Nezávislý český hit Factorio čeká letos významný rok. Automatizační hra se na podzim dočká nejen pořádně macatého rozšíření Space Age, k tomu se navíc její základ přehoupne do verze 2.0, která slibuje velkou porci novinek a dalších způsobů, jak spravovat, zefektivňovat a budovat svou továrnu.
Ale hezky popořadě: Teoretický konec hry představuje ve Factoriu zbudování kosmodromu a vyslání rakety do vesmíru. Právě na tento závěr naváže chystaný datadisk Space Age. Ostatně se s ním podstatně změní i samotná závěrečná fáze, protože raket budete potřebovat hned několik. Poslouží totiž jako dopravní prostředek pro důležité materiály na vylepšování stanice, která funguje jako vaše hlavní základna na cestách mezi čtveřicí nových planet.
Každé vesmírno těleso bude svým způsobem unikátní. Lišit se budou nejen celkovým tématem, ale hlavně surovinami, které z nich můžete těžit, výzvami, flórou, faunou a herními mechanismy. Také pořadí, v jakém je navštívite, bude hrát roli, protože si odemknete různé posloupnosti technologií.
Čtveřice nových planet
Planeta Vulcanus, jak už název napovídá, je rozžhavená, vulkanická skála, na které byste vodu hledali marně. Je ovšem bohatá na minerály a lávová jezírka dobře poslouží k tavení různých hornin. Pouštní planetu Fulgora zase sužují elektrické bouře, které bičují pozůstatky mimozemské civilizace. Hustými džunglemi a houbami porostlá Gleba uhrane spoustou neznámého biologického materiálu. No a téma poslední, čtvrté planety si zatím autoři nechávají pro sebe, známe pouze její název – Aquilo. Že by vodní planeta plná bohatství v hlubinách?
U planet ještě zůstaneme, protože nám Wube Software dává poměrně podrobný obrázek o tom, jak budou vypadat. Například Vulcanus bude rozdělený na tři biomy – hory, popelavé nížiny a lávové kotliny. Ze sopečných hor lze těžit síru a kalcit, jež využijete hlavně jako zušlechťovací prvek. Popelavé nížiny budou ideální ke stavbě základny, protože tady hrozí nejmenší riziko požárů. A v lávových jezírcích zase můžete těžit wolfram. Novou budovou pak bude vysoká pec, v níž můžete slévat různé kovy.
zdroj:
Wube Software
zdroj:
Wube Software
Snad nejzajímavěji pak vypadá planeta Fulgora, na které pouště střídají obrovská ropná jezera. Ostatně kolem těžby ropy a elektřiny se celý tenhle biom motá. V noci totiž planetu bičují zuřivé bouře, které mohou napáchat obrovské škody na budovách, jež nechrání hromosvody. Na druhé straně ale můžete sílu živlů využít k napájení elektrické sítě. K tomu ale bude nutné stavět zásobníky, kde elektřina zůstane uchovaná přes poklidné dny. Mezi nové prvky bude patřit holmium a mimozemský šrot, ze kterého půjde vyrobit až 12 různých produktů.
Bažinatá planeta Gleba pak doslova překypuje životem. Ať už navštívíte mokřady, nebo houbami prorostlé kopce. Tématem tohoto biomu bude zemědělství, sklízení mimozemských plodů a výsadba. Ale pozor, jak už to s rostlinnými produkty bývá, mohou shnít. I zkažený materiál ale půjde v produkčních řetězcích dále využít.
zdroj:
Wube Software
S instalací rozšíření se výrazně sníží cena raket, přístup k vesmíru dostanete s odemčením technologie chemických věd. Autoři počítají s tím, že dohrání Space Age zabere zhruba 60 až 100 hodin, čili tolik jako základní hra. Tím tvůrci obhajují cenu, která bude u datadisku stejná jako u základního Factoria, tedy lokální ekvivalent 35 dolarů. Počítá se i s herními módy, které hrací dobu natáhnou klidně i na více než 500 hodin, takže za své peníze dostanete opravdu pořádnou porci obsahu.
Ušní kanálky potěší více než 5 hodin nové hudby, na které se podílel i živý orchestr. V prodeji bude zvlášť i digitální soundtrack.
Asteroidy, kvalita a Factorio 2.0
Nové budovy se zaměří nejen na zpracovávání nových surovin, ale také na fungl nové výrobní procesy a technologie, přičemž středobodem vesmírné expedice bude vaše umělá vesmírná stanice. Tu v podstatě proměníte v jednu obrovskou továrnu, která bude křižovat vesmírem. Je ale nutné dávat pozor na asteroidy, které vám mohou poškodit budovy, nebo dokonce celou stanici zničit. Na druhé straně budete moci vesmírné kameny sbírat a těžit z nich železo, uhlík nebo vodu.
Nově ve Space Age půjde zlepšovat výrobu i skrze kvalitativní vylepšování. Místo budování nových továren, abyste vyráběli více produktů, můžete jednotlivé stavby zlepšovat napříč čtyřmi úrovněmi kvality – od běžné až po legendární. Každá úroveň pak přidává procentuální bonus k vlastnostem budovy. Ať už jde o větší dostřel v případě kulometných věží, nebo rychlejší výrobu či transport surovin.
Ke zefektivnění dopravy pak poslouží mimoúrovňové koleje, které můžete vinout nad existujícími stavbami nebo neprostupným terénem. A tím se dostáváme taky k novinkám, které obdrží i majitelé základního Factoria. To se totiž ve stejný den, kdy vyjde Space Age, dočká updatu na verzi 2.0.
zdroj:
Wube Software
Budete moci přesněji zvolit umístění budov, lépe ovládat vlakové systémy, včetně výběru barev lokomotiv, do hry přibude Factoriopedia s popisky všech předmětů ve hře i s recepty nutnými pro jejich výrobu. Změn se dočká i systém některých technologií. Například parní technologie se odemknou po výrobě 50 železných plátů, jiné pak třeba po prvním vytěžení nové suroviny.
Kompletního přepracování dozná systém kapalin, které budou protékat potrubím efektivněji, pozměněné budou i funkce elektrických rozvodů a v neposlední řadě se chystá i vylepšení odezvy v multiplayeru. Zkrátka, i pokud se rozhodnete nepořizovat rozšíření Space Age, budete mít důvod se do hry 21. října, kdy vychází jak DLC, tak update 2.0, opět vrátit.