HW aktuality
zdroj: tisková zpráva

HW aktuality

20. 4. 2009 0:01 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

O Radeonu HD 4890 X2, GPU na klíče nebo počítači osazeném třiadvaceti grafickými kartami naráz.

Nedávno jste se mohli dočíst o nových grafických kartách NVIDIA GeForce GTX 275 a zejména ATI Radeon HD 4890. Ten se stal novou nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartou z dílen AMD. A i když jde jen o mírně upravený a přetaktovaný Radeon HD 4870 (jedinou výraznější změnou je frekvence jádra 850 MHz), ihned se vyrojily spekulace o případném dvoučipovém Radeonu HD 4890 X2. Po vydání NVIDIA GeForce GTX 295 totiž AMD ztratilo místo na symbolickém trůnu s nejvýkonnější grafickou kartou a CrossFire dvou Radeonů HD 4890 (tedy potenciální HD 4890 X2) je dle recenzí o maličko rychlejší než GTX 295.

Celou situaci navíc v rozhovoru pro PC Games Hardware zamotal zástupce AMD Saša Marinkovic. Ten sice na přímou otázku o přípravě HD 4890 X2 neodpověděl kladně, ale zároveň vývoj karty ani nevyvrátil. Máme se tedy na novou highendovou kartu těšit? Zatím spíše nikoliv, protože o vývoji přípravě karet téměř vždy kolují internetem informace už pěkných pár týdnů předem. Je však možné, že některý z výrobců udělá dvoujádrový Radeon na vlastní riziko podobně, jako to například udělal Sapphire s Radeonem HD 4850 X2.

Originální přívěšek na klíče představila společnost NVIDIA. Jde o grafický čip G98, kterých má NVIDIA zřejmě nadbytek. Zelený výrobce grafických karet proto čip zalil do odolného skla a prodává jej jako ozdobu za příjemnou cenu deseti dolarů (cca 200 korun). A řekněte na rovinu, kdo z vás by nechtěl na klíčích nosit křemíkovou ozdobu vyrobenou miniaturním 65nm výrobním procesem. Smutné však je, že do České republiky či na Slovensko NVIDIA neposílá.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva


Nakonec se zaměříme na obrovský počítač Atlas Folder, který je osazen hned 23 grafickými kartami NVIDIA GeForce GTX 295. K čemu je takové obrovské množství dvoučipových karet v jednom počítači? Jak jistě víte, grafické karty NVIDIA umí GPGPU rozhraní CUDA, které kromě akcelerace PhysX slouží také k provádění vědeckých výpočtů. A přesně ty na tomto superpočítači běží, konkrétně biologicko-chemický projekt Folding@Home. Mimochodem napadlo vás, že grafické karty v tomto počítači mají přes 11 tisíc shaderů? Impozantní počet, že? :-)

zdroj: Fudzilla, PCHW, YouTube

tomas_sulc

Nejnovější články