Jak měl vypadat tajný prequel Portalu? Podobá se puzzle adventuře Superliminal
zdroj: tisková zpráva

Jak měl vypadat tajný prequel Portalu? Podobá se puzzle adventuře Superliminal

3. 1. 2020 9:47 | Video | autor: Šárka Tmějová |

Valve se trojkám vyhýbá jako čert kříži, takže ani utajované pokračování Portalu tuhle číslovku v názvu mít nemělo. Zrušený projekt F-STOP neboli Aperture Camera byl jedním z produktů jejich kreativní laboratoře krátce po vydání Orange Boxu, z neznámých důvodů se ale nedostal přes preprodukční fázi. Dlouho schovávané záběry z něj se teď ukazují v dokumentární sérii Exposure od LunchHouse Software.

O F-STOP není na internetu nic moc k nalezení, snad kromě zmínek na Redditu a krátkého odstavce v sekci Directed Design Experiments na Half-Life Wiki. Z experimentů kolem roku 2007 posléze vznikl Portal 2, konkrétně F-STOP ale měl být prequelem toho prvního, založený na nových, nebojových logických mechanikách. Podle všeho konkrétně na kopírování předmětů a hrátkách s perspektivou. Gabe Newell byl z myšlenky nejprve nadšený a jejímu rozvoji se celé Valve dokonce věnovalo skoro tři měsíce, nakonec z toho ale nic nebylo. Až dosud.

Záběry ze zrušeného F-STOPu se nyní objevily na YouTube v rámci dokumentární série Exposure. Studio LunchHouse Software má oficiální posvěcení od Valve, které jim poskytlo nejen informace o tom, jak měl chystaný prequel fungovat, ale navíc i původní zdrojový kód pro Source Engine. A k tomu povolení pokračovat ve vývoji. LunchHouse v minulosti vydal svou vlastní, Portalem očividně inspirovanou hru Punt.

 

Náhlá ochota kostru F-STOPu ukázat může souviset se zjevnou podobností s loni vydanou logickou hrou Superliminal, která z pohledu první osoby ohýbá fyzikální zákonitosti a hádanky v ní řešíte s pomocí optických klamů. Což je minimálně podle první epizody i myšlenka, na níž měl stát F-STOP, ale podle tvůrců dokumentu mají ještě dostatek materiálu klidně na desítku dalších.

Na další díly dokumentární minisérie Exposure o tajných projektech Valve se můžete těšit v blízké době, prozatím můžete zamířit na jejich oficiální stránky. A pokud vyhlížíte pokračování Team Fortress nebo třeba třetí Half-Life, zjevně dle této šablony budete muset počkat, až ho omylem vyvine někdo úplně jiný. Žertuji – Valve minimálně v případě Half-Life chystá hru exkluzivně pro virtuální realitu s podtitulem Alyx, která vyjde letos na jaře.

Nejnovější články