NY Race - rozhovor a první dojmy
zdroj: tisková zpráva

NY Race - rozhovor a první dojmy

4. 11. 2001 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Od pátku je k dispozici hratelné demo futuristických závodů NY Race, které se inspirovaly úvodní částí filmu Pátý element. Zde jsou první dojmy z jednoho levelu v demu a rozhovor s tvůrci hry.

Autor: ABE & jd
Publikováno: 4.listopadu 2001


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ač se možná jeví fakt, že si závodní hra bere jako předlohu film, kdoví jak zvláštní, skutečností zůstává, že se NY Race inspirovalo kultovním filmem Pátý Element od francozského režiséra Luca Bessona. Pokud jste film viděli, jistě si pamatujete na scénu, kde Korben Dallas (Bruce Willis) prchá ve svém taxíku před policií. A právě touto scénou se inspirovala celá hra NY Race od Kalista.

 Inspirace ve filmu
Hra se odehrává v New Yorku roku 2215 a závodit budete ve futuristických autech (tedy jestli se tomu ještě dá vůbec říkat auto :), kterých bude ve hře něco kolem 30. Své síly změříte s ostatními závodníky na celkem 12ti tratích, které jsou obohaceny o množství různých zkratek a není problém zabloudit. Kromě samotného závodění má hra i jistý akční prvek v podobě sbírání různých power-upů. Ty jsou rozděleny do 4 skupin podle elementů. Oheň a voda jsou útočné elementy, země obraný a vzduch akcelerační element. K čemu bude pátý element, to autoři nechávají jako překvapení...

Hned na úvod je dobré zmínit, že demo toho nenabízí zrovna moc. Na vyzkoušení máte jen jednu trať a jedno vozidlo (Korbenův žlutý taxík). To je vše, co v demu najdete. Nejde ani měnit rozlišení z původních 640x480, škarohlídi dokonce hovoří o tom, že se jedná o pouhou konverzi z Playstation 2 verze. Kompletní NY Race má obsahovat jak hru jednoho hráče, tak i multiplayer až pro 8 lidí. Singleplayer bude rozdělen na několik částí - první je obyčejný závod, kde si vyberete trať a vozidlo a hurá do toho. Dále potom šampionát, závod na čas a tajuplný keirin mód.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Co dále najdete v demu?
Prostředí, ve kterém se NY Race odehrává, jako by filmu z oka vypadlo. Trať vede mezi obrovskými mrakodrapy, které se skoro dotýkají nebe, všude se pohybují různé výtahy, rychlovlaky a další dopravní prostředky, které byly k vidění ve filmu. V tomto mumraji budete závodit s důvěrně známými auty. Čeká na vás taxík, policejní auto, limuzína a mnoho dalších. Všechny vozidla jsou samozřejmě řízena postavami z filmu, takže se nedivte, až vás předjede Ruby Rhod nebo kněz Vito Cornelius :) Jen mě trochu mrzí, že čínský prodavač nemá tu svoji roztomilou létající loď, ale nějakou červenou parodii na auto.

Samotný závod probíhá stejně jako každá podobná hra - asi to bude tou rychlostí, ale docela mě to celé připomínalo Star Wars Racer. Až na to, že zde se kromě pohybu doleva a doprava pohybujete také nahoru a dolů, tedy něco jako ve starším Hi-Octane od Bullfrogu či SlipStream 3000. Chvíli sice trvá, než si přivyknete na ovládání (nelze nastavit vlastní, je zde pouze několik předvolených), ale jakmile vám přejde do krve, Zvětšit zdroj: tisková zpráva budete slastně vychutnávat rychlou jízdu napříč New Yorkem budoucnosti (ne, opravdu se nejezdí okolo Twin Towers :)

Abych řekl pravdu, ještě před pár dny jsem o NY Race neměl ani potuchy, ale po zahrání dema, které jsme ve čtvrtek večer jako první na internetu uveřejnili, se již docela těším na její plnou verzi, která má vyjít už v půlce listopadu. Pokud autoři splní to, co slibují, mohlo by se jednat o zajímavou oddychovku, která se navíc odehrává v atraktivním prostředí.

 Rozhovor s tvůrci hry
Vedle prvních dojmů z dema Vám přinášíme i rozhovor o NY Race s tvůrci hry z francouzských Kalisto, s grafikem Laurentem Baudetem a hlavním designérem Herny Gonzalesem:

Jak rozsáhlý je svět, ve kterém probíhají závody?

Tratě jsou dlouhé 6 až 10 km. Jejich výška je 150m a šířka 30m. Navíc se vám do cesty bude plést řada pohyblivých překážek, jako například vlaky a podobně.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jaký pohled se naskytne, když bude hráč řídit úzkými uličkami ve vysoké rychlosti?

Chtěli jsme dát hráči pocit velkého vzrušení, když se pohybuje po 30m široké ulici rychlostí 300-600 km/h (závisí na úspěšnosti hráče v šampionátu), což působí velice dobře. Vytvořili jsme vozidla velice odlišná od těch dnešních, což posiluje futuristickou stránku hry.

A co ovládání vozidel v takové rychlosti? To vypadá jako jeden z možných problémů NY Race, alespoň podle dema...

Museli jsme navrhnout chování vozidel, která ve skutečnosti neexistují. Dopravní prostředky ve hře nejsou totiž ani letadla, ani vrtulníky a ani moderní auta. Spíše jsme se inspirovali trochu od každého. Bylo obtížné rozlišit nepatrné rozdíly v řízení vozidel v jednotlivých kategoriích. Pro každé jsme měnili rychlost, zrychlení, brždění, horizontální a vertikální parametry ovládání. Tyto změny nebraly v úvahu realitu. Soustředili jsme se spíše na požitek ze hry a zábavu, než na realistické chování vozidel.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Je zde vertikální pohyb stejně důležitý jako horizontální?

Vertikální pohyb je ve hře velice důležitý, protože při střemhlavém letu dosahujete velké rychlosti, při které můžete předhonit své soupeře.

Jak velkou roli hraje interakce s ostatními postavami a jejich vozidly?

Závod se odehrává v rušných ulicích futuristického velkoměsta. Budete čelit ostatním závodníkům, ale také mnoha věcem, které znáte z filmu (vlaky, pohyblivé plošiny, hustý provoz atd.). Během závodu také můžete ničit některé věci, jako třeba pouliční lampy.

Bude na hráči, jakou cestu k cíli si vybere, nebo musí dodržovat nějakou pevně stanovenou trať závodu?

Není zde žádná ideální cesta na projetí tratě. Hráč si může nalézt vlastní zkratku (vertikální nebo horizontální) a také místa s velkou svobodou pohybu (obloha nad mrakodrapy, nad vodou, v parku). Město je rozděleno na 4 různé oblasti, které se tímto vzájemně liší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Co vše nás čeká v plné verzi NY Race?

Hned několik různých činností tvoří hlavní náplň hry, ostatně tak je tomu i u jiných závodů. Čeká vás například:

- Řízení dopravních prostředků.
- Zvyšování rychlosti vozidla použitím vzdušného elementu nebo při střemhlavém letu
- Vyhýbání se překážkám ve vysoké rychlosti. Buď nepohyblivým (pěší cesty a podobně) nebo pohyblivým (vlaky, hustá doprava, různé pohyblivé plošiny)
- Obrana před ostatními závodníky nebo náhodnými srážkami (například použitím zemního elementu)
- Útok na ostatní závodníky (použitím vodních a ohnivých elementů)

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Proč si myslíte, že hráči upřednostní NY Race před jinými závody? A kdy plánujete hru vydat?

NY Race je hra s mnoha novinkami. Oproti klasickým závodním hrám se hráč musí soustředit nejen na pohyb vlevo a vpravo, ale i na pohyb nahoru a dolů. Četné překážky vyžadují hráčovu pozornost a řidičské umění při vysoké rychlosti. Některé bonusy se pohybují (například na vlacích) a hráč je může získat, jen když je dostatečně odvážný a má rychlé reakce. Hra vyjde v druhé polovině listopadu ve verzích pro PC a Playstation 2.

Děkujeme za rozhovor.

Stáhněte si: Demo (88 MB)

 
ABE a jd
připravil: jd


 
 
ABE & jd

Nejnovější články