětšena žebrováním, tudíž je ochlazování dostatečně efektivní) a může pokračovat stále dokola. Vývoj proběhl ve spolupráci s firmami AMD, Intel, Apple a DARPA, tudíž by tyto vodní chladiče měly být časem dostupné prakticky pro veškeré běžné procesory.

Zajímavý megatest provedli kolegové z webu DarkHardware. Porovnali totiž pestrou paletu 23 grafických karet, podobně jako to dělá Tom´s Hardware ve své VGA chart. Ačkoliv si příliš nepočtete (pokud se po nocích neučíte turecky), grafy vypovídají zcela jasně a můžete tam sledovat pokrok od karet jako GeForce 4 MX až po dnešní Radeon 9800 PRO.

NVidia potvrdila vývoj audioprocesoru „SoundStorm“. Znamená to, že světová jednička ve vývoji GPU hledá nové trhy, což ostatně oznámilo vedení této firmy již dříve. Vzhledem ke kvalitě integrovaného zvukového čipu v nForce 2 se má Creative čeho obávat. SoundStorm by měl stát právě proti kartám jako SoundBlaster Audigy 2.

Na Tom´s Hardware se objevil test obřího pevného disku Maxtor s kapacitou 300 GB. Plotny tohoto HDD rotují rychlostí 5400 otáček za minutu a vyrovnávací paměť je 2 MB. Navzdory parametrům je výkon solidní, tedy na disk této třídy. Samozřejmě se tento Maxtor nemůže srovnávat s nejvýkonnějšími IDE disky a s cenou 411 dolarů také těžko zaujme běžného českého uživatele.

Microsoft vydal oficiální kumulativní záplatu pro Internet Explorer 5.1, 5.5 a 6.0 pro všechny verze Windows. Důvodem je bezpečnostní chyba v browseru, která teoreticky umožňovala napadení počítačů koncových uživatelů. Kromě toho by mohlo být dobré nainstalovat také update pro Windows Media Player, protože i ten může být zvenčí napaden. Po útoku může hacker napadenému počítači zadávat příkazy bez vašeho vědomí.

Pro experimentátory je určen skript sloužící k překonání ochrany proti overclockingu u karet ATi. Jak dobře skript funguje, ukáže až čas, ale první testy již proběhly úspěšně s RV350 a ovladači Catalyst 3.7.

Právě probíhající každoroční výstava INVEX přinesla i tento rok několik atraktivních událostí (podpora Prescottu v současných deskách Gigabyte, dokončení lokalizace MS Office 2003 atd.). Zpravodajství z Brna přináší například CD-R Server. Pokud chcete ještě INVEX stihnout, nezapomeňte, že akce končí v pátek už v 16 hodin.

celeb

Nejnovější články