Anno 1503 - první dojmy
zdroj: Archiv

Anno 1503 - první dojmy

16. 2. 2003 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Jak známo, z Německa pochází Settleři, kterým je budovatelsko-dobyvatelská strategie Anno 1503 asi nejvíce podobná. Jak na nás zapůsobilo demo a co od hry můžete očekávat, se dozvíte v tomto článku.

Autor: Firebird
Publikováno: 16.února 2003


Obrázek zdroj: Archiv Když jsem se dostal k demoverzi Anno 1503: The New World, přistupoval jsem ke hře bez nějakého velkého očekávání a bez znalosti předcházejícího dílu, ale po delším hraní jsem jí přišel na chuť. Tato budovatelsko-dobyvatelská strategie pochází z dílny německých SunFlowers a jak známo, z Německa pochází i Settleři, kterým je hra asi nejvíce podobná. Asi u našich západních sousedů jiné typy her ani dělat neumí, ale nevím jak vám, mně to vůbec nevadí, protože je dělají hodně dobře. Pojďme se tedy nyní na hru podívat trochu blíže.

 První krůčky
Jak už to tak u strategií bývá, v úvodu mise je hráči dáno do začátku několik málo budov nebo startuje s úplnou nulou. Ani Anno není v tomto směru výjimkou a ocitnete se v něm na prázdném americkém kontinentu - tedy až na nepřítele, který bude o krok před vámi. Vše, co máte, je v případě budovatelských a ekonomických misí jedna jediná loď, na které se nachází váš skaut (průzkumník) a nějaké to vybavení.

Základní výbavou je dřevo, nezbytné jídlo pro první osídlovatele a nářadí na stavbu budov. Také budete potřebovat ke stavbě peníze a později cihly nebo mramor. Je tedy nezbytné vše někde uložit, k čemuž poslouží skladiště, které postavíte na břehu a tam vyložíte část zásob.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Poté následuje stavba prvních budov, jako je dřevař, rybář a nesmíte zapomenout na domy pro první přistěhovalce. Obyvatelé musí mít poblíž tržiště, které je mimo jiné používáno pro rozšiřování vašeho území. K němu je třeba dát samotné stánky, jejichž počet s postupujícím časem roste. Nesmí chybět ani nějaká ta farma - ze začátku to jsou brambory a ovčí farma pro vlnu, z které obyvatelé získávají oblečení. Také je vhodné mít lovce, který bude nahánět divokou zvěř jak pro maso, tak pro jejich kůži. Možná se teď ptáte, kde vezmete potřebné nářadí? Vězte, že ze začátku vám musí prostě stačit to, co máte z lodi. Další se dá vyrábět až poté, co budete mít ve vašem městě zámožnější obyvatele.

 Od pionýrů po osadníky
Zvětšit zdroj: Archiv Lidé ve hře jsou rozděleni do pěti skupin dle stupně vývoje. Začínáte s pionýry, kteří bydlí v těch nejprimitivnějších obydlích, ale jakmile jim splníte vše, co potřebují (dostatek jídla, oblečení, kůže, ale i přístup k pivovaru a kostelu), jejich obydlí se zvětší a přistěhují se osadníci. A právě v tuto chvíli se vám dostává možnosti stavět další budovy, jejichž počet se opravdu hodně rozrůstá. Přes tabákovou farmu, dobytčí farmu, doly, cihly, které jsou mimochodem potřebné ke stavbě většiny budov, až k různým vojenským budovám. Dál jsem bohužel nepostoupil, poněvadž demoverze více obsahu neposkytovala.

Pokud zjistíte, že vaše země (ostrov) neobsahuje suroviny, které potřebujete, je čas vyrazit na průzkum okolních vod. Vezmete tedy své skauty (průzkumníky), dáte jim zboží, které jste ochotni prodat a vyrazíte lodí k sousednímu národu. Pokud vám není nepřátelsky nakloněn a pokud má zájem o vaše zboží, nic vám nebrání ve výměnném obchodu. Stačí dojít skautem na území jiného národa k tržišti (budovy s vlajkami). Pokud chcete danou proceduru opakovat, je možné nastavit, aby se tak dělo bez nutnosti to manuálně koordinovat.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Vojáků je ve hře několik druhů a setkáte se i s katapulty, které využijete proti nepřátelským budovám. Nepřátelští vojáci po vás střílí i z hradeb, odkud jak známo mají lepší dostřel. Ovšem ne v každé misi budou boje na prvním místě cesty k vítězství. Zde mě zklamala jedna věc a to, že mi nešlo seskupovat jednotky pomocí CTRL+čísla, jak bývá u strategií zvykem. Tedy ono to šlo, ale potom nebylo možné přivolat označené skupiny. Snad jde jen o nedodělek.

 Vizuální hostina
Zvětšit zdroj: Archiv Co se týče grafického zpracování, Anno 1503 se rozhodně nemusí za nic stydět. Hra umožňuje tři volby přiblížení nebo oddálení krajiny, z čehož nejlépe hra samozřejmě vypadá na maximální přiblížení. Samotný herní svět prostě žije - zvěř běhá po lesích, stromy se klátí ve větru, lidičky běhají od budovy k budově, zásobovači hbitě převáží suroviny. Zvuky jsou normální pro hru tohoto typu a jestli bude v plné verzi hudební doprovod jako v demu přístupná jedna skladba, tak čekejte, že i ten bude velmi povedený.

Hra nejvíce připomíná již zmiňované Settlery, až na to, že tam člověk musel čekat, než se dostaví budovy. Zde se budovy staví rovnou a není jich zrovna málo. Do plné verze je slibováno nějakých 350 budov, což je číslo u strategie tohoto typu přímo nevídané. Národů má být ve hře obsaženo celkem devět, z čehož každý bude mít vlastní kulturu. Třeba Eskymáci, kteří se ukázali i v demu, vypadají velmi hezky. Ve hře má být dále 6 různých klimatických prostředí, jako například již zamrzlá tundra, pouště nebo džungle. Ovšem na mapě je i zamrzlý ostrov vidět jako „zelená“ země. Každý typ terénu bude mít své unikátní přírodní zdroje a živočichy.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Pár nedostatků
Co mi na hře absolutně vadilo, byl jev, že při najetí myší na cokoliv (pro získání popisku) text šíleně rychle problikával. Nedalo se to napoprvé vůbec přečíst, ale třeba je to jen problém na mém počítači. A také se mi trochu nelíbilo, že ne vždy se mi podařilo kliknout na budovu, abych viděl její dosah. Na druhou stranu ale musím pochválit nápovědu, která je psaná opravdu velmi podrobně. Chyby velkého rázu jsem nenašel a snad se jich autoři vyvarují i do plné verze.

Zvětšit zdroj: Archiv Celkově je Anno 1503: The New World hrou, která má velký potenciál zapsat se do dějin jako špička ve svém oboru. A mohu s klidem říci, že ačkoli jsem od ní nečekal moc, její zábavnost a chytlavost mě už v demu vážně dostala. Už se nemůžu dočkat plné verze, která vychází letos na jaře.

Stáhněte si: Demo, GC trailer, Trailer, Trailer #2, Video
Související články: Preview, Novinky

 
 
Firebird
připravil: jd


 
 

Nejnovější články