První zkušenosti s BFG AGEIA PhysX kartou
zdroj: tisková zpráva

První zkušenosti s BFG AGEIA PhysX kartou

4. 5. 2006 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Hardwarově akcelerovaná fyzika je nepochybně dalším milníkem ve vývoji her.

A je prakticky jedno, jestli bude prováděna pomocí grafických čipů, klasickými procesory nebo samostatnými, vysoce paralelními vektorovými koprocesory - jakým je třeba čip AGEIA PhysX. V současné době je PhysX nejvýkonnějším řešením. Má zhruba 200x větší výkon, než normální procesor. Taky jde o specializovaný a plně samostatný čip, určený na jedinou konkrétní věc. Přesto je poměrně komplikovaný. Tvoří ho 125 milionů tranzistorů (stejně jako má Pentium 4 Prescott) a skládá se ze tří základních bloků. Prvním je PPU Control Engine (PCE), řídící část s vlastním RISC procesorem. Dále Data Movement Engine (DME), který stěhuje data z/do paměti a konečně Floating Point Engine (FPE), což je hlavní výpočetní část s 16-ti vektorovými procesory (VPU), které krmí celkem čtyři z pěti jednotek vnitřních paměťových řadičů (ten pátý má vyhrazeno PCE).
Celá karta má kromě speciálního PhysX čipu ještě 128 MB paměti GDDR3, navíc je to úplná novinka, takže se ceně 250 dolarů za kus ani nelze divit. Přesto je to cena vysoká a řada hráčů na ní bude naříkat. No na PC Perspective publikovali první část recenze této novinky a přišli s nepřehlédnutelným závěrem. Kartu otestovali ve hrách Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter a Cell Factor Demo. A mimo jiné napsali, že "rozdíl mezi akcelerovanou fyzikou a neakcelerovanou fyzikou v Advanced Warfighter nebyl tak dramatický, jak si představovali" a že "výsledek byl slabý a rozhodně to za těch 250 dolarů navíc nestálo..".

Takže opět stará známá píseň a opět problém nedodělaného nebo narychlo předělávaného softwaru. Ale, že "Cell Factor byla jiná káva a tato hra ukázala, jak by mohly "PhysX hry" v budoucnu vypadat" (což dokumentuje video, 153 MB). Množství interaktivity v demu Cell Factor je podle nich neporovnatelné s jakýmkoliv herním titulem na trhu. Seznam her, které chtějí hardware AGEIA nějakým způsobem využívat nám postupně roste. Takže blíže neupřesněná podpora PhysX by se k dnešnímu dni měla objevit/se objevila ve hrách: Bet on Soldier: Blood Sport, Cell Factor, City of Villains, Gunship Apocalypse, Rise of Nations: Rise of Legends, Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter, Alpha Prime, Arena Online, Crazy Machines 2, Dogtag, Eye of the Storm, Fallen Earth, Infernal, KARMA, Loki, Sacred II, Unreal Tournament 2007, Vanguard: Saga of Heroes a Warhammer Online.

cappy

Nejnovější články