Wizardry 8 - první dojmy
zdroj: Archiv

Wizardry 8 - první dojmy

7. 11. 2001 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Návrat ke kořenům klasického RPG (dungeonu) se může někomu možná zdát jako zbytečný krok zpět, ale až okusíte demo na Wizardy 8, budou Vám novodobá RPG připadat jako chudí příbuzní.

Autor: Dreb
Publikováno: 7.listopadu 2001


Zvětšit zdroj: Archiv Návrat ke kořenům klasického RPG (dungeonu) se vám může možná zdát jako zbytečný krok zpět, ale až okusíte demo Wizardy 8, budou Vám novodobá RPG připadat jako chudí příbuzní.

Hratelné demo na Wizardry 8 není nikterak titěrné, ale těch 150 MB skýtá opravdu kvalitní porci zábavy a navíc dost přesně nastiňuje, jakým směrem se budou plné Wizardry 8 ubírat. Dříve než se pustím do rozboru prvních dojmů, pojďme si něco povědět o příběhu. V demu jste totiž vrženi rovnou přímo do víru děje a tak pár informací pro začátek neuškodí. Pokud jste dohráli sedmý díl Wizardry s podtitulem Crusaders of the Dark Savant, určitě víte, že hlavní padouch nakonec přes vaše, někdy půlroční a někdy i delší :-) snažení nakonec unikl a dokonce se mu podařilo odnést si s sebou mocný artefakt Astra Dominae, se kterým se ukryl na planetě Dominius. Sílou a charismou mocného krutovládce dopomohl také tomu, že se na planetu Dominius přestěhovaly dvě temné frakce Umpani a T’Rang. Jak jistě již tušíte, bude úkolem vaší partičky na planetu Dominius se vydat a jednou pro vždy ukončit nadvládu temných sil.

 Tvoje parta - moje Petra :)
V demu si můžete s předvolenou partičkou vyzkoušet úvodní podzemí hry. Bohužel, jak jsem napsal, vaše parta je již předvolená (ješter bojovník Sslar, lidská mniška Evenstar, elf ranger Eandor - se silným francouzským přízvukem :-), trpasličí kněz Ulf, lidská bardka Iona a víla kouzlenice Flicker), a tak jste ochuzeni o generování vlastních postav, což bývá u mnohých RPG dosti zásadní věc a mnozí lidé jsou schopni nad vytvořením správné a pořádně namakané party strávit spousty hodin. V plné hře to ale na nás již čeká a k dispozici bude neuvěřitelných jedenáct různých ras a patnáct do detailu propracovaných povolání. Pro znalce série Wizardry takováto čísla zase tak ohromující nejsou, ale ve srovnání s ostatními RPG z posledních pár let je třeba smeknout.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Každá z postav má samozřejmě spoustu vlastností, a to ať již bojových (zacházení s různými zbraněmi - meče, tyče, vrhací a střelné zbraně, atd.) nebo nebojových (skauting, mythologie, artefakty, komunikace a další). Samozřejmostí jsou i různé výhody vázané na povolání nebo na rasu. Například ranger neustále pátrá po všem skrytém a neobvyklém ve svém okolí, mnich má zase nadání na psioniku a třeba taková víla má bonusy k iniciativě a rychlosti - a to jsem zmínil jen špičku ledovce. Wizardry 8 prostě ve spoustě různých dovedností, vlastností a schopností naprosto exceluje.

 Kouzla jako základní ingredience správného RPG
Ano, kouzla jsou opravdu stěžejním bodem každého správného RPG. Lidé ze Sir-Techu to vědí, a tak kouzlům věnovali velikou pozornost V plné verzi se setkáme s 90 kouzly - číslo to možná působící poměrně chabě, ale když si uvědomíte, že každé kouzlo je možné sesílat na jedné z osmi různých silových úrovních, je výsledné součet variací kouzel dosti hutný.

Zvětšit zdroj: Archiv Magie je ve Wizardry rozdělena do šesti kruhů (ohně, vody, větru atd.) a stejně tak jsou do šesti sfér rozděleny i rezistence. U každého kruhu máte určitý počet magie (dle specializace, povolání, atd.) a součet všech magických bodů u všech kruhů tvoří výsledné číslo magických bodů. U postavičky vidíte jen jeden ukazatel magie, což je trošku matoucí, ale jde si na to zvyknout. Pro jistotu uvedu jeden příklad - v ohnivém kruhu máte kouzlo fireball, jehož seslání stojí 6 magických bodů za jednu úroveň kouzla. Řekněme, že v ohnivé sféře máte dohromady 25 bodů (celkový počet magických bodů ve všech sférách je třeba 80). Když se rozhodnete seslat fireball čtvrté úrovně, zbyde vám v ohnivém kruhu již jen 1 magický bod. Pro tuto chvíli, dokud si nějak magenergii neobnovíte, nezakouzlíte již žádný fireball, ale můžete v klidu sesílat kouzla z jiných kruhů. Už je to trochu jasnější? Doufám, že ano.

Ke kouzlům se ale váže ještě několik dalších zajímavostí. Tak například sesíláte-li výše zmíněný fireball, je k jeho seslání třeba nejen určit power level kouzla, ale také epicentrum výbuchu. Lze tak nádherně korigovat, koho a jak moc kouzlo zasáhne. Pozor ale, abyste epicentrum nestanovili moc blízko vaší skupiny, protože sekundární účinky fireballu jsou opravdu velmi silné a teplo nesené termickou vlnou po výbuchu by vám mohlo pěkně pocuchat vaše zásoby zdraví. Dalším výborným nápadem je také dosah kouzla. Některá kouzla totiž nemůžete sesílat na příliš vzdálené nepřátele, na druhou stranu tato kouzla působí většinou plošně na protivníky blízko vás.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

V neposlední řadě je vynikajícím nápadem selhávání kouzel. Ze začátku vás to bude možná štvát, protože vás to bude stát několikrát loadování uložené pozice, ale je to tak reálnější. Jakmile se vaše postavy v magii zdokonalí, nestane se již, že například kouzelník sešle pavučinu a jelikož není příliš zdatný, místo nepřítele, do ní zamotá vás. A když do toho vaše další postava sešle kouzlo spánku, které se také nepovede a druhá, do pavučiny nezamotaná polovina družiny usne, můžete rovnou nahrávat :-)

Nová kouzla se učí magii ovládající postavy buď při přestupu na level nebo z kouzelnických knížek, které můžete najít. Každá knížka je ale většinou jen pro specifické povolání a navíc se například nemůžete naučit příliš silné kouzlo hned ze začátku, protože prostě takto mocnou magickou formuli zatím neskousnete.

 Potřeba fyzické síly a bojového umění
Zvětšit zdroj: Archiv Dalším stavebním kamenem každého pořádného RPG jsou boje a ty jsou zde taktéž slušně promakané. Samotný průběh boje vychází hlavně z rozestavení jednotlivých členů. Jelikož vás mohou nepřátelé napadnout z kterékoliv strany, je vhodné na to pamatovat. Mě se v demu dost osvědčilo rozestavení bojovník a mnich vepředu, lukostřelec a kněz zleva, respektive zprava, kouzelnice uprostřed a zadek kryje bardka s lukem. V plné verzi bude samozřejmě časem k dispozici plný počet osmi členů patry, takže se strategie rozestavění určitě ještě změní.

Velmi dobrým nápadem jsou při boji dva bojové sloty, do kterých dáte příslušné zbraně, mezi kterými můžete kdykoliv vybírat. Vyplatí se tedy do jednoho slotu dát zbraň na dálku a do druhého na blízko, protože pak můžete nepřátele zasypávat šípy a až přijdou k vám, pustit se s nimi do boje na meče nebo na jiné zbraně určené pro boj zblízka.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Samotný boj probíhá v kolovém zpracování (lze zapnout opakování kol, ale to si můžete dovolit jen proti slabším protivníkům) a to, kdy bude kdo útočit nebo se bránit, ovlivňuje mnoho faktorů. Předně tu máme iniciativu, potom záleží na rychlosti zbraně, na rychlosti toho, kdo se zbraní zachází, na obratnosti, na bonusech nebo postizích, způsobených kouzly, a na spoustě dalších věcí. Opět pro názornost uvedu příklad. Když například narazíte na partičku netopýrů, zaútočí nejdříve mniška hvězdicemi, ale pak již se ke slovu kvůli své rychlosti nepřátelé dostanou. Na konci kola řekněme sešle váš kouzelník na netopýry zpomalení. V dalším kole zaútočí opět nejdříve mniška, ale jelikož jsou nyní netopýři zpomalení, dostane se ke slovu i celý zbytek party - kromě bojovníka, který má sice velmi silnou a smrt v řadách nepřátel rozsévající zbraň, ale i přes zpomalení netopýrů je s ní pomalejší.

Zvětšit zdroj: Archiv Pokud se nepřátelé nemají k tomu, aby přišli za vámi, můžete jít vy za nimi. Stačí na začátku kola zvolit, že se chcete pohybovat (normálně nebo během) a je to. Sice darujete iniciativu nepříteli, ale můžete se k němu dostat na blízko a zničit ho. Navíc pokud nejdete moc dlouho, budete útočit ještě ve stejném kole. V boji je taktéž možné bránit se či bránit někoho a také používat různé předměty, jako jsou kouzelné prášky, lektvary, hůlky - prostě všechnu tu pakáž, které budete mít za chvíli plné pytle.

 Společný batoh
Apropó torna. Každá postavička má samozřejmě tornu vlastní, ale do té se toho moc nevejde. Wizardry 8 tedy přichází s celkem zajímavou novinkou a to společným batohem, kam je možné dávat všechny další věci. Jelikož jich tam časem bude hodně a byl by v tom nepořádek, je možné vše třídit podle různých znaků - například lze jen zobrazovat věci magické, zbraně, lektvary atd.

Pokud dosáhnou postavy určitého počtu zkušeností, přestupují na vyšší level. Kromě zkušeností tu také existují jednotlivé schopnosti, které se zvyšují využíváním. Když tedy například ranger najde něco skrytého, zvýší se mu skauting atd. Toto se děje automaticky, kdežto postup na vyšší level je již trochu složitější. Při přestupu totiž dostáváte 6 bodů, které můžete rozdělit do základních vlastností, 9 bodů pro schopnosti a pokud umí postava kouzlit, můžete se naučit jedno nové kouzlo z vámi zvoleného kruhu. V demu to sice možné není (tedy jen u rangera), ale při přestupu lze také měnit zaměření postavy.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Mapa a grafické zpracování
V RPG nesmí chybět i mapa. Kde je ale sakra ve Wizardry 8? Demo jsem dohrál 2x, ale na mapu jsme nenarazil, takže počítám, že se žádná mapa nekoná. Nevím, jak moc budou rozsáhlá jiná podzemí, ale je pravda, že jsem ji ani nepotřeboval. I když na druhou stranu, nutnost si všechno pamatovat není žádný med. Uvidíme tedy v plné verzi. Jestli jsem ji přehlédl, tak se omlouvám, ale opravdu jsem ji tam nikde nenašel.

Zlodějské schopnosti jsou ve Wizardry 8 propracované opravdu do detailu. Když například narazíte na zavřené dveře či truhlu, můžete se je buď pokusit otevřít silou, anebo můžete ke slovu pustit zloděje. Ten může objekt vašeho zájmu nejprve prohlédnout, poté se pokusit zjistit, zda je zapťasovaný a následně zkusit past odstranit. Jelikož ale existuje velký počet různých pastí, musí se vámi zvolený postup shodovat s typem pasti, kterou se pokoušíte odstranit. Prostě paráda.

Zvětšit zdroj: Archiv Grafické zpracování hry je na úrovni a více méně odpovídá dnešním standardům. Potvory jsou polygonové (v plné verzi jich potkáte na tři stovky) a pěkně prokreslené. Efekty kouzel jsou akorát - na kouzla v Planescape: Torment jen tak něco nemá :-) Jedna věc mi ale není jasná a to občasná ztráta FPS při přiblížení se k místu, kde je větší koncentrace povalujících se předmětů.

• Další dojmy z hraní
Abych pravdu řekl, na nové Wizardry 8 jsem se, ačkoliv mám RPG moc rád, nijak výrazně netěšil. Demo ale zcela otočilo můj postoj k této hře a nyní se jí už nemůžu dočkat. Ačkoliv jsem doposud mluvil v superlativech, pár výtek bych měl. Předně je to mapa, která dle mého chybí, dále pak občasná zdlouhavost bojů. Je sice pravda, že si můžete z kolového systému přepnou na pokračovací, ale i tak trvají boje dost dlouho. Sice si můžete v menu zrychlit pohyb nepřátel, ale pořád je to málo.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Chybí mi tu také možnost pouhého grafického boje s počátečním zadáním úkolů a s následným vyčíslením ztrát na obou stranách, tak, jako to bylo ve stařičkých RPG. Jinak si nemůžu na nic stěžovat. Wizardry je zatím, alespoň co mohu dle dema soudit, výborné RPG, které se nebojí navrátit se k některým původním pravidlům a zvyklostem, podle kterých se řídily stará klasiky jako třeba Dungeon Master 2, série Beholderů a vlastně i všechny předchozí díly Wizardry.

Update 8.11. Po radách od čtenářů v diskusi jsem konečně našel mapu :-) Nevím jak jsem ji mohl přehlédnout - tedy vím, hrál jsem neustále na fullscreen mód :-) Berte tedy odstavce v článku, kde se zmiňuji o mapě, s rezervou.

Zvětšit zdroj: Archiv Plná verze Wizardry 8 u nás vyjde ještě letos kompletně v češtině a za přijatelnou cenu, která by neměla přesáhnout tisícovku - více informací zde.

Stáhněte si: Demo (148 MB), Video (4 MB)

 
Dreb
připravil: jd


 
 

Nejnovější články