Čtvrtá várka odpovědí v Hardwarové poradně
zdroj: tisková zpráva

Čtvrtá várka odpovědí v Hardwarové poradně

22. 6. 2009 20:20 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Dilema mezi investicí do upgradu nebo konzole, aby grafiku nebrzdil procesor a jaký zdroj zvolit?

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dotaz #1: Přemýšlím o koupi Xboxu 360, ale nevím, jestli je lepší si pořídit nové PC místo Xboxu 360. Můj rozpočet na PC je 17,000 Kč. Děkuji
Řešení: Nebudu teď polemizovat o tom, zda jsou lepší hry na PC, či na herních konzolích (to z dostupné nabídky snadno zjistíte sám), ale zkusím se na problém podívat trochu jinak. Hlavní výhodou herní konzole je především snadná údržba a cena (Xbox 360 dnes koupíte okolo pěti tisíc). Jednoduše koupíte konzoli, hry a hrajete. Žádné složité nastavování detailů či problémy s nefunkčností z důvodu nekompatibility či problémy s frameratem, instalace či patchování. Jednou za několik let jen konzoli vyměníte za novou a hrajete dál.

To PC je náročnější, zejména na finance. Pokud si chcete hry zahrát v té nejlepší grafice a maximálně plynule, musíte investovat několikanásobek ceny konzole (za vámi udávaných 17 tisíc korun už lze postavit poměrně solidní herní počítač). Na druhou stranu PC nabízí a vždy bude nabízet lepší vizuální stránku her. Jenže se u PC mohou objevit problémy jak s kompatibilitou her s hardwarem ovladači atd., tak je nutné jej pravidelně upgradovat, takže provoz herního počítače je daleko náročnější na finance i znalosti uživatele. Kterou z těchto variant zvolíte, už záleží na vás.

Dotaz #2: Obraciam sa na Vašu poradňu s prosbou akú rozumne najvýkonnejšiu grafickú kartu môžem dať k danému procesoru, aby bola pokiaľ možno využitá naplno a nenastali prípadné komplikácie pri plnom zaťažení CPU. Procesor je AMD Athlon 64 LE-1640 2,6GHz (jednojádrový ). Zbytek konfigurace MB: GA-MA74GM-S2 740G/SB700, RAM: 2GB DDR2 800 MHz, zdroj: 400W
Řešení: V dnešní době je jednojádrový procesor (byť na slušné frekvenci 2,6 GHz) opravdovou brzdou a všechny dnes prodávané grafické karty na něj budou moc silné. Proto bych při případném upgradu hledal grafickou kartu spíše v bazarech, bohatě bude stačit některá karta z řad NVIDIA GeForce 8600 GT/GTS či ATI Radeon X1950 PRO/HD 2600 PRO a XT.

Pokud můžete investovat víc, než jen necelých tisíc korun (za tolik se prodávají mnou zmiňované karty), vyměňte i procesor za některý z dvoujádrových Athlonů X2. Vaše deska jej podporuje a tyto procesory od frekvence 2,5 GHz nahoru už zvládnou nakrmit i ATI Radeon HD 4850. 400W zdroj (pokud je značkový) by tento upgrade měl bez problémů zvládnout.

Dotaz #3: Mám v pláne kúpiť nový počítač, s týmito komponentami NVIDIA GeForce GTS250, Core 2 Duo E7400, Seagate Barracuda 500GB, 4 GB DDR2 1066MHz. Chcel by som sa opýtať, aký silný zdroj je potrebný, aby utiahol maximálnu záťaž. Rozmýšľal som nad 500W zdrojom. Ceny 500W zdrojov sú však pomerne vysoké (1600 sk +, tj.1400 Kč), našiel som aj lacné za 1000sk od značky Xilence, avšak neviem, či sa oplatí investovať do tak lacných zdrojov. V budúcnosti by som chcel vyskúšať aj menšie pretaktovanie.
Řešení: Kvalitní 500W zdroj by byl jistě nejlepším řešením (aby bez problémů utáhnul i případnou výměnu GK za výkonnější model či přidání druhého disku), ale pokud potřebujete za každou cenu ušetřit, utáhnou vaši sestavu i zdroje o výkonu okolo 450 Wattů. Nabídka v této kategorii však není zrovna ideální (osobně jsem si nevybral jediný model). Naopak 400W zdroj bych už nekupoval. Ve 3D by téměř jistě běžel na plný výkon a na případné přetaktování či přidání druhého pevného disku byste musel zapomenout.

Zůstal bych proto u 500W zdroje a nabízí se otázka, který model koupit. Určitě se vyhněte nekvalitním výrobcům (sem patří kromě Eurocase, LC Power, Redstar a podobných i vámi zmiňovaný Xilence), dobrý zdroj je základ slušného OC a stabilního počítače. Osobně bych jako nejlevnější variantu zvolil 500W zdroj Seasonic SS500-ET v OEM provedení, který se v ČR prodává od 1250 Kč s daní (cca 1420 Sk).

Dotaz #4: Mám následující sestavu: Core 2 Duo E7400, desku Gigabyte EP43-D3SL, 2× 1 GB DDR2 800 MHz, NVIDIA GeForce GTX 285, dva pevné disky a zdroj corsair 620W. Můj problém je že, už zhruba měsíc při každém prvním zapnutí PC vše běží zhruba necelou hodinu bez problémů a pak se začíná vše zasekávat, až systém zamrzne a nic s tím nejde dělat, jedině restartovat. Po novém naběhnutí již vše běží z 90% bez problémů. Následující den, když zapnu PC, se problém opakuje. Zkoušel jsem i reinstalaci systému, avšak nepomohlo to.
Řešení: Jádro u problémů tohoto typu může být kdekoliv, proto zkuste obvyklý postup, kterým je update BIOSu desky na nový, aktualizace ovladačů u základní desky, grafické karty, zvukové karty atd. Myslím, že právě někde v těchto místech se problém skrývá. Zkuste také zjistit, kde přibližně je příčina problému (vyjměte jeden paměťový modul, zkuste si na den půjčit jinou grafickou kartu a podobně).

Prosba na ostatní čtenáře: Své dotazy prosím zasílejte pokud možno psané s diakritikou a slušnou češtinou. Bohužel musíme 90% dotazů kompletně přepisovat kvůli chybějící interpunkci, diakritice a hrubkám a výrazům jako plz a podobně. Ušetří nám to spoustu času a budeme moci zodpovědět více dotazů, které zašlete na hwporadna@gmail.com - děkujeme. Váš velký počáteční zájem o naši poradnu nás samozřejmě těší a pevně věříme, že budete s poskytnutými radami spokojeni. Alternativní řešení problémů pro tyto čtenáře případně můžete napsat do diskusního fóra.

Předešlé odpovědi v Hardwarové poradně zde.

zdroj: vlastní

tomas_sulc
Smarty.cz

Nejnovější články