zavřít

ASUS EN6600GT Dual, aneb SLI zapojené do SLI?

Windows

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Zajímavého nápadu se možná brzo dočkáme od společnosti ASUS (ASUStek).

Na internet se dostaly fotografie (první, druhá) prototypů grafických karet této firmy, kde jsou na jednom PCB naletovány dva čipy NVIDIA 6600 GT napojené na interní SLI. Narozdíl od podobného řešení společnosti Gigabyte mají být odlišné v tom, že je bude možné párovat. To znamená dát dvě dvou čipové karty ASUS do počítače a znovu je propojit do SLI přes sběrnici PCI-Express tak, aby se na výpočtu scény podílely celkem 4 grafické čipy. No není to prima?

Nejásejte předčasně. Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde prozatím jenom o spekulace. Navíc není úplně jisté, jestli GeForce 6 vůbec podporují multiprocesoring a jestli jsou schopné spolupracovat navzájem. Možné to je, například i konkurenční čipy RADEON 9700 (a vyšší) tuto schopnost mají. Na druhou stranu víme, že pro běžné SLI tuto schopnost nepotřebují a NVIDIA se ve svých materiálech nikde nevyjadřuje o tom, že by něco podobného, jako multiprocesoring, GeForce 6 umožňovala. I kdybychom nakrásně předpokládali, že ano, ještě není vyhráno, protože pro toto řešení musí být také uzpůsobena základní deska. Ne všechny (vlastně skoro žádné) motherboardy, co jsou dnes na trhu, neumožňují v základní konfiguraci komunikaci dvěma grafickým kartám, i když na jednom projektu, který by to do budoucna řešil, pracuje například VIA. Podle dalších spekulací má být ASUS na tento problém připraven a chystá pro svoje dvou čipové karty speciální základní desky.

Pro úplnost připomenu, že hlavní výhodou dvou čipů na jedné grafické kartě má být příznivá cena. Vyrobit dvě normální grafické karty s jedním čipem a následně je propojit do SLI bude logicky vždy dražší, než vyrobit jednu kartu (s jednou pamětí a jedním PCB) a dát na ní dva čipy. Cena karet se dvěma GPU však ještě nebyla oficiálně stanovena. Ani u ASUSu, ani u Gigabyte. Není vyloučeno, že se do cenové politiky brzo vloží (nebo už vložila) NVIDIA, aby tyto více čipové karty, se kterými se původně vůbec nepočítalo, nemohly konkurovat high-endovým GeForce 6, ze kterých jdou firmě do kapsy větší provize. Tím spíš, že regulérní SLI, skládající se ze dvou karet, pracuje s nepatrně větší výpočetní režií, než karta se dvěma čipy. Takže ve finále může být jedna karta se dvěma čipy výkonnější, než dvě karty zapojené do SLI (viz recenze Gigabyte 3D1 na Anandtech). Z pohledu hráče by pak nebylo co řešit. A bez ohledu na zvýšenou spotřebu by po klasickém high-endu brzo nikdo ani nevzdechl.

zdroj: Anandtech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.