zavřít

Facebreaker - dojmy z dema

- Dojmy z hraní autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Humorný odlehčený box s karikaturovanými postavičkami v ringu, z nějž se ozývají slova jako: drtič, lamač, mašírka, skalpování, květák a švestky. Že nerozumíte?

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 7.srpna 2008
Verze hry: X360 demo/ang.
Doba hraní: pár dnů


EA právě rozjíždí svoji novou značku EA Sports Freestyle a to skrze arkádový box jménem Facebreaker. Ten mají na svědomí vývojáři posledního reálného boxu Fight Night Round 3. Nedávno vypuštěné offline demo na Xbox 360 (pro PS3 vyjde dnes) obsahuje dvojici postaviček z celkových dvanácti v plné hře, kterak si to rozdávají opět ve dvou z celkových deseti ringů. Humorné pojetí je znát na každém kousku hry, tedy hlavně díky jemně karikaturní grafice. Byť mi hra zas tolik směšná rozhodně nepřipadá a klidně bych se býval přimluvil, aby v drcení obličejů Facebreaker mnohem více přitvrdil.

 Továrna na boxery
Facebreaker má hodně blízko k dřívějšímu odlehčenému boxu Ready 2 Rumble, ovšem co můžu porovnat, Ready 2 Rumble mi přijde stále úchylnější, zejména co se vizáže postaviček týká. Nicméně Facebreaker disponuje do budoucna určitě hodně mocným nástrojem, jímž je továrna na boxery, tedy hodně propracovaný editor postav. Ten dovoluje opravdu široké úpravy vybraného chlapiska, nebo ženštiny a takových postaviček si můžete vytvořit klidně povícero.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Editor je vybaven i pro virtualizaci vašeho skutečného obličeje, jenž do hry dostanete vyfocením skrze USB kamerku, nebo nahráním vaší fotky na webové stránky hry, ze kterých si podobiznu editor posléze sám stáhne. Mimo to jsou jako stavební základy k dispozici samozřejmě i vizáže originálních postaviček ve hře. Demo nabízí také do digitální podoby převedené obličeje presidenta EA Sports Petera Moora a americké herečky Kim Kardashian, kteréžto si můžete dále dle libosti zpitvořit.

 Mašírka i bez ran
Možnosti editoru jsou na sportovní titul vskutku rozsáhlé a právě v tomto nástroji by se mohl skrývat částečný lék na nastupující stereotyp stále stejných zápasů, který se nad Facebreakerem vznáší již teď po vydání demoverze. Nastavit lze kompletně celý obličej i typ postavy, takže se i po nahrání vašeho obličeje na konec ani nemusíte poznat. Přitom je jen na vás, jestli výsledný borec bude mít reálné kontury, nebo jej přetvoříte pomocí mnohých posuvníků v nasteroidovaného tlustokožce s tenkým obličejíkem a červeným čírem na jinak holé palici.


Facebreaker je cílen na co nejširší skupinu hráčů, čemuž odpovídá poměrně jednoduché ovládání s arkádovými principy, které vám hra před zápasem nastíní a v zápasu dokonce i pojmenovává. Útočnou vozbu tak představují základní dolní a horní hák, odhození soupeře účinné i na vysvobození z klinče a také posmívání, na něž ale v zápase zpravidla není čas. Obrannou taktiku zase zajišťuje klasický blok, úskoky, ale hlavně možnost drtivého protiúderu, jenž je ale kompromitován nutností velice přesného načasování a správného stisknutí tlačítek na ovladači.

 Lamači a drtiči
Funkci silnějších komb zde přebírají tzv. lamači kostí, což jsou již silnější údery, které soupeři citelněji ukrojí z jeho životní stupnice. Za řetězení jakýchkoli úderů, tedy i těch základních, se vám pak plní barevná čára na straně obrazovky, po jejímž naplnění máte jedinečnou možnost protivníka jednou provždy zlikvidovat díky tzv. drtiči ksichtu, což je super extra silný úder provedený skrze již méně atraktivní zpomalovačku.

Když se vám tento drtivý útok vydaří, soupeř je okamžitě K. O. a jedna runda zápasu hnedle skončí vaším vítězstvím. Nicméně byť i jediný průchozí úder soupeřův přes váš blok pracně budovanou stupnici Facebreakeru ihned vymaže, takže takto dodělat protivníka není nic jednoduchého. Každý boxer ale navíc disponuje speciálním omračujícím úderem, jenž soupeře na chvíli dezorientuje, což je také dobrá cesta k dosažení Facebreakeru a zničení protivníka. Trik, jak na soupeře vyzrát, se skrývá ve vykrývání jeho úderů, potažmo správném načasování protiúderů. Ten, kdo lépe odhadne správný okamžik, má vždy půl zápasu v kapse.


 Skalpování
Za každého poraženého boxera stylem Facebreakera získáte jeho skalp, přičemž kompletace celé sbírky hlav ostatních postaviček je jeden z cílů offline části hry, u které bych se ale bál zmíněného stereotypu, který takto pojatým hrám určitě hrozí. Náplastí na to ale může být multiplayerová složka, jež v plné verzi nabídne klasické zápasy doma i přes internet, včetně zápisu do hráčských žebříčků a rozdělení hráčů do kolonek podle jejich úspěchů tak, aby na sebe nenarazili protřelý bijec a vyjukaný novic, co boxuje v pletených palčácích od maminky.

Abyste hned po prvních neúspěších z ringu zbaběle neutekli, nabízí Facebreaker rovnou pětici výkonnosti AI soupeřů, přičemž obzvláště praktickým se jeví trénink se sparingpartnerem, kdy si rovnou v průběhu zápasu s libovolně vybraným protivníkem můžete volit jeho boxerský styl, od pouhého statisty až k agresivní mlátičce. Díky tomuto praktickému prvku by nemělo být zažití všech pohybů zas tak těžké, i když je Facebreaker v jádru stejně spíše o zvrhlém drcení tlačítek, protože zápasy jsou hodně rychlé a soupeři sázejí klidně i několik direktů na jedno mrknutí.

Nezapomnělo se ani na komunitní funkce, takže hotové borečky budete moci veřejně vystavit na internetu, popř. si na oplátku jiné postavičky zase stáhnout od jiných hráčů. Nechybí tu globální hvězdičkové hodnocení komunity a vyhledávací políčko pro klíčová slova, kterými svůj výtvor popíšete – pěkné!


další obrázky v galerii

 Více květáku a švestek
I když se Facebreaker tváří jako totálně úchylná a humorná hra, stejně bych ocenil ještě větší důraz na úsměvné muchlání kožní vrstvy boxerskou rukavicí, protože ani v opakovaných prostřizích toho po této stránce Facebreaker mnoho nenabízí. Pořádně rozmašírovaný květák ozdobený švestičkami je vidět prakticky až v pozápasovém vyhodnocení, kdy se na obrazovce ukáže podlitý obličej poraženého boxera spolu se statistikami střetnutí. Potenciál hry by tak mohl být mnohem více využit, takhle se jedná spíše o přístupný arkádový box v mírně úsměvné formě, ovšem větší atak na bránice se asi konat nebude, leda u mladších hráčů.


Facebreaker vyjde na PS3 a Xbox 360 již na začátku září, přičemž mírně odlišná Wii varianta přijde na trh zhruba s měsíčním zpožděním.

Stáhněte si: Demo z Xbox Live či PlayStation Network, Videa a Trailery, FIFA Street 3 recenze

Související články: Novinky...

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry


 
 
Michal Jonáš

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.