zdroj:
tisková zpráva
Na trhu se základními deskami vládne tvrdá konkurence zejména mezi největšími výrobci desek Asus a Gigabyte. Jak jistě víte z našeho dřívějšího zpravodajství, počátkem září Intel oficiálně uvede své nové procesory a Intel Core i5/i7 pro patici LGA1156 a společně s nimi i nový čipset Intel P55. A právě tyto desky před pár dny Asus oficiálně představil v Londýně a my byli u toho. Mnoho novinek však Asus plánuje použít i u svých ostatních desek. Nač se tedy můžete těšit?
Začněme přetaktováním, konkrétně tím automatickým. To u většiny desek většinou nebývá nic moc a pro méně zdatné uživatele není jiné možnosti než provozovat desky na základních taktech. To chce Asus změnit a první deskou s kompletně přepracovaným systémem automatického OC bude model P7P55. Automatické taktování se nově nenastavuje z BIOSu, ale v utilitě ve Windows. De facto stačí pouze zapnout hledání maxima a utilita začne sama pomalu zvyšovat základní BCLK frekvenci a testovat stabilitu procesoru. Jakmile je procesor nestabilní, zkusí postupně zvyšovat různá napětí a poté v taktování pokračuje.
zdroj:
tisková zpráva
Vše na prezentaci v Londýně vypadalo více než nadějně, během hodinového testu dokázala deska z procesoru Core i5 na frekvenci 2,66 GHz stabilně vytáhnout přes 3,8 GHz, což je přetaktování o téměř 50 %! Podobné systémy automatického přetaktování většinou nezvládají více než 10-15 % a při ručním nastavování se mluví o stropu Core i5 procesorů okolo 4 GHz. Doufejme proto, že se podobný systém automatické přetaktování objeví i u dalších desek. Osobně jsem jím totiž byl více než nadšen.
Podobně převratnou novinkou se prý stane i upravený Xtreme design desky P7P55. Co si pod tím představit? V první řadě jsou to jiné úchytky pro operační paměti (ty mají nově pacičky jen z jedné strany) a nový systém uchycení karet v PCI Express ×16 slotech. Od nich si Asus slibuje snadnější instalaci komponent. Součástí Xtreme designu jsou však i některé přídavné čipy na deskách. Konkrétně například TurboV čip, který kontroluje již zmiňované automatické přetaktování či speciální čip, který kontroluje vytížení napájecích fází procesoru a rozděluje jej tak, aby bylo co nejrovnoměrnější.


Společně se zrychlujícími se flashovými disky také pomalu přestává stačit rychlost SATA rozhraní 3 Gbps, tudíž Asus přichází se SATA 6 Gbps. Rychlejší SATA však zatím není podporována čipovou sadou, proto bude komunikaci řešit speciální PLX můstek, který takto vysoký datový tok zvládne.

Poslední výraznou novinkou u desek P55 od Asusu je nová integrovaná zvuková karta. Její úroveň prý šla výrazně nahoru, protože nově podporuje prostorový zvuk DTS. DTS je společnost, která se stará o ozvučení mnoha filmů a vydává své certifikace kvality, podobně jako třeba Dolby Digital.

Nakonec nám Asus ukázal i své ostatní desky. Milovníky extrémů v malém provedení nejspíš zaujme malá deska pro procesory Maximus III Gene, která na malém PCB má vše potřebné včetně podrobného BIOSu s mnoha nastaveními a bez problémů nahradí velkou Full ATX desku. Bezesporu tou nejzajímavější deskou však byl Sabertooth 55i neboli první keramická deska. Jak tomu rozumět? Jednoduše tak, že některé nevodivé vrstvy v desce nahradil Asus za keramiku, což prý bude mít za následek daleko lepší rozvod tepla po celé desce.

Pozitivní zprávou také je, že Sabertooth 55i s futuristickým designem není žádný pokus, tato deska se opravdu dostanete do prodeje.
