K ničemu podobnému ale v brzké době určitě nedojde, protože závěr speciální komise vedené viceprezidentem USA Joe Bidenem, je jednoznačný a osvícený – je třeba dalších průzkumů, aby se zjistilo, jak násilné hry ovlivňují či neovlivňují chování a sklony u dětí i dospělých. Tento závěr pronesl během tiskové konference prezident USA Barack Obama s tím, že kongres vyčlení 10 milionů na výše uvedený průzkum, který se však nebude týkat pouze her, ale médií obecně.
Jde však jen o malou sumu z celkového rozpočtu 500 milionu dolarů na program, jehož cílem je potlačit násilí páchané střelnými zbraněmi. Své vyjádření podala k závěru komise i ESA, organizace hájící zájmy herní branže v politice i jiných oblastech. ESA vyjádřila souhlas s plánem prezidenta i viceprezidenta USA a zdůraznila, že zábavní i videoherní průmysly nesou jistou odpovědnost a měly by rodičům poskytnout všechny možné nástroje a možnosti týkající se her a filmů, které jejich ratolesti hrají nebo se na ně dívají.
ESA zároveň vítá konstruktivní debatu o vlivu násilí páchaného střelnými zbraněmi a doslovně připomíná, že: „zábava nezpůsobuje násilné chování v reálném světě“. Je to samozřejmě dosti odvážné tvrzení, když odpověď na tuto otázku ještě stále není považována za vyřčenou, ale co jiného čekat od organizace, která hájí zájmy herního průmyslu…