Sony Blu-Ray disk je na tom o něco lépe. S kapacitou 50-75 GB představuje současnou špičku. Ale co je to platné. Ani takto pokročilá záznamová zařízení nestačí a nemohou stačit na nejnovější technologii holografických disků, které k uložení dat využívají 3D šablonu. Na jeden holografický disk (HVD) se totiž vejde, tedy na jedno záznamové CD, nějakých 200 GB dat. V možnostech této technologie je, aby se na jedno záznamové médium vešlo až 1024 GB dat (1 TB).
I v oblasti holografických disků panuje tuhá konkurence. Momentálně se nejdále ve vývoji dostaly dvě společnosti. OptWare, jejíž technologie byla tak dobrá, že vyhrála souboj o investiční dotaci 14 milionů dolarů od celkem čtyřech společností, včetně Intel Capital, Toshiby, Panasonicu a Fuji Photo Filmu. A tou druhou společností je InPhase. Zatím privátně financovaná firma (ne že by na tom s investičním kapitálem 62 mil. USD byla špatně), založená v prosinci roku 2000 firmou Lucent Technologies (to je odnož Bellových laboratoří). InPhase přišla s technologií "Tapestry Holographic Memory Technology" a v prosazení na trhu by jí měla pomoci spolupráce s Hitachi, Sony, Sanyem, HP, IBM, Toshibou, Samsungem a Panasonicem. (Malá poznámka: Ať to dopadne jak to
dopadne, Toshiba a Panasonic vyhrají..)

Jak jsou na tom obě technologie po technické stránce? Z hlediska rozměrů má Japonský OptWare výhodu v tom, že jejich první generace holografického disku (Holographic Versatile Disc, HVD) má velikost běžného DVD, zatímco kotouče InPhase jsou o něco větší (v průměru 13+ cm). Také se zdá, že OptWare bude na trhu rychleji, neboť první přehrávače/zapisovací zařízení, stejně jako první verze HVD s kapacitou 200 GB, mají být dostupné už v létě 2006 (zaváděcí cena 30 000 USD). Ale z hlediska úložných kapacit je situace přesně opačná. InPhase THMT nedávno licencoval Maxell a už představil zařízení, které je schopné na jeden disk zapsat 300 GB dat, tedy asi 26 hodin HD videa. S tím, že mu tato technologie teoreticky umožňuje "nacpat" na jeden disk 1600 GB dat (~1,6 TB).