Hackerská skupina Lulzsec skončila
zdroj: tisková zpráva

Hackerská skupina Lulzsec skončila

27. 6. 2011 17:30 | Téma | autor: levis |

Hackerská skupina Lulzsec patřila v posledních týdnech k nejsklonovanějším slovům na internetu. Těžko v dobrém, vždyť hackery zodpovědné za krádež statisíců osobních informací a vyřazení několika herních serverů z provozu musel nenávidět snad už i každý návštěvník diskusních fór.

Lulzsec nyní oznámili, že po padesáti dnech své existence ukončují provoz a dál nebudou hackovat, ale abychom se moc neradovali, při této příležitosti také uvolnili informace o 550 tisících hráčů betaverze Battlefield Heroes a 50 tisících dalších "náhodných uživatelích různých herních fór". Naštěstí už jde jen o ukradené loginy a hesla, takže by vám mělo stačit si včas změnit bezpečnostní hesla.

Zkusme to nejprve vzít z té lepší stránky: Lulzsec nikdo nesebere za to, že poukázali na několik bezpečnostních děr. Za způsob, jakým zveřejnili 62 tisíc emailových adres nebo svými DDoS útoky narušili infrastruktury Sony, Nintenda či vlády amerického státu Arizona, ale fanoušky či uznání získají opravdu jen velmi těžko. Snad kdyby se Lulzsec jako anti-establishmentové punkové hnutí drželo jen velkých ryb, ale mezi jejich oběti patřily třeba i servery onlinovky EVE nebo nezávislé populární hry Minecraft.

Redaktoři serveru Rock Paper Shotgun třeba v dnešním nekrologu dospívají k závěru, že členové Lulzsec se svými aktivitami chtěli především bavit a štvát lidi. Lulzsec podle všeho ctí pravidla skupiny Antisec, která chce bojovat proti zveřeňování bezpečnostních děr na síti. To podle Antisecu vyvolávají jen bezpečnostní firmy či majitelé antivirů, kteří pak těží z dodatečného haló a strachu po každém takovém úniku dat.

Lulzsec jsou prý toho názoru, že jediné řešení je vytvořit naprostý chaos a donutit tak lidi, aby se zamysleli nad způsobem, jakým na internetu nakládají se svými informacemi. Ve skutečnosti jde nejspíš jen o takové ex-post robinhoodovské ozřejmení toho, jak se několik zakomplexovaných teenagerů chtělo bavit na konci školního semestru. Lulzsec jednoduše útočili na každého, zveřejňovali nejen citlivá data uživatelů, ale i zaměstnanců firem, a maximálně se vyžívali v pozornosti médií. Což byl ostatně důvod, proč jim třeba tyto stránky v posledních dnech přestaly věnovat pozornost.

Konec fenoménu Lulzsec je proto poučením i pro nás novináře: příště bychom měli všechny podobné hackery jednoduše ignorovat. Nebo ne?

Nejnovější články