Jak řešit konzolové pirátství? Nutností být pořád online
zdroj: Archiv

Jak řešit konzolové pirátství? Nutností být pořád online

13. 1. 2011 17:31 | Hardware | autor: Petr Poláček |

Pirátství na konzolích lze zabránit jedině tím, že budoucí generace konzolí budou vyžadovat neustálé připojení k internetu, nabídl řešení palčivého problému Martin Walfisz, spoluzakladatel studia Massive (série Ground Control a World in Conflict), které v roce 2008 prodal Ubisoftu a poté se podílel na vývoji protipirátské ochrany užívané aktuálně v PC hrách od Ubisoftu. Walfisz se k tomuto tématu dostal během rozhovoru pro Gamesindustry.biz, v němž reagoval na současné tahanice okolo hacku konzole PlayStation 3, který by mohl uživatelům umožnit hraní neoficiálního obsahu, ale také pirátských kopií her, aniž by si konzoli museli nechat upravit „čipem“.

„Pokud ten hack funguje, jak se všude píše, tak nevěřím, že to může Sony dostat pod kontrolu. Mohou zkusit podobný systém jako Microsoft s Xbox Live – uživatelé s hacknutou konzolí nebudou mít přístup na PSN. Stejně ale Sony nezabrání uživatelům s hacknutou konzolí ve hraní pirátských her tak dlouho, dokud se nepřipojí k internetu. A jelikož k hacknutí konzole není potřeba žádný mod čip, tak nevěřím, že je Sony vůbec schopna detekovat, kterým uživatelům má přístup na PSN zakázat,“ lamentuje Walfisz.

Podle Digital Foundry a několika dalších zdrojů však Sony má k dispozici nástroje, jak rozpoznat a zablokovat hacknutou konzoli i bez přístupu uživatele k PSN. PS3 totiž (pokud je připojena k internetu) komunikuje se serverem Sony už při startu, aniž by o tom uživatel něco věděl. Jaké informace v té chvíli konzole posílá, však známo není. Walfisz dále předestírá možnosti, které Sony v současnosti má k dispozici a může je použít pro boj proti hypotetické vlně pirátství. Moc jich ovšem není.

Sony může vydat novou revizi hardwaru, což je dlouhý a nákladný proces, komplikovaný zejména faktem, že by nová revize PS3 musela pamatovat na bezchybné fungování dříve vydaných her. Další možností je přepracování ochrany přímo na Blu-ray discích, se kterou si však hackeři velmi pravděpodobně brzy poradí.

„Podle mě si Sony může jen gratulovat, že hacknutí PS3 trvalo tak dlouho, protože všechny hlavní konzole byly při pohledu zpět nakonec hacknuty. Těžko odhadovat, jak by to změnilo životní cyklus konzole, kdyby nikdy hacknuta nebyla,“ glosuje situaci Sony s poněkud trpkým nádechem Walfisz a přidává navrch dosti zajímavý podotek: „Je vážně zajímavé, že byla PS3 hacknuta až ve chvíli, kdy byla odstraněna možnost používat na konzoli jiný operační systém, čili Linux. Jakmile to vypnuli, tak se hackeři rozhodli tuto funkci konzoli vrátit a při tom se jim podařilo hacknout celou konzoli.“

Jestli za tuto svoji „troufalost“ hackeři, jmenovitě George Hotz, skupina fail0verflow a údajná stovka dalších, zaplatí před soudem, nebo ne, to ukáží další měsíce. Sony už na ně povolala svoji právnickou mašinérii a požaduje odevzdání všech materiálů spojených s hackem. A přestože za hackery a proklamované právo na „svobodu slova a počítačovou svobodu“ se staví hned několik osob v čele s profesorem Carnegie Mellon univerzity Davidem Touretzkym, právní odborníci vsází spíše na Sony, která u soudu přednese argument v podobě zákona zvaného „Digital Millenium Copyright Act“.

Ten platí pouze v USA, v ČR třeba žádný jeho ekvivalent nemáme (tady by to hackerům prošlo bez problémů), a za ilegální považuje překonání ochranných prostředků, které společnost použije pro ochranu svého softwaru. Hacknutím PS3 prý k porušení tohoto zákona došlo, přestože šlo o hardware, a hackeři se tomu budou moci jen těžko bránit. Navíc mají na krku porušení EULA (licence pro koncového uživatele softwaru určující, co uživatel smí a nesmí dělat) a tím pádem i autorského práva - kvůli hacknutím konzole, což EULA u PS3 zakazuje, jak uvádí Jas Purewal z Gamer/Law blogu.

George Hotz ani skupina fail0verflow však ze Sony strach nemají. George Hotz například BBC prozradil. „Jsem zastánce digitálních práv. A očekával bych, že firma, která si tak moc chrání své duševní vlastnictví, bude dobře obeznámena se zákonem. Reakce Sony mě zklamala.“

Naproti tomu skupina fail0verflow prostřednictvím Yahoo News prohlašuje: „Naším jediným cílem je a vždycky bylo dostat zpět do PS3 funkci OtherOS (Linux),“ a dodává: „nikdy jsme nepodporovali ani neschvalovali videoherní pirátství.“

Přes to všechno lze s úspěchem debatovat o tom, jak řešení celé situace soudní cestou v podstatě šíří informaci o hacku po celém internetu, což asi mezi záměry Sony nepatří. Stejně tak se můžeme jenom ptát, proč nebyl Hotz před soudy hnán už minulý rok, kdy po prvních úspěších jasně řekl, že jednou prostě PS3 kompletně hackne. Rok je pryč a hack je tady. Jen v Sony zaspali.

Nejnovější články