zavřít

Heroes of the Pacific - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS2, Xbox

Verdikt: Milé překvapení. Když pominu nekončící zástupy nepřátelských letadel a horší inteligenci počítače, mohu tento titul s čistým svědomím zařadit mezi nadprůměr - nabízí pěknou grafiku, spoustu letadýlek, vcelku zajímavé mise, bohatý multiplayer a několik hodin oddychové zábavy.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 76/100

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Průzračně moře, písčité pláže a nekončící řady palem... Škoda jen, že zuří druhá světová válka a mně se stále nedaří setřást z ocasu japonské Zero. Už mi dochází, proč seržant říkal, že se asi staneme hrdiny Pacifiku...

Autor: Warlock
Publikováno: 8.prosince 2005
Verze hry: anglická/prodávaná/PC
Doba recenzování: 2 týdny

Když jste vstupovali do armády, asi jste tušili, že to bude tvrdý výcvik, nápor na psychiku a především velká zodpovědnost. Rozhodně by ale člověk nečekal, že se jednoho dne probudí s plameny za okny a bude z ničeho nic ve válce s jinou zemí. Za takové situace si stěží stačíte vzít alespoň to nejnutnější a za svištění kulek sprintujete k nebližšímu letadlu, abyste ukázali, co ve vás je. Tak jako se to stalo ono osudové ráno 7. prosince 1941.

Po nahození motoru rychle míříte vzhůru do oblak, ale nemusíte se bát, že byste svůj stroj neukočírovali pouze za použití myši a klávesnice. Všechny joysticky můžete hodit za hlavu a dejte rovněž sbohem realistickému podání z třeba IL-2: Sturmoviku. Tady vůbec nevadí, když zlehka zavadíte o palubu letadlové lodi, srazíte se v plné rychlosti s cizím strojem nebo pokud schytáte více olova než Terminátor v době své největší slávy. V arkádovém leteckém simulátoru Heroes of the Pacific pro PC i konzole jde totiž hlavně o zábavu.

 USA vrací úder
Po zdrcujícím útoku na přístav Pearl Harbor budete mít dostatek příležitostí, abyste Japoncům ukázali, že si vybrali špatného soupeře. Ve 26 misích kampaně si prožijete celou ofenzivu amerického námořnictva v Tichém oceánu a postupem času se dostanete až ke břehům země vycházejícího slunce. Zalétáte si nad Guadalcanalem nebo Filipínami a svedete boje o Midway či Gilbertovy ostrovy. Tím však vaše cesta napříč Pacifikem rozhodně nekončí. Míst, kam byste se raději spíše vydali na dovolenou než za smrtelným nebezpečím, je více něž dost.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Herní menu je zpracováno po vzoru amerických, válku propagujících plakátů a animátoři si dali práci s jejich rozpohybováním. Jednotlivé úseky kampaně jsou odděleny dopisy Williama Crowa, který po útoku na Pearl Harbor přišel o bratra, a autentickými záběry z válečných let. Pozornost si zaslouží také strategická mapa, jež ukazuje klíčová místa Tichomoří a telegraficky informuje i o vývoji války ve světě.

 Mise všeho druhu
Vedle několika výcvikových misí, které vás naučí už tak jednoduchému ovládání, se dostanete ke kradení leteckých prototypů, špionážním akcím s fotografem na palubě, ničení zásobovacích konvojů a samozřejmě k sestřelování japonských stíhačů. Pochvalu si rozhodně zaslouží i mise, ve kterých budete bránit pozemní výsadek a likvidovat vše, co se mu postaví do cesty. Počínaje kulometnými hnízdy, dělostřelectvem nebo tanky a konče velkými vraty, na které zeleným baretům nezbyla trhavina. Někdy budete až udiveni, co se všechno skrývá mezi každodenními úkoly pilota spojenecké armády. Zmínil jsem se o potápění ponorek?

Do většiny misí autoři bohužel zakomponovali nekončící řady nepřátelských letounů, čímž uměle zvýšují herní dobu a zkoušejí vaše nervy, kolik náletů dovedete ještě zvládnout bez ukládacího checkpointu. Počet pěti autosavů za jeden váš let by se mohl zdát dostatečný, kdybyste si nespočítali počet křižníků a nepřátelských bombardérů, které jste museli poslat do hlubin moře, abyste si vaši jedinou záchranu vysloužili. Nezřídkakdy se stává, že zběsile létáte od jednoho konce mapy k druhému, abyste rozprášili letku nesoucí smrtonosná torpéda, to vše ve snaze ubránit vaši flotilu.


 Ovládání kolegů
Zažijete si ale i skutečné velkolepé bitvy několika desítek stíhačů naráz, navíc umocněné všudyřítomnou protileteckou střelbou. Na záda vám bude dýchat klidně pět japonských pilotů a vy budete během perfektního výkrutu shazovat bomby na letiště, ze kterého se snaží odstartovat další Zera. Mezitím přikážete vaší letce, aby bránila přilétající bombardéry, které mají celé dílo zkázy dokonat. Ovládání vašich parťáků sestává ze čtyř jednoduchých příkazů – zaútoč na vybraný cíl, braň nejbližší spojeneckou jednotku, vrať se do formace, opusť formaci a hlídej.

Pokud odhlédnete od toho, že některé z bojových úkolů plníte většinou na vlastního triko a veškerá pomoc od počítačem řízených letounů je spíše symbolická, občas vás asi zarazí absurdita některých misí. Například v jedné z nich máte pouze se stíhacím letounem potopit dvě japonské letadlové lodě a ještě si přitom vesele držet od těla celou desítku Zer a s lehkostí baletního umělce se vyhýbat šrapnelům.

 NITRO už je snad všude
Nemusíte se děsit, skutečně se nejedná o tajný projekt americké armády za druhé světové války, ale možnost přetížit na určitou dobu motor letadla za účelem zvýšení aktuální rychlosti. Okraje obrazovky se při využití nitra rozostří, takže se snadno můžete dostat z problémů nebo včas na místo setkání. V případě, že indikátor ukazuje nulu, pouze zpomalíte na nejvyšší možnou rychlost. Žádného přehřátí, které by vyústilo v střemhlavý pád k zemi, se bát nemusíte. Jinak byste tu marně hledali jakýkoli ukazatel paliva nebo nábojů. Ubývají pouze torpéda nebo bomby, které se během chvilky opět samy doplní.Předtím, než opustíte hangár, máte na výběr, po kterém druhu letounu sáhnete. Zpravidla volíte mezi stíhačkou, střemhlavým bombardérem a torpédovým letadlem nebo je vám natvrdo přidělen klasický bombardér. Každý typ letadla můžete za nastřádané bodíky, které získáváte za plnění úkolů v misích, povýšit na model s vylepšenými parametry. Na opláštění vám přibudou známe obrazce v čele se žraločím úsměvem nebo lebka se zkříženými hnáty. Nechybí možnost upravit palubní výzbroj, ale vše obvykle končí u změny typu podvěsných bomb.

POPRVÉ V KOKPITU?
Stíhačky (P-40 Warhawk, F4F Wildcat, F4U Corsair)- klasické stíhací letouny, se kterými podstoupíte většinu misí, ať už díky jejich vysoké obratnosti, velké rychlosti nebo připevnění bomb či raket, jestliže to situace vyžaduje. Občas budete mít asi problémy se shazováním náloží a především přesným zacílením. Než se dáte na sestup, je potřeba řádně stroj vyrovnat a před odhozením být dostatečně vzdáleni od cíle. Vše závisí na vaší aktuální výšce a rychlosti.

Torpédovací letouny (TBD Devastator, TBF Avenger) - o něco pomalejší, ale i přesto slušně rychlé stroje. Před vypuštěním torpéd musíte dávat dobrý pozor na speciální ukazatel, který se zobrazí, pokud se začnete přibližovat dostatečně nízko k hladině. Je nutné udržovat jak rychlost, tak výšku v zelené pozici a teprve poté stisknout příslušné tlačítko.


Střemhlavé bombardéry (SBD Dautless, D3A1 VAL) – obdobný styl letu jako u torpédového letadla, s tím rozdílem, že zde nemůžete shazovat bomby z bezpečné vzdálenosti, ale musíte se pěkně dostat až nad cíl. Obvykle stačí vystoupat 300 metrů, držet zhruba poloviční možnou rychlost a ve chvíli, kdy šipka označující vaši oběť ukazuje na spodní okraj obrazovky, začít prudce klesat a už pouze srovnat zaměřovací kříž. Opět je důležité kontrolovat speciální indikátory, které by měly zezelenat.

Bombardéry (PBY Catalina, B26B Marauder) – …aneb létající pevnosti s křídly s maximálním pancéřováním a několika střeleckými posty na palubě. Rozhodně bych ale na schopnosti vašich parťáků nespoléhal, trpí totiž záhadnou oční vadou. Sice střílejí o sto šest, ale velký problém jim dělá něco trefit.

Marně byste hledali nějaký výrazný rozdíl mezi Arcade a Professinal módem, který můžete libovolně měnit během hraní. V obou případech pouze upravujete rychlost stroje a počítač sám letoun vyrovnává. Někdy mu to ale chvíli trvá a pokud nejste zvyklí být k zemi blíže hlavou než nohama, musíte mu v některých situacích pomoci. V profesionálním režimu je lehce upraven pouze fyzikální model ve vztahu k poškození letadla a snadnější možnosti pádu při prudkých manévrech. Tmavě modrý kabátek
Grafika Heroes of the Pacific patří k tomu lepšímu, co nám mohou současné hry nabídnout. Přitom minimální požadavky Pentium III, 256 MB RAM a grafická karta na úrovni GeForce 4 Ti nechávají vaší peněženku zavřenou. Stovky perfektních explozí a více jak třicet různých letadel si skutečně vychutnáte do posledního detailu. Ve skirmishi navíc dostanete příležitost k vyzkoušení japonských stíhaček a bombardérů.

Přesto, že multiplayer nabízí pět režimů, skončí asi nakonec celé vaše dovádění na lokální síti a internetu u klasického nebo týmového deathmatche. Za pozornost by možná stál mód Fox and Hounds, kde je jeden postaven do role kořisti a co nejdéle musí vydržet. Nebo Scratch One Flat-top, ve kterém si navzájem budete ničit letadlové lodě. Nezapomnělo se ani na oblíbený Capture the Flag. V každém režimu poletují po obloze balónky, po jejichž setřesení vás čeká bonus v podobě zvýšení rychlosti, opravení stroje nebo vylepšení zbraní.

 Podvozek vysunout, jdeme na přistání!
Zvuková stránka je parádní, včetně namluvených briefingů a zápisků z deníku. Hudební doprovod se spouští zejména v době těch nejmasovějších přestřelek, kdy věnujete větší pozornost spíše tomu, aby vás nemuseli kolegové seškrabávat ze země. Herní doba, která se pohybuje okolo 15 hodin, se může ještě o kousek natáhnout, pokud budete chtít odemknout všechny typy letadel a dokončíte veškeré mise včetně pěti historických scénářů i se splněním postranních úkolů. Vyhrát si navíc ještě můžete se záznamy letů.


další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Pokud by vám přeci jenom Heroes of the Pacific připadali příliš realističtí, sáhněte po starších Wings of War, kde čeští tvůrci dokázali pojem „arkáda“ dotáhnout až na samý vrchol. Stejně je na tom i titul Secrets Weapons over Normandy, který navštívil obrazovky počítačů už skoro před dvěma lety.

 Závěr
Jde tedy o "letecký simulátor", kterému slovo fyzika nic moc neříká. V případě, že i vám tento školní předmět rovněž dělá vrásky na čele, rozhodně stojí Heroes of the Pacific za vyzkoušení. Ač se chystá několik podobných titulů (Combat Wings, Battlestations: Midway), takto kvalitní asi nebudou.

Stáhněte si: Demo, Trailery...

Související články: Novinky

Warlock
autorovi je 19 let, chystá se na maturitu a kromě Counter-Striku se zaměřuje na strategie všeho druhu, především pak na sérii „Age of“; nepohrdne ani kvalitní adventurou / RPG / NFS; kromě hraní na PC se věnuje karetní hře Magic the Gathering a programování

 
 
Warlock

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.