Pro AMD byl včera den "D". Uvedlo na trh Quad-Core AMD Opteron, "světově nejpokročilejší X86 procesor", jak se píše v oficiální tiskové zprávě. Pochopitelně jde o procesor určený pro servery a pracovní stanice, ale nás zajímá hlavně z toho důvodu, že obsahuje updatovanou architekturu a jistá vylepšení oproti dosavadní verzi K8. Už podle prvních benchmarků můžeme říci, že novinka je v porovnání se stejně taktovanými 2x dvoujádrovými procesory Opteron starší generace v průměru o 15 procent rychlejší. Čili architektura tohoto nativně čtyřjádrového procesoru je skutečně efektivnější, než dva Opterony X2, umístěné na jedné desce. Z technického hlediska využívá procesor řadu fíglů, jak zvýšit výkon a také IPC (počet instrukcí zpracovaných za takt). Vstupní část procesoru je "rozšířená" a je vylepšená SSE jednotka (kromě jiného). Z prvních benchmarků víme, že CPU bude podávat dobrý výkon i při hrách, bude v nich lepší než jádro K8. V Oblivion je to o 16,2 procenta a v Half-Life 2: Episode One o 21%. To je hodně slušné.

K tomu se ukazuje, že nový procesor je dobře škálovatelný vzhledem k frekvenci. To znamená, že první modely, nyní taktované na 2,0 GHz, jsou při zvýšení frekvence na 2,5 GHz také schopné poskytovat odpovídající zvýšení výkonu o 16 až 20 procent (bez ohledu na limitující faktor pamětí DDR2-667 použitých při testování). Konkrétně v Oblivionu to bylo o +16,6 a v Half-Life 2: Ep1 o +16,4 procenta. AMD také nebude mít problém s růstem frekvence. Už existují vzorky, které na 2,5 GHz pracují, jinak se procesory s touto frekvencí objeví ve 4. čtvrtletí 2007.
A na závěr taková komplikovaná věc, kterou je nezbytné porovnání s konkurencí. V řadě benchmarků je Barcelona před obdobnou konkurencí Intelu. Na serverovém trhu má tedy AMD hodně šancí (příklad). Ale když vezmeme v úvahu čistě desktopový trh, tak ty vyhlídky do budoucna nejsou zase tak růžové. Z těchto testů víme, že jádro Barcelona bude v průměru rychlejší než K8 o nějakých 15%. Intel Penryn ale bude o 5% rychlejší než Intel Core 2 Conroe a s tím bude Barcelona soupeřit. Tím pádem nová architektura AMD rozhodně nebude stačit na překonání Intelu jen na základě výkonu. Jinými slovy, rozhodující roli bude hrát cena. Což je problém. Vyrobit jeden AMD Opteron (později Phenom) tak bude nákladnější, než vyrobit jeden Intel Penryn, protože Intel má k dispozici pokročilejší výrobní technologie. Asi nemusím pravidelným čtenářům připomínat, že AMD už takhle ztrácí každé čtvrtletí značnou část finančních prostředků (=má dluhy) a s novou architekturou to nemusí být lepší - právě naopak, horší. A Intel si skutečně může dovolit držet ceny při zemi. Má hromadu vlastních továren, navíc se finanční pozice Intelu ještě zlepší při přechodu na 45 nm proces. Stručně řečeno, nový procesor udělá současnou cenovou válku mezi Intelem a AMD pro AMD ještě tvrdší a ještě komplikovanější.
Další informace a výsledky prvních benchmarků můžete najít na AnandTech, C|Net, HotHardware, PC Perspective, TechReport a tady je ještě článek týkající se architektury: AnandTech.