Zajímavá je především tím, že podporuje nový high-definition formát Blu-Ray (BR, BD aka Blu-Ray Disc). Ten navzdory HD-DVD a společnostem Toshiba, NEC a Sanyo, propaguje Blu-Ray Disc Association (BDA), zahrnující Sony, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, TDK a Thomson. Ani HD-DVD ani Blu-Ray není ještě uznáno za standard. Zkušenost ale říká, že co se rozšíří nejrychleji, to vyhraje.

Aby tu první větu nevzal hned někdo doslova, tak tím slovíčkem "první" se nemyslí "úplně první". Jednovrstvé Blu-Ray disky, o užitečné kapacitě 23 GB a jejich přehrávače, jsou dávno přítomné v japonských obchodech. Přičemž i tady platí, že co se týká elektroniky, jsou v zemi vycházejícího slunce lehce napřed. Zatímco my si na Blu-Ray budeme muset počkat na konec roku 2006 (a to ještě budeme rádi), tak v domovské zemi je BD běžně dostupný už v druhé generaci a na Vánoce tam má vyjít generace třetí... Dále raději bez komentáře.
Pioneer BRD-101A umí formáty BD-RE, BD-R, BD-ROM, DVD-ROM, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL. Takže vlastně všechno, na co si jenom vzpomenete. Ale pozor, neumí DVD-RAM a co je horší, neumí číst ani zapisovat klasická CDčka, tedy formáty CD-R, CD-RW a neumí ani číst CD-ROM. Což může znamenat jenom dvě věci. Buďto, navzdory původnímu tvrzení Sony, není Blu-Ray zpětně kompatibilní s CD a výrobci se jednoduše nechtělo instalovat příslušný červený laser navíc. Nebo se výrobce s podporou CD pro tentokrát neobtěžoval a v dalších modelech bude podpora čtení/zápisu CD dostupná. Uvidíme.
zdroj: Akihabara