zavřít

BioShock obrázky a detaily

- Obrázky autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Konečně se našel nějaký dobrodinec, který obětoval svůj scanner pro tak hříšný čin, jakým je sejmutí Game Informeru s premiérovými obrázky a podrobnostmi o futuristické FPS/RPG od tvůrců System Shocku.

Irrational Games chtěli udělat trojku, ale Electronic Arts se do toho moc nehrnuli ani jim neposkytnuli licenci. Tak se zrodil BioShock, jehož premisa zní velice lákavě (místy odlišně od předloňských informací) a odhalujeme ji jako první:

Skupina elitních a bohatých vědců, společně s předními umělci, filozofy či sportovci světa, se rozhodne vybudovat tajné podmořské město Rapture, aby tam mohli v klidu žít a bádat, aniž by je ovlivňovaly různé vlády nebo se museli starat o peníze či sociální jistoty. Cílem této komunity je soustředit se na svou výjimečnost, namísto mrhání energie nevděčným masám. Tam, hluboko pod oceánem, začnou provádět genetické experimenty, aby se ještě vylepšili a prodloužili délku svého života. Revolučním objevem původem z vodních kreatur se stane tzv. ADAM, zázračný všelék na jakékoli nemoci a ideální nástroj k sebezdokonalení mentálních i fyzických vlastností, který zastíní peníze či jídlo. Ale jak už to tak bývá, vymkne se jim z rukou a rozpoutá se válka mezi dvěma nejchytřejšími vědci, Ryanem a Fontaine. Jeden z nich zvítězí, ale cenu za to zaplatí všechny lidské bytosti v této utopické vizi, nyní ovládané vojáky a roboty. Vy - coby obyčejný člověk neboli pasažér z letadla spadlého do moře (info) - se po prodrání mrtvými těly a doplavání k majestátnímu majáku ocitnete v jejím středu, odkud už není návratu.


Nikdo vás nepovede za ručičku (narozdíl od ostatních her se tutoriál objeví jen tehdy, když ho vyloženě potřebujete) a nespatříte tady žádné intro, vše musíte jako v System Shocku 2 pochopit sami z útržkovitých záznamů nebo pozůstatků idealistického města postaveného v 60. letech minulého století. Dojde přitom na klasickou střílečku, řešení logických hádanek (styl Mystu), koukání bezpečnostními kamerami (díky tzv. Security Beacon demobilizujete létající drony) a kradmé plížení se ala Thief, na němž se mimochodem část vývojářů podílela. Každá situace má jít vyřešit více způsoby a při opakovaném hraním bude možné postupovat jinou cestou. Důležitou roli sehrají bio-modifikace s feromony a podobné látky, se kterými například zmanipulujete jednu potvoru k jiné, aby ji v rámci potravinového řetězce odlákala nebo zabila (něco jako Trespasser), změníte svou vizáž, získáte smysly nepřátel, dovedete využít zbraně jiným způsobem či sestrojit si vlastní. Tyto vychytávky prý okamžitě zaznamenáte při hraní, nikoli pouhou změnou čísla u dané schopnosti v menu.

Pokud vás už předešlé zaměření postavy přestane bavit, šikne se jednorázové Plasmid zařízení, které umožní od nuly změnit vaši specializaci - kupříkladu místo psionických sil se v půlce hry "předěláte" třeba na experta na hackování. Některé frakce, které mezi sebou mají různé vztahy, budou pasivní, jiné zase agresivní. Třeba Gatherers, Ryanovy děti, si vás vůbec nebudou všimat, dokud na ně nezaútočíte. K tomu vás požene snaha o upgrade charakteru, čímž však naštvete jejich ochránce, golemovitá stvoření Protector vybavená těžkými zbraněmi, jež sice lze porazit, což si vyžádá to hodně střeliva, ale vyplatí se to finančně. Coby nejčastější protovníky potkáte brutální Agressors, kteří vzešli z geneticky upravené armády a hlídají klíčové koridory. Na pokoji nechávají pouze výše zmíněné Gatherery, představující jediný zdroj ADAMa, jehož přírodní zdroje byly dávno zničeny, jenže lidstvo si na něj tak navyklo (i kvůli častému předávkování), že se bez něj již nedokáže obejít.

Odpověď na otázku, zdali Rapture zničí věčné souboje nebo ho dříve zatopí oceán nad ním, zjistíme někdy příští rok. Nejprve se BioShocku dočkají majitelé Xboxu 360 a poté i PCčkáři, kteří se prý nemusí bát, že by byl tak obtížný a komplikovaný jako System Shock 2.
zdroj: Game Informer, diskus.fóra

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.