Ty tam jsou doby, kdy se jeho zoufalí inženýři pokoušeli překonané architektuře Pentia 4 Prescott vdechnout trochu života přísunem anabolických frekvencí. Ty tam jsou doby, kdy ať dělali co dělali, jejich 3,2 GHz Pentia 4 nestačila na 2,2 GHz taktované Athlony 64. Karta se ale obrátila a od uvedení Core 2 jsou v Intelu na koni. Aby taky ne, zaslouží si to. Kuriózní je, že s úspěchem šly do háje všechny dříve dodržované standardy jako třeba "nekomentovat konkurenci". V praxi to potvrdili i výkonní manažeři Intelu, když komentovali snahu AMD dostat se se všemi svými produkty na 0,065 mikronový proces, zatímco Intel už se stěhuje na 0,045 mikronu. Tom Franz (bio) šéf výroby v Intelu k tomu říká: "Z naší perspektivy, je 65 nanometrů druhem starých zpráv", protože AMD má aktuálně ztrátu 2 roky nebo přesněji 18 měsíců za Intelem a Pat Geslinger (bio) to nezávazně komentoval slovy: "Jsou tak strašlivě pozadu v přechodu na 0,065 mikronů, museli byste být blázni, abyste si mysleli, že se AMD chystá překonat Intel v jakémkoliv z výrobních milníků".
Z pohledu Geslingera je to hotová věc. Intel má výrobní kapacity tak rozsáhlé, že se s ním nikdy z výrobců čipů nemůže měřit. Škarohlídi ale poukazují na to, že to taky byla jediná věc, tedy pokročilá výroba, kterou se mohl Intel pyšnit během "dosti ošklivé periody" trvající od roku 2004 až do roku 2006. Ale to je podle Geslingera minulost a dodává, že "byl velmi potěšen, když analytici snížili rating AMD", čímž komentoval stagnaci a propad AMD na burze. Realita ale rozhodně nebude tak bezstarostná. AMD proniklo Intelu na všechny trhy, kde dříve dominoval. I na mobilní trh, nacpalo se mu velice účinně do NoteBooků, do mainframe i high-end serverů, a rozhodně v tomto počínání není samo. Je tu SUN Microsystems s architekturou UltraSPARC T1 a je tu taky IBM s procesory Power6 - a to ani nehovořím o snaze AMD vecpat se i na trh spotřební elektroniky, protože ho považuje za konstantně rostoucí (a to má pravdu) a vidí hodně příležitostí, jak se na něm uplatnit.
Navíc AMD na nedávné akci "Financial Analyst Day" poodhalilo plány svých budoucích procesorů. Zatímco Intel hovoří procesorech s "mnoha jádry" (Multi-Core), v rozpětí od deseti do stovek až tisíců, tak AMD považuje závod "o více jader" úplně stejný jako předcházející závod "o vyšší pracovní frekvence" a chce jít cestou architektury tzv. "Accelerated Processing Units" neboli "Akcelerovaných procesorových jednotek". A co to znamená? Takový APU procesor se bude sestávat z libovolného počtu CPU a libovolného počtu "XPU". XPU v tomto případě znamená "cokoliv PU", přesněji řečeno, jakýkoliv na úzce specifický úkol vyčleněný procesor. Prostě něco jako projekt "Fusion", který bude v jednom procesoru kombinovat CPU+GPU, ale v budoucnu to může být třeba CPU+AIPU na výpočet AI (umělé inteligence). AMD si to představuje zhruba takto a takhle zase vypadají jejich přehledy budoucích produktů na konec roku 2006 a roky 2007 a 2008.
16. 12. 2006 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Intelu v poslední době nějak narostla ramena.
zdroj: TechReport