Nové produkty od Intelu budou přímou konkurencí pro grafické karty od ATI a NVIDIE. V této fázi nejsou plány příliš konkrétní, Intel jenom "zkoumá" prostředí, hledá partnery. Dalším krokem bude odhalení technických specifikací a plánů budoucích produktů (roadmap) ve čtvrtém čtvrtletí 2007.
Z dostupných informací vyplývá, že se Intel v počátcích bude soustředit na střední část trhu a bude operovat s cenami okolo 300 dolarů za kus. V současné době se high-end prodává za cenu 400 dolarů a je možné najít některé kusy, které jsou za 800 dolarů. To ovšem neznamená, že by grafické karty od Intelu měly být podřadné. Ve snaze zachovat si konkurenceschopnost budou mít dostatek videopaměti a Intel do svých čipů hodlá implementovat všechny moderní vlastnosti, jak je má NVIDIA nebo ATI, včetně podpory pro nejnovější efekty a DirectX 10. Ačkoliv není jasné, jestli i nabídka Intelu bude obsahovat nějakou obdobu SLI nebo CrossFire, počítá se s tím jako s jednou z teoretických možností, protože téměř všechny nové čipsety Intel pro základní desky už podporují více PCI-Express slotů.
Odezva výrobců grafických karet byla víceméně pozitivní. Jeden se údajně měl vyjádřit v tom smyslu, že grafické karty s čipy Intel bude vyrábět, a to aniž by znal přesné specifikace nebo jakékoliv výkony. Ostatní jsou obezřetnější a budou čekat, jak se situace vyvine. Zároveň se ozývají hlasy, že vstup Intelu do prostředí, ve kterém vládne velmi tvrdá konkurence, donutí ATI i NVIDII tlačit na inovace a hlavně na cenu. Intel se k tomuto zatím nevyjádřil, platné jsou tedy informace z dřívějška.
Analytikům situace motá hlavu. Mohlo by se zdát, že se Intel přeřazením svých produktů do kategorie "kolem 300 USD" vědomě přesouvá do role outsidera, jehož nabídka nebude v žádném případě konkurovat tomu nejlepšímu, co má NVIDIA nebo ATI. Teoreticky to může být i pravda, ale je třeba si uvědomit, že "kolem 300 USD" znamená "mainstream" a že v mainstreamu a low-endu se ročně prodá přes 250 milionů čipů (a k tomu adekvátní počet karet). V low-endu a v integrovaných grafických čipech obecně je Intel absolutní jedničkou a nejsilnějším hráčem na trhu. Takže outsider? Těžko. Například v prvním čtvrtletí 2007 měl tržní podíl 38,7 procenta, zatímco NVIDIA 28,5 a ATI 21,9 procenta. V mainstreamu se také točí největší peníze a putují odtud největší zisky. Pozice NVIDIE a ATI tak může být v klidu podkopána, pěkně odspodu, aniž by karty Intelu podávaly špičkové výkony a vyhrály v jediném benchmarku. V NVIDII a ATI se mohou zatím utěšovat tím, že úspěch na trhu samostatných grafických karet je do značné míry odvislý od softwarových ovladačů, jejichž vývoj není nejjednodušší a trvá dlouhou dobu. Bohužel, ani v tomto případě Intel konkurenci asi nenechá spát na vavřínech, stabilitou svých platforem je pověstný a ovladače patrně nepodcení.
11. 6. 2007 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Podle neoficiálních informací je Intel v úzkém kontaktu s některými výrobci grafických karet a už je seznámil s plány na svůj vstup na trh samostatných grafických karet pro desktopové počítače.
zdroj: DigiTimes