Gothic III - ZOOM
zdroj: tisková zpráva

Gothic III - ZOOM

31. 7. 2006 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Výrazu "pompézní" se v říjnu dostane nového významu ve spojení s Gothic III. Veškeré důvody, proč by se měla změnit česká mluvnice, jsme sepsali do obřího preview, které je povinným čtivem pro každého příznivce RPG.

Autor: Moolker
Publikováno: 31.července 2006


Obrázek zdroj: tisková zpráva Německo mi nikdy nepřirostlo k srdci a jejich jazyk bytostně nesnáším. Přesto tam umí dělat velmi dobrá RPG, čímž myslím zejména sérii Gothic. Ve většině jiných hrdinských her je vám ihned po shlédnutí intra sděleno, že jste jediná naděje na záchranu světa, ten jeden jediný. Gothic však byl jiný. Nějaká záchrana cizích zadků vám byla ukradená – šlo vám v prvé řadě o přežití. Až postupem času jste se dozvěděli, že je ve vašich silách pomoci ostatním a konat skutky předurčené dle skřetího proroctví jen výjimečnému člověku. Vlastně až na konci druhého dílu vám bylo natvrdo sděleno, že vy jste tím vyvoleným. Vyvoleným boha dobra, Innose. Nemyslete si ovšem, že v G3 hned vaše první kroky povedou za spasením lidstva. Koneckonců, vy ani přesně nebudete vědět, co vaším hlavním cílem je, ani to se to ještě dlouho nedozvíte.

 Předtím to byl jen začátek
Děj, který narozdíl od předchůdců nebude rozdělen do kapitol, začne připlutím na ukradené paladinské lodi na Mainland, tedy pevninu království Myrthana, přesněji do vesničky Ardea. Slavobrána však nebude (vesnice je zrovna v obležení skřetů), a to ani v hrdinově duši, protože díky zdlouhavé a únavné plavbě ztratil dost svých schopností a bude rád, že skolí nejslabší typ skřeta.

Brzy po připlutí se dozvíte, že válku za svobodu lidé projeli na celé čáře, skřeti utvořili se sektou vrahů koalici se silou převyšující 100 mandátů a chystají se celou rasu homo sapiens sapiens, vyjma svých spojenců, zotročit. To se jim daří i bez nutnosti použití „zbabělých výchovných pohlavků ze zálohy“. Dalším problémem je záhadný výpadek jedné větve magie a též se dozvíte mnohem více o pravých důvodech skřetích útoků, tajemném necromancerovi Xardasovi a motivaci všech tří bohů (hodný Innos, zlý Beliar, neutrální Adanos).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

On vlastně celý G3 půjde co do psychiky jednotlivých postav a frakcí mnohem více do hloubky a buďte si jisti, že se dozvíte hromadu nových věcí, jež stojí v pozadí. Ty pro samotné hraní sice nebudou důležité, ale každý fanoušek série je bude dozajista hltat – kupříkladu se dozvíte, co jsou vlastně zač hlavní příběhové postavy, jaká je jejich historie a jak se k vám dostaly. Co vám ale určitě nebude odtajněno, je jméno hrdiny. A když už jsem u toho hrdiny, tak jedním dechem dodám, že na začátku nebude žádná tvorba charakteru ani výběr několika základních schopností, nýbrž tutoriál a volba obtížnosti.

 Rozlehlý svět plný lidí, rostlin, předmětů...
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Slovy čísel to znamená, že asi 3x větší než v G2: NotR nebo-li 75 kilometrů čtverečních (mapa). Zpět na ostrov Khorinis již ale nezavítáte. Místo toho navštívíte asi dvacet měst, ovšem nečekejte rozlehlé metropole – v porovnání se zmíněným Khorinisem půjde většinou o prcky. Jde o logické rozhodnutí tvůrců, protože nechtějí vytvořit jeden startovací bod, do kterého by se hráč musel neustále vracet. Hlavním městem se stane ohromný, nicméně obléhaný Vangard, v němž se v prvé řadě konečně potkáte s králem Rhobarem II.

Svět G3 bude na severu a jihu ohraničen pohořími, na západě a východě mořem a rozdělen bude do tří klimatických pásů. Sever, nazvaný Nordmar a obývaný barbary s averzí vůči skřetům, bude pokrytý ledem a zahalen do sněhové deky. Střed a tedy samotná Myrthana se zbytkem královských vojsk, se bude vyznačovat klasickými lesy, louky a poli. A na jihu bude pořádné vedro, protože se tam rozkládá poušť Varant osídlená frakcí vrahů spolupracujících s orky. Diametrálně rozdílné prostředí se podepíše i na podnebí. Na severu budou sněžné vánice na denním pořádku, což naopak na jihu, kde z nebe spadne maximálně tak ptačí bobek, nehrozí. Myrthana nepůjde jinak, než zlatou střední cestou, takže zde bude jak pršet, tak i pražit slunce.

Znakem Gothicu je tzv. přírodní bariéra. Svět bude hned začátku skoro celý otevřený, ale zároveň velmi nepřátelský, zejména pak v hlubších částech divočiny. Nepočítejte tedy s tím, že si po vzoru Oblivionu proštrádujete celé území Mainlandu a nenarazíte na nic silnějšího, než je obyčejný vlk, protože v G3 se potvory nebudou objevovat v závislosti na vašem levelu. Berte to prostě tak, že když „támhleten průsmyk obývají chňapavci“, tak tam budou po celou dobu hraní. Výjimku tvoří bossové a to z důvodu vyváženosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Co se cestování týče, určitě se opět ve hře objeví teleporty, ale ostatní možnosti putování zatím nebyly odhaleny. Jako dopravní prostředky zde ale nebudou fungovat zvířata, jak mnohé zdroje chybně uvádějí.

 Žít vlastním životem
Gothic 3 má dost předpokladů k tomu, aby se dodržel výrok tvůrců, že se „nebude hrát, ale žít“. Každá, ještě jednou důrazně opakuji, KAŽDÁ NPC bude moci zemřít, ty pro příběh důležité nevyjímaje. Herní svět údajně nikdy nevypadal tak realisticky a nenabízel tak pohlcující atmosféru, což potvrzují i dojmy kolegů z různých prezentací. Ve hře narazíte na více jak 1000 NPC (v G2 jich bylo 400), včetně starých známých jako Diego, Milten, Gorn, Lester nebo Lee.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Každá postava bude reagovat na momentální dění ve světě a bude mít svůj vlastní denní program, který bude plnit víceméně nezávisle na vašich skutcích. Něco podobného bylo již v předchozích dílech, ale ve trojce to má být mnohem vypiplanější. Třeba takový kovář - přes den bude stát u kovadliny a pracovat, večer si zajde do hospody popít či poklábosit na aktuální téma a pak půjde do hajan, takže v tuhle noční dobu s ním žádné kšefty nebudou. S tím je také spjata přepracovaná umělá inteligence, která se týká, kromě denního režimu zvířat / lidí, i šíření informací o vašich skutcích.

 Budování pověsti
Ukažme si to vše na jednom příkladu. Narazíte na pasáka ovcí a jednu jeho svěřenkyni zabijete. On to samozřejmě rozšíří na všechny strany, lidé se na vás budou koukat skrz prsty a třeba někteří obchodníci s vámi odmítnou kšeftovat, žoldáci s vámi odmítnout, byť za vysoký plat, putovat nebo na vás prostě bude okolí nadávat. Dá se tomu však předejít. Aby to pastýř mohl rozdrbat, musí nejprve mezi lidi dojít. Během té cesty ho ale klidně můžete odpravit nebo podplatit a nikdo se nic nedozví. Tedy za předpokladu, že váš čin nezpozoruje nějaký svědek a tím svědkem nebude člen např. sekty vrahů, které trocha toho násilí rozhodně nevadí, ba naopak. Každopádně nemusíte mít obavy z toho, že se vaše pověst okamžitě rozšíří po celém světě jako v Oblivionu. V jednom městečku můžete být za mrchu, přes kopec ale třeba již za hrdinu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Na každý váš čin bude okolí nějak reagovat, ať už pozitivně nebo negativně, a je logické, že se prostě nikdy nezavděčíte všem. Co to ve výsledku znamená? Že vlastně neexistuje žádné předem dané dobro a zlo, alebrž pouze několik úhlů pohledu, jak již bylo naznačeno v předchozích dílech. Každý si jde za svým cílem, pouze jinou cestou, která se ale těm ostatním nemusí zamlouvat.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Frakce, povolání a tak vůbec
Ve hře budou tři hlavní frakce: bojovníci věrní králi, zákeřní vrazi/obchodníci s otroky a orkové. Vyskytnou se zde ale ještě další tři substrany - a to nomádi, barbaři a druidi. Společenstva by měla být rozdělena na tři typy. Prvním jsou bojovníci za mír ve jménu krále, kteří obývají většinu zbývajících měst. Druhým typem se stanou nezávislí žoldáci, jimž je situace ve světě celkem ukradená, takže si hrabou na vlastním písečku a žijí v hlubokých lesech a jiných, těžko odhalitelných místech. Poslední variantou jsou orkové a jejich přívrženci s averzí vůči lidskému režimu.

Hra vás nebude hned zezačátku vysloveně nutit se k někomu přidat (i když pro postup to v jistých pasážích bude nezbytné) a dokonce bude možné mezi frakcemi sem tam přebíhat, ale rozhodně si nemyslete, že to budete moci praktikovat, kdy se vám zahce. Přeci jen nemůžete počítat s tím, že když první polovinu hry mydlíte skřety, tak vás poté přijmou s otevřenou náručí a naopak. Mimochodem - tři typy frakcí znamenají nejen pokaždé odlišný styl hraní, ale taktéž tři rozdílné konce!

V každém případě by se vaše oddanost k té a té guildě neměla projevit na výběru zaměření vaší postavy - hrát budete moci za bojovníka, mága nebo zloděje a je fuk, v jaké budete společnosti. Samozřejmě vám ale každá poskytne jiné (ne)výhody. Při vašem putování narazíte na řadu dalších guild typu gladiátoři nebo zloději, k nimž se ale, z poměrně nepochopitelného důvodu, nebudete moci přidat. Ale možnost bojovat v aréně - tedy získávat peníze, slávu či nové schopnosti - nebo naučit se zlodějskému řemeslu, chybět nebude.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Questy živ je RPG hráč
Nikoliv posledních pár hodin, ale celé hraní bude rozdílné v závislosti na příslušnosti k té či oné frakci. To se podepíše na vašem vybavení, schopnostech, vývoji příběhu, přístupu postav k vaší maličkosti a v neposlední řadě na příběhových i vedlejších nelineárních questech, kterých by mělo být suma sumárum přes 150. To je rozhodně úctyhodné číslo a dává jasně najevo, že z G3 nebude holka na jednu noc. Průměrná hrací doba by se měla pohybovat v rozmezí 60 – 80 hodin čistého herního času.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nic vám totiž nebude bránit se na celé to zachraňování či pomáhání vybodnout a jen tak se toulat po krajině, kochat se překrásnou přírodou, čistit jeskyně a následně se těšit z nově nalezených předmětů, kterých budete moci sesbírat libovolné množství, protože inventář bude co do nosnosti opět neomezený. To se bude hodit i proto, že zbraně se používáním poškozují, přičemž když jejich úroveň klesne na nulu, jsou nepoužitelné a musíte je opravit kovářským náčiním. Baťoh bude přepracovaný a zpřehledněný, tj. rozdělený na jednotlivé sekce a s možností využívat myš. Přibude i desatero „horkých kláves“ na tlačítka 0 – 10 pro rychlé vyvolání jakéhokoliv předmětu / kvéru / kouzla z inventáře.

 Perky
Systém vývoje postavy projde zásadní změnou, protože ve G3 bude existovat několik základních schopností jako boj s mečem nebo střelba z luku, ale většinu dalších se budete muset nejprve naučit – formou perků. Perk, tedy vlastnost, prostě neumíte nebo umíte a když ano, zlepšuje se tím, že ho používáte nebo se učíte od mistrů. Z toho nepřímo vyplývá absence jakýchkoliv procentuálních ukazatelů, indikujících vaší pokročilost v dané schopnosti.

Perky se samozřejmě musíte nějak naučit, k čemuž budou sloužit speciální NPC. Pro osvojení nového perku jsou kromě peněz a přátelských vztahů s učitelem nutné zkušenostní body, které získáte postupem na vyšší level, přičemž levelování bude probíhat formou získávání zkušeností za zabité nepřátele nebo splněné questy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Perků bude přes 60-70 a některé z nich na sobě budou i nepřímo závislé. Třeba um bojovat s jednoručními zbraněmi lze rozvinout o schopnosti jako rychlý útok, držení dvou zbraní najednou, extra zranění vůči skřetům atd. Dá rozum, že nebude možné si je osvojit za jedno hraní všechny a lepší, než umět od každého něco, bude naučit se ovládat brilantním způsobem jen několik z nich, jelikož v souladu s vychytrale zvoleným povoláním získáte i nějaké bonusy ala rychlejší regenerace many.

Ovládání u předchozích dvou dílů bylo jedním z kamenů úrazu, protože pro mnoho lidí bylo věnování půl hodiny učení se kontroly nad hrdinou nepřekonatelnou překážkou a tak se na hru raději vykašlali. Autoři nechtějí znovu riskovat nezájem hráčů, proto ovládání drasticky překopou, aby bylo víceméně klasického ražení, tj. využívání kláves WSAD a maximální zužitkování myši. To bude mít větší dopad hlavně na souboje.

 Boje – jak, s čím a proti komu
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ruku v ruce s předěláním ovládacích kláves jde inovace v oblasti bojů, u nichž bude intenzita úderů záviset na stylu stisknutí levého myšítka. Krátké kliknutí znamená lehký úder, mírné podržení střední a když ho přimáčknete na dvě až tři vteřiny, hrdina nepříteli takřka urazí kebuli. Pravé myšítko bude sloužit k blokování (nově i štítem) a není nic účinnějšího, než vykrýt útok a následně provést rychlý smrtící výpad. Obecně mají být souboje okořeněny zdravou mírou taktiky, že budete muset útoky koordinovat a synchronizovat v komba na základě druhu oponenta a jeho postoje.

Stejně jako minule, i v případě G3 budou nepřátelé při potyčkách automaticky zaměřováni a zabít člověka neznamená pouze ho spráskat k zemi, ale i provětrat mu hrudník zakončujícím vpichem. Tvůrci celkově připraví okolo stovky typů zbraní, od obyčejných dýk a mečíků, přes masivní dvouruční meče, kopí, halapartny a sekyry až po luky, kuše a jakési rachejtle - údajně má být možné je dokonce vylepšovat. Chybět nebudou ani magické smrtonosné nástroje nebo brnění. Třeba normandská zbroj ochrání vůči chladu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Kouzlení
Nezapomnělo se ani na magii, která prošla jednou výraznou změnou a to sice tou, že se ji nebudete učit od jiných kouzlomrskačů, nýbrž z jakýchsi oltářů a to navíc až po mnoha splněných úkolech. Všichni vyznavači čáry-máry stylu si užijí, a to konečně i při pohybu, až padesát druhů útočných, obranných, léčivých či vyvolávacích kouzel. Nebudou chybět ani takové lahůdky jako zpomalení času nebo přidělání křídel na tělo hrdiny. Zda si je budete moci opět vyrábět se ještě neví (narozdíl od potvrzené tvorby lektvarů a zbraní). Používání některých druhů kouzel, jako třeba vyvolávání, půjde ale jen v relativní blízkosti jistých magických zdrojů. Nedokáži si ale představit, jak to bude fungovat bez omezení hráče. Kouzla zde budou opět formou svitků, runy již cestu do G3 nenajdou. Co bude jejich náhradou, pokud tedy nějaká bude, se ještě neví.

Co se starých známých bestií týče, s určitostí mohu potvrdit přítomnost většiny starých známých potvor - ala mrchožrout, chňapavec, vlk, stínová šelma, harpyje, trol nebo krvavá moucha. Těšit se ale můžete i na řadu nových, jako třeba jistý druh nosorožce (Horn Rammer), kajmana nebo tapíra. Celkově byste měli ve hře narazit až na pět desítek různých zvířátek.

 Krásné na pohled, příjemné na poslech
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jak je již na první pohled zřejmé, G3 se dostal do rukou opravdu schopných vizážistů, kteří na něm precizně napatlali tuny make-upu. Účelnější, než tady vyjmenovat hromadu pojmů jako normal mapping, pixel-shadery nebo HDR, bude, když se sami podíváte na screenshoty nebo gameplay videa a budete tu krásu, složenou až z 10x více polygonů než minule, obdivovat na vlastní oči. Za zmínku každopádně stojí kouzlo ohnivý déšť, jehož aplikace se projevuje zrudnutím oblohy a následným padáním mnoha žhavých kapiček, jež během chvilky přetvoří organismy v okolí na živé pochodně, které ovšem moc dlouho svítit nevydrží.

Interně vyvinutý Genome engine, na němž běžel už G2, byl asi z 90% přepracován, což se projeví na mnohem větší interakci s okolím, dynamicky se měnícím počasí, plynulejší animaci (i díky technologii EMotion pro mimiku), možnosti částečné destrukce prostředí, konečně i na řádném respektování učení sira Isaaca Newtona či podpoře dvoujádrových procesorů. S následným patchem pro fyzikální akcelerátory Ageia PhysX byste ve hře neměli narazit na dva identické stromy. Teď ještě věnovat dost času optimalizaci a betatestingu, protože v těchto ohledech na tom byly minulé díly nemile. Každopádně vývojáři tvrdí, že pokud vám plynule běžel Oblivion, pak i G3 si zahrajete v pohodě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Na své si přijdou i vaše sluchové orgány, o čemž se můžete přesvědčit mrknutím na nejlepší českou fanstránku Gothicz.net a následným stažením čtveřice hudebních ukázek, které má na svědomí Bochumský symfonický orchestr za spolupráce s japonskou hudební skupinou GOCOO, jež mimochodem stojí za částí muziky v Matrix Reloaded / Revolutions. Tvůrci dokonce hodlají vydat soundtrack na samostatném CD ve sběratelské edici. Vývojáři naštěstí nesdílejí dnešní trend, který zavedl nějaký rozumbrada, s tím, že s němým alter-egem se hráč mnohem lépe ztotožní - hlavní hrdina tedy bude v G3 normálně mluvit. Naprostou Gothic-samozřejmostí je pak nadabování úplně všech NPC (více opět na fansite).

Ke hře bude konečně přiložen i pořádný editor pro fanoušky, kteří by si rádi vytvořili vlastní prostředí, postavy nebo questy a nemuseli zdolávat tolik překážek, jako tomu bylo v případě G1 a G2. Multiplayeru se pochopitelně opět nedočkáme, ale to vůbec nevadí.

 Těšíme se… moc!
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ačkoliv se Gothic 3 bude od svých starších sourozenců značně lišit a přinese ohromné množství menších či větších inovací, které dost pozmění styl hraní, stále by mělo jít o ten starý dobrý Gothic, který neztratí nic velkého ze svého kouzla a na vaše monitory převede co možná nejreálnější a nejuvěřitelnější fantasy středověký příběh. V současné době mají autoři za seboui 85% vývoje a přestože dříve slibované září nestihnou, říjen by už snad klapnout mohl.

Zdroje: Gothicz.net, GameStar, SCORE, GameSpy, WorldofGothic.de, JoWood fórum, IGN, RPGcodex, Hry.Sme.sk

Stáhněte si: Trailery, Videa...

Související články: Novinky, Gothic II recenze #1&recenze #2, Gothic II Night of the Raven recenze, Gothic recenze


 
Moolker
autorovi je 16 let, bydlí na Mělníku a studuje všeobecné gymnázium; přispívá i do HotGames, Playmobilu a SCORE; nejdéle vydrží u kvalitní strategie, akce a fantasy her; život by si nedokázal představit bez závodního lyžování a horského kola

 
 
Moolker
Smarty.cz

Nejnovější články