R600 odsunut na březen 07? Spekulace nebo fakta?
zdroj: tisková zpráva

R600 odsunut na březen 07? Spekulace nebo fakta?

4. 1. 2007 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Situace se nám začíná komplikovat.

Relevantních informací o RADEONu R600, speciálně o jeho datu uvedení, je jako šafránu a v AMD-ATI mlčí. V tento moment není nic oficiálního, takže nezbývá, než se vytrvale prodírat lány informačního plevele a hledat jemné nitky souvislostí mezi hromadou spekulací. O co jde tentokrát? Server The Inquirer přinesl informaci (s odvoláním na svůj "zdroj"), že se prototypový vzorek R600 potýká s problémy. Konkrétně má jít o problémy technického rázu a komplikace tak závažné, že čip (nebo karta?) bude muset být předělán/a. To by znamenalo, že se do výroby nedostane dříve, než v únoru 2007 a oficiálně bude uvedena snad až někdy kolem CeBITu, který se koná od 9. - 15. března 2007. Teoreticky. Zároveň si ale neodpustili hype v tom smyslu, že "tohle uvedení bude šokující pro celé 3D odvětví". Tedy ne snad z "hlediska benchmarků", ale z "hlediska bohatosti vlastností". S tím, že "vedle nových technologických dem od AMD-ATI bude Adrienne vypadat jako středoškolský pokus o 3D grafiku".
Stejný zdroj také informuje o tom, že do té doby, než se objeví první R600, stihne NVIDIA přejít na novou výrobní technologii a udělat novou revizi GeForce 8800 GTX na 0,08 mikronu. Na trh by se měla dostat ještě před samotným uvedením R600. Co se týká té revize GeForce 8800, v jiném článku z 26. prosince 2006 zase The Inquirer pro změnu peskuje NVIDII za to, že G80 není kompatibilní se standardem PCIe, a že je to příčinou nefunkčnosti G80 na některých základních deskách se slotem PCI-Express x8. NVIDIA se hájí tím, že kartu odeslala na certifikaci už před měsícem a že testem prošla, akorát není updatována internetová stránka s výsledky. Jinými slovy, všechno je OK, za situace může byrokracie. Záležitost to každopádně není nová, psali jsme o ní už na začátku listopadu a celý problém rozebírali podrobně například na X-BitLabs v dlouhé recenzi. Tímto by se informace Inquireru dala definitivně odložit na smetiště dějin, popřípadě zařadit mezi recyklovatelný odpad. V případě první zprávy je tu ale pozoruhodná souvislost s prapůvodní zprávou, která kolovala třeba i na zpravodajském serveru DailyTech. Původní datum uvedení R600 totiž bylo skutečně stanoveno na březen 2007...

A teď se v tom vyznejte. Když si tedy odmyslíme pohádku o problémech s výrobou, tak ta informace docela sedí. Ignorovat se však nedá ani ona nově vzniklá stránka Level505, odkud pocházejí první "benchmarky" (které jsou s největší pravděpodobností fake, neboli podvrh) a kde se mimo jiné dočteme pozoruhodné informace o architektuře R600. Krom toho se tam nachází věta, kterou byste asi marně hledali v jakékoliv (i amatérské) nezávislé recenzi. Ta zní: "Pokud jste si právě koupili GeForce 8800, speciálně GTX verzi, mohli byste chtít vrátit vaši kartu 22. ledna, kdy bude AMD-ATI R600 dostupný na americkém trhu za maloobchodní cenu 630 dolarů, kterážto je totožná se současnou cenou pro GeForce 8800 GTX". Pochybné je to proto, že recenzenti jsou sice schopni grafickou kartu vychválit do nebes tak, že to občas vypadá jako reklama (zejména pokud jsou přesvědčeni, že chválí oprávněně), ale nikdy, opravdu nikdy nikomu nic takhle nedoporučují. O rozhodovací proces se musí každý čtenář postarat sám. Na to má vlastní hlavu a vlastní mozek (teda až na čestné výjimky..). Pokud byla tedy stránka Level505 vytvořena za účelem zisku z reklamy, pak jejich informace nemusí být přesné. Pokud ale byla spuštěna jako (drzá) promo kampaň AMD-ATI, tak ta informace může být pravdivá a může být směrodatný onen 22. leden. Každopádně situaci budeme i nadále sledovat.

zdroj: TheInq

cappy

Nejnovější články