zavřít

Jak měl vypadat tajný prequel Portalu? Podobá se puzzle adventuře Superliminal

Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Video autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Valve se trojkám vyhýbá jako čert kříži, takže ani utajované pokračování Portalu tuhle číslovku v názvu mít nemělo. Zrušený projekt F-STOP neboli Aperture Camera byl jedním z produktů jejich kreativní laboratoře krátce po vydání Orange Boxu, z neznámých důvodů se ale nedostal přes preprodukční fázi. Dlouho schovávané záběry z něj se teď ukazují v dokumentární sérii Exposure od LunchHouse Software.

O F-STOP není na internetu nic moc k nalezení, snad kromě zmínek na Redditu a krátkého odstavce v sekci Directed Design Experiments na Half-Life Wiki. Z experimentů kolem roku 2007 posléze vznikl Portal 2, konkrétně F-STOP ale měl být prequelem toho prvního, založený na nových, nebojových logických mechanikách. Podle všeho konkrétně na kopírování předmětů a hrátkách s perspektivou. Gabe Newell byl z myšlenky nejprve nadšený a jejímu rozvoji se celé Valve dokonce věnovalo skoro tři měsíce, nakonec z toho ale nic nebylo. Až dosud.

Záběry ze zrušeného F-STOPu se nyní objevily na YouTube v rámci dokumentární série Exposure. Studio LunchHouse Software má oficiální posvěcení od Valve, které jim poskytlo nejen informace o tom, jak měl chystaný prequel fungovat, ale navíc i původní zdrojový kód pro Source Engine. A k tomu povolení pokračovat ve vývoji. LunchHouse v minulosti vydal svou vlastní, Portalem očividně inspirovanou hru Punt.

 

Náhlá ochota kostru F-STOPu ukázat může souviset se zjevnou podobností s loni vydanou logickou hrou Superliminal, která z pohledu první osoby ohýbá fyzikální zákonitosti a hádanky v ní řešíte s pomocí optických klamů. Což je minimálně podle první epizody i myšlenka, na níž měl stát F-STOP, ale podle tvůrců dokumentu mají ještě dostatek materiálu klidně na desítku dalších.

Na další díly dokumentární minisérie Exposure o tajných projektech Valve se můžete těšit v blízké době, prozatím můžete zamířit na jejich oficiální stránky. A pokud vyhlížíte pokračování Team Fortress nebo třeba třetí Half-Life, zjevně dle této šablony budete muset počkat, až ho omylem vyvine někdo úplně jiný. Žertuji – Valve minimálně v případě Half-Life chystá hru exkluzivně pro virtuální realitu s podtitulem Alyx, která vyjde letos na jaře.

Tagy: adventura logická

Zdroje: LunchHouse Software

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.