GeForce 6600 GT v AGP verzi
zdroj: tisková zpráva

GeForce 6600 GT v AGP verzi

17. 11. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Jeden ze žhavých kandidátů na nejoblíbenější grafickou kartu následujících měsíců konečně dorazil na trh.

Uvedení GeForce 6600 GT AGP sice trvalo více než měsíc, ale přišlo právě včas na to, aby si spousta hráčů udělala levný vánoční upgrade. Tedy alespoň relativně levný - s přihlédnutím k tomu, že nebudou muset dokupovat novou základní desku. Všechny podstatné technické parametry GeForce 6600 GT PCI-E zůstaly zachovány i u AGP modelu: 8 renderovacích cest (pipeline), 8 texturovacích jednotek, 4 jednotky na zpracování geometrie, 128-bitová paměťová sběrnice. I frekvence jádra (500 MHz) zůstala stejná, ale paměti G-DDR3 jsou nepatrně pomalejší a pracují na 450 MHz. To je o nějakých 11 procent méně oproti PCI-E s frekvencí 500 MHz (1000 MHz efektivně).
Frekvence pamětí se dále mohou lišit kus od kusu, protože závisí na rozhodnutí konkrétního výrobce. Takže to chce pečlivě vybírat. V některých případech mohou být vyšší, ale bohužel i nižší. Na kartu přibyl napájecí konektor 12+ Molex a není tam jen tak na ozdobu. Karta jeho používání vyžaduje, protože AGP slot jí jednoduše nedokáže zásobit dostatkem energie.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Na každé AGP GeForce 6600 GT jsou vlastně dva čipy. Jeden je NV43 a druhý je HSI (High Speed Interconnect), který se stará o to, aby karta byla schopná komunikovat s AGP sběrnicí (protože NV43 má v jádře zabudované vlastní PCI-E rozhraní a to není s AGP kompatibilní). Tradiční otázkou zůstává, jak se AGP podepsalo na výkonech a jestli je náhodou nesrazilo dolů. Odpověď je jasná - vůbec ne. Bez ohledu na nižší frekvence pamětí podává AGP verze GeForce 6600 GT plně srovnatelné výkony s PCI-E verzí. Její přetaktovatelnost je také dobrá, takže se za cenu 200 amerických dolarů jeví jako zajímavá koupě. Bez ohledu na to, že na ní není konektor pro propojovací most a že jí není možné použít ve SLI.

První recenze této karty naleznete na: Anandtech, Beyond3D, Extremetech, [H]ard|OCP, HartWare, Hexus a Techreport
zdroj: NVIDIA

cappy

Nejnovější články