Killzone 3 - první dojmy z masakru na Helghanu
zdroj: tisková zpráva

Killzone 3 - první dojmy z masakru na Helghanu

5. 1. 2011 18:00 | Dojmy z hraní | autor: Petr Prošek |

Akční sérii Killzone jistě není třeba sáhodlouze představovat. První díl pro dnes již stařičkou herní mašinku PlayStation 2 dokázal všem škarohlídům, že i na konzolích lze vyrukovat s pompézní first person akcí, a pokračování pro aktuální „péestrojku“ to jen potvrdilo. Přestože nás Killzone 2 (recenze) před necelými dvěma lety naprosto uchvátila, k chystanému třetímu dílu jsme přistupovali spíše vlažně. Na vlnu nadšeného očekávání nás vyhoupla až preview verze, ve které jsme na vlastní kůži prošli pekelnou misí „The Reckoning“.

Slečinkám vstup zakázán

Killzone 3 pro PlayStation 3 vzniká opět pod taktovkou vývojářů z Guerrilla Games a s vydáním stanoveným na 22. února 2011 patří mezi nejžhavější pecky začátku roku. Zároveň jde o první first person akci s plnou podporou pohybového ovládání PlayStation Move a opomenout nelze ani podporu stereoskopického 3D, kterou z očekávaných akcí nabídne například i Crysis 2. Máme se tedy opravdu nač těšit, zvláště jestli nám úderníci ze Sony i v plné hře naservírují stejný nářez jako v preview verzi.

Zatímco se předváděčka na E3 2010 nesla v nefalšovaném ledovém duchu, prosincová ochutnávka nás ze zasněžených plání přenesla do industriálního prostředí nehostinné planety Helghan. Stejně jako v případě Killzone 2 nechybí ani zde výběr ze čtyř stupňů obtížnosti (Recruit, Trooper, Veteran, Elite), u kterého více než jinde platí zlaté pravidlo „dvakrát měř a jednou řež“. Ani chystaný třetí díl nebude procházkou růžovým sadem a již „Trooper“ dokáže pořádně potrápit.

Na Helghanu není čas na hrdinství okoukané z Call of Duty - je třeba postupovat s rozmyslem, sledovat terén i rozmístění nepřátel a co možná nejvíce využívat okolních prostředků. Chybné kroky jsou doprovázeny několika „varovnými“ zásahy, jež vcelku brzy přechází v nepříjemné tmavnutí obrazu, značící blížící se smrt. Stačí chvilka nepozornosti a zubatá je tu jako na koni. Hře to dodává na atmosféře, ale začátečníci se perou s analogovými páčkami a potí krev. Nejnižší obtížnost tedy nebude v Killzone 3 rozhodně žádná ostuda.

PlayStation Move boduje

Ovládání pomocí gamepadu se nijak výrazně neliší, ale novinkou je již zmiňovaná podpora PlayStation Move, kdy se kromě známého svítícího „šidítka“ neobejdete bez druhého analogového ovladače. Není to tak dlouho, co „soňáci“ představili umělohmotný ovladač ve tvaru útočné pušky speciálně pro Killzone 3, ale ten nám do redakce ještě nedorazil. I přesto jsme byli s PlayStation Move nadmíru spokojeni a pohybové kropení Helghastů nám v prvních chvílích přišlo minimálně srovnatelné s gamepadem.

Stačilo ovšem neodfláknout kalibraci a trochu si pohrát s nastavením citlivosti a výsledný dojem předčil naše očekávání. Pravda, obrat o 360° vyžaduje cvik, neboť je prováděn posunem „šidítka“, ale jinak si rozhodně nemůžeme stěžovat. Pokud máte problémy s mířením pomocí analogové páčky, PlayStation Move vaše trable vyřeší. Při zaměřování vzdálených cílů dochází dokonce k pomocnému značení cíle do oranžového obdélníku, což nepůsobí nijak rušivě a v kritických situacích to hodně pomáhá. Zbraně se dobíjí zatřesením svítícího ovladače a zbylé úkony jsou rozděleny na tlačítka obou bezdrátových hůlek.

Velmi zajímavou množností, která do médií prosákla poměrně nedávno, je kooperace dvou hráčů u jedné konzole. Příběhovou kampaní tak můžete projít ve dvojici s vertikálně rozštípnutou obrazovkou, ale samotná hra se od one-man-show nijak neliší. Jediným rozdílem je nemožnost použití pohybového ovladače - splitscreen je funkční pouze se dvěma starými dobrými gamepady.

Akce jako řemen

Samotná akce je v případě mise „The Reckoning“ vpravdě intenzivní. Autoři zapracovali na prezentaci příběhu a snaží se hráče vtáhnout do děje pomocí častějších animací servírovaných v herním enginu. Výsledek působí filmovějším dojmem a ještě více stupňuje našlápnutou atmosféru, což v případě testované verze dopadlo na jedničku s hvězdičkou.

Postup je opět striktně lineární, ale v některých oblastech můžete vybírat z několika cest, kudy se nepřátelským Helghastům dostanete na kobylku. Když se k nepříteli proplížíte dostatečně blízko, jistě si oblíbíte nové brutální a bezpochyby efektní způsoby likvidace - jednou nebožákovi vrazíte kudličku do rudého očka, jindy mu zlomíte vaz a budete se zvrhle těšit, co přijde příště.

Nebudeme však prozrazovat průběh celé mise, abychom vás nepřipravili o překvapení a patřičný „wow efekt“, který se vám vpije do adrenalinem rozšířených zornic. Krvavé přestřelky s pekelnými pohůnky vodnatého císaře Visariho budete absolvovat po boku spřátelených vojáků, mezi nimiž nesmí chybět ani agilní kočička se sexy kukučem a tvrďáckou pózou Michelle Rodriguez.

Pokud vám krev v žilách nerozproudí čistka zákopů v obležení dýchavičných plamenometníků, pak se o to postará několikaminutová bitva s válečným „mechem“ tyčícím se stovky metrů nad obzorem. Směšná titěrnost zarputilých hrdinů vám před kolosálními proporcemi helghanského válečného monstra vpálí pecku na solar. Když se zhruba před pěti lety objevil na scéně první plecháč ze Spielbergovy Války světů, přepadl nás stejný pocit beznaděje.

Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet, vygraduje v akci na vznášedle, kdy začnete mimoděk počítat koně pod kapotou „péestrojky“. Guerrilla Games ždímají z konzole maximum a okouzlují skvostnou audiovizuální masáží s působivým barevným podkresem, který Killzone 3 sedne jak p***l na hrnec. Teď už zbývá jen doufat, že se v podobném duchu ponese i zbytek hry - těšíme se!

Nejnovější články