Počítačové hry jsou často zejména ze strany rodičů vnímány doslova jako plýtvání časem, ze kterého neplyne žádný užitek. Netvrdíme, že neexistují produktivnější způsoby, jak volný čas trávit. Současně ale platí, že i z hraní her můžete těžit. Zde je několik příkladů.
Z náruživých hráčů se často stávají „ajťáci“
Když někdo tráví za počítačem několik hodin denně, je velice pravděpodobné, že se s ním naučí dobře zacházet. A nemluvíme jen o instalaci her. Náruživý hráč velice často míří na počítačově zaměřené střední a vysoké školy. Začnou se věnovat kódování a programování a jejich živobytím se stane například vývoj webových aplikací. Schopný IT specialista přitom může dosáhnout na výrazně nadprůměrný plat.
Nejde ale jen o programátory. Z počítačových hráčů vznikají i schopní grafici a střihači videí. První setkání s programy na editaci grafiky a videí totiž často probíhá právě díky editaci snímků a záznamů z hraní. Jelikož mladí mají dostatek času na to, aby si vyzkoušeli možné i nemožné, rychle se s těmito programy dokážou naučit a brzy mají vzhledem k věku dechberoucí dovednosti.
Procvičíte paměť, reflexy či logiku
Počítačové hry vám nedají nic zadarmo. Ať už jde o on-line hraní, nebo o single-playerovou kampaň, hraním her mohou děti zdokonalovat svůj mozek.
Strategické hry například – jak jinak – pomáhají rozvíjet logiku a strategické myšlení. Děti se v touze po vítězství naučí chytře reagovat na aktuální situaci a zjistí, jak přechytračit soupeře. Logiku také rozvíjejí nejen v Česku velice populární adventury, kde hráč musí vyřešit spoustu úkolů a zapeklitých rébusů, aby hru dokončil.
Rychlejší hry – včetně mnohdy zatracovaných stříleček – zase pomohou rozvíjet reflexy a racionální uvažování ve stresových situacích.
Najdete si nové přátele – často na celý život
Multi-playerové hry často nabízejí možnost chatovat s ostatními hráči. Hráči her často tvoří různé týmy, které se následně začnou setkávat ve virtuálním a skutečném světě. Často zde členové jednotlivých týmů najdou velice podobně naladěné přátele, kteří se postupně stávají z herních parťáků přáteli na celý život. Platí to i o dětech, které třeba ve škole nezapadají do kolektivu. On-line svět může být cestou, jak si najít okruh dobrých přátel a najít na světě místo, kam jedinec skutečně zapadá a cítí se zde dobře.
Procvičíte si (nejen) angličtinu
Zdaleka ne všechny hry jsou plně přeložené do českého jazyka. Vždy ale nabízí nejrozšířenější cizí jazyky. Hráč si tak může poměrně příjemným způsobem osahat cizí jazyk a postupně se v něm zdokonalovat. Skvěle v tomto směru funguje nejen čtený text, ale zejména dabované dialogy. Porozumění mluvené cizí řeči se začne rychle zlepšovat.