Kritickou součástí je integrovaný řadič paměti, který se stará o vysokou efektivitu práce s operační pamětí a oproti procesorům s klasickou architekturou výrazně zkracuje čekání procesoru na požadová data. Současný řadič prý ještě není úplně optimální a AMD má jasnou představu o tom, jak ho vylepšit a jak zvýšit jeho flexibilitu.
Zásah zřejmě není kritický a spíše představuje lehčí optimalizaci. V žádném případě tedy není ohrožena výroba těchto procesorů 0.13 mikronovou technologií v továrně AMD FAB30, v německých Drážďanech. Pro upřesnění ještě připomenu, že Athlon 64 je určen pro patici Socket 754, obsahuje 128 KB L1 cache a 1 MB L2 cache. Zatím jsou vyráběny modely na frekvencích 1.80 GHz a 2.0 GHz, ale očekává se také model s ratingem 3400+. Navzdory nízkým interním frekvencím mohou tyto procesory soupeřit s vysokotaktovanými Pentii 4 (viz. naše HW téma).
Pokud patříte mezi nedočkavce, které láká koupě Athlonu 64, pak je právě pro vás určen obří test 13 základních desek s paticí SOCKET 754 na X-Bit Labs. Soupeřící motherboardy byly založeny jak na čipsetu VIA K8T800, tak na konkurenčním nForce3 150. Rozuzlení souboje nakonec nebylo vůbec jednoduché. Zájemci o desku s nForce3 150 pocítí nevýhodu v pomalejším propojení mezi CPU a čipsetem, čímž celkem trpí aplikace zatěžující AGP. Naopak – u desek s VIA K8T800 na tento problém nenarazíte, na druhou stranu však tyto mainboardy nemají příliš výkonný integrovaný IDE řadič, a navíc nejsou díky synchronní frekvenci procesoru a sběrnic AGP a PCI úplně ideální na přetaktování.

A které motherboardy dopadly podle testerů nejlépe? Pro spořivější jedince je dobrou volbou Soltek SL-K8AV2-RL (ačkoliv nechápu, proč škudlit na desce, když za procesor dáte přes deset tisíc korun). Výkonnostně se ukázal ve velmi dobrém světle Chaintech ZNF3-150. Samozřejmě i ASUS K8V Deluxe, Gigabyte GA-K8NNXP a Albatron K8X800 ProII získali nadprůměrné hodnocení. Při případném konečném výběru bude hlavně záležet, jakou výbavu na desce preferujete.