Grafické karty asi jen tak levnější nebudou...
zdroj: tisková zpráva

Grafické karty asi jen tak levnější nebudou...

26. 11. 2003 22:22 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Cenová politika každého výrobce grafických karet je stanovena určitým harmonogramem.

Tento harmonogram určuje, za jakou cenu se budou karty prodávat distributorům a kdy, tj. ve který den a měsíc, budou provedeny korekce těchto cen. Ať už směrem nahoru - nebo, a to je nejčastější, směrem dolů. Každý takový harmonogram má střednědobý charakter a je založen na aktuálních nebo reálně předvídatelných skutečnostech. Jeho korekce jsou tedy prováděny jenom výjimečně, v rámci několika málo procent tak, aby se maximalizoval konečný zisk. Pokud se ovšem nestane něco nečekaného...
Nečekanou událostí může být například zemětřesení na Tchajwanu nebo nějaká jiná událost, která zapříčiní nedostatek určitých komponent, či změní jejich cenu. A to právě hrozí v nejbližší době, neboť se továrna TSMC, vyrábějící grafické čipy pro společnosti ATI a NVIDIA, rozhodla zdražit cenu svých produktů o 10 až 15 procent. Podmínky současných kontraktů již změnit nemůže, ale od začátku příštího roku jí v tom nic bránit nebude. Znamená to jediné - čipy budou dražší.

Krok TSMC uvítali i její konkurenti, továrny UMC (United Microelectronics Corporation) a SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Ty vyhlásily, že budou postupovat stejně. UMC, vyrábějící nezanedbatelné procento čipů ATI, dokonce zvažuje, že zvýší ceny za jednotlivé vafery o 15-20 procent. Továrna je vytížená na 98 procent a stejně tak i TSMC, která musí odmítat nové objednávky. ATI tak v současné době nemá kam by výrobu svých čipů přesunula. Má tedy jenom dvě možnosti. Přistoupit na cenu nebo přestat vyrábět.

NVIDIA je v mnohem lepší pozici. Jí se zdražování nebude týkat tak zásadním způsobem a to hlavně díky tomu, že mají její smlouvy s TSMC zvláštní dodatky. Pokud by se s TSMC nedohodla, může ještě využít továren IBM. Ačkoliv ty se v současné době potýkají s řadou problémů a jejich čipy také nejsou právě nejlevnější. Jak už ale jednou historie ukázala, je lepší vyrábět draze, než nevyrábět vůbec nic.

zdroj: Digitimes

cappy

Nejnovější články