Výsledky a plány Nokie, chystá se N-Gage 2?
zdroj: tisková zpráva

Výsledky a plány Nokie, chystá se N-Gage 2?

2. 1. 2004 20:20 | Byznys | autor: Redakce Games.cz |

Jakkoliv působila mobilní konzole Nokia N-Gage nadějně, nakonec se stala velkým zklamáním, a to jak po technické a cenové stránce, tak i po té prodejnostní.

nokiangage zdroj: tisková zpráva Finská Nokia na takový neúspěch není zvyklá, vždyť 40% všech mobilních telefonů, prodaných v loňském roce po celém světě, neslo její logo, a to už je setsakramentský podíl! Ani s N-Gage se Nokia nevzdává a letos se pokusí udělat vše proto, aby se přístroj uchytil a hlavně začal jít trochu na odbyt.

Podle oficiálních statistik firmy se od uvedení 7. října prodalo po celém světě 400 000 kusů N-Gage, ale většina analytiků těmto číslům nevěří a skutečnou prodejnost odhaduje maximálně na polovinu. Ať už je však pravdivé číslo jakékoliv, v porovnání s úhlavním konkurentem v podobě Nintendo GameBoy (SP), je směšně malé. GameBoye se totiž v současnosti prodá celosvětově každý měsíc kolem milionu kusů a od roku 1989, kdy se začaly vyrábět jeho první verze, jich už Nintendo prodalo na neuvěřitelných 160 milionů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Spolu s nízkými prodeji N-Gage souvisí i dosti ubohý odbyt samotných her. Tou nejúspěšnější je jednoznačně konverze Tomb Raidera, ovšem i její výsledky jsou hodně nízké. V Americe se jí během října 2003 prodalo pouze necelých 3000 kusů a například takového baseballového titulu MLB Slam jen 153 kopií (to už si zaslouží téměř osobní poděkování pro každého zákazníka :)

Jaké jsou tedy plány Nokie na rok 2004? Podle svých zástupců chce vydat další verzi N-Gage, která však bude patrně jen vylepšenou variantou původního modelu. Pro ní by také mělo být ke konci roku 2004 dostupno více než 80 her. Experti se ale shodují, že na to, aby firma začala na N-Gage vydělávat, by musela prodat asi 7 milionů kusů konzole a 10 milionů kopií svých her, což se jí prý ani při nejlepší vůli nemůže s tak špatným startem a navíc v průběhu jednoho roku povést. Kromě toho jí letos přibude též další konkurence Sony PSP. Toto zařízení sice nemá obsahovat mobilní telefon, ale při pohledu na prodeje GameBoye je jasné, že něco takového hráči ve svých handheldech patrně příliš nepotřebují.

zdroj: TribNET

kate

Nejnovější články