Potvrzujeme, že dva zaměstnanci Bohemia Interactive, naši kolegové a kamarádi, byli zatčeni během jejich dovolené na ostrově Lemnos. Ostrov navštívili pouze za jediným účelem, aby si prohlédli krásné prostředí ostrova.
Už od svého založení v roce 1999 vytváří Bohemia Interactive jen hry založené na veřejně přístupných informacích. Vždy jsme respektovali zákony a nikdy jsme neinstruovali někoho, aby porušil zákony nějaké země. A platí i pro Armu 3.
Momentálně směřujeme veškeré úsilí k podpoře kluků, jejich přátel a rodin, které jsou zasaženy touto složitou situací. Upřímně doufáme, že jde jen o nešťastné nedorozumění, vyplývající z jejich zaujetí jako umělců a tvůrců virutálních světů.
Za celý tým Bohemia Interactive,
Marek Španěl
UPDATE 11. 9. 2012, 20.20: V průběhu dne se k celé věci vyjádřil nově jen český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který ji ale věnoval jen jednu nepříliš lichotivou větu, která zazněla v televizním zpravodajství České televize (záznam) a Novy:"Doufám, že řecké úřady, že řecké vojenské úřady pochopí, že nemají co dělat se špióny, nýbrž s blbci."
Původní zpráva z 11. 9. 2012, 10.29:
Řecká policie zatkla v neděli dopoledne na ostrově Limnos dvojici českých občanů ve věku 28 a 33 kvůli podezření ze špionáže, protože natáčeli a fotili vojenské objekty. Pokud vám na tom přijde něco zvláštní a známé, tak máte dobrý čuch nebo pamět na názvy míst - oba zadržení, které policie již včera vyslýchala a jejich případ postoupí prokurátorovi, pořizovali dle svých vlastních slov na Limnosu materiál do chystané vojenské akce Arma 3 pro Bohemia Interactive.
Česká konzulka v Řecku, Blanka Kovácsová, potvrdila, že ambasáda je se zadrženými v kontaktu, který se snaží přes navázat i Bohemia Interactive, jak nám telefonicky potvrdil dnes dopoledne Ota Vrťátko, PR manažer studia. Dodal, že se o incidentu dozvěděla firma až z médií už včera, dva lidi v Řecku Bohemka skutečně má a momentálně se s nimi nemohou spojit. Obvinění vznesená proti dvěma Čechům jsou údajně závažná, jak pro ČTK uvedla konzulka Blanka Kovácsová. Češi budou se vší pravděpodobností ještě během dneška převezeni na ostrov Lesbos, pod jehož samosprávu Limnos patří.
Není to poprvé, co tvůrci Arma 3 mají "problémy" z toho, že jako dejiště pro finální střet sil NATO s agresorem z východu si vybrali právě ostrov Limnos, kde podle nich nabízí ideální kombinaci různých druhů prostředí. Když britská televize ITV loni v září vydávala záběry z Arma 2 za skutečný útok IRA, a z politováníhodného omylu se stala celosvětová událost, ohradil se briskně starosta Limnosu Antonis Hatzidiamantis proti tomu, aby v Arma 3 byly použity reálie ostrova - mohlo by to podle něj narušit cestovní ruch, potažmo by z detailního zpracování ostrova na základě map ve vysokém rozlišení mohla těžit turecká špionáž. Limnos leží méně než 100 kilometrů vzdušnou čarou od Turecka, a jak asi víte, vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě dosti...nevraživé. Kypr a tak...
Update 1: CEO Bohemia Interactive, Marek Španěl, se na oficiálním fóru vyjádřil v tom smyslu, že Bohemka nebude celou situaci komentovat do chvíle, než budou známy podrobnosti.
Update 2: Ota Vrťátko z Bohemky během odpoledního telefonického rozhovoru zdůraznil, že firma zatím zjišťuje stav věcí a celou záležitost pokládá spíše za nedorozumění, protože data, s nimiž ve hrách pracuje, jsou veřejně dostupná a s jejich pořizováním na ostrově by tedy neměl být problém.
Update 3: To samé, ale v bledě modrém, co nám odpoledne řekl Ota Vrťátko, odvětil na dotazy CVG i Honza Kunt, další vývojář z Bohemky. Podstatná je přitom informace, že mapy, které si tvůrci do svých her (a tedy i do Arma 3) pořizují, jsou veřejně dostupné. A pokud se na Limnosu něco fotilo, byly to detailní fotografie zdejší fauny a flóry, rozhodně ne vojenských objektů.
Co ale konkrétně dva zmínění vývojáři dělali, a kde se nacházeli, když je zadržela policie, to samozřejmě Jan Kunt netuší. CVG jen připomíná podobný případ z roku 2001, kdy řecké úřady zadržely skupinku 14 leteckých spotterů z Velké Británie a Nizozemí, kteří pak byli odsouzeni ke třem letům vězení, potažmo roční podmínce za špionáž a napomáhání špionáži. O rok později byly tresty třinácti ze čtrnácti lidí zrušeny. Doufejme, že v případě českých vývojářů k podobnému vývoji vůbec nedojde a celá věc se vysvětlí. Vše nyní záleží na prokurátorovi, jestli českou dvojici obviní či ne, případně z jakého činu.