DX9 čipy se údajně pro fyziku nehodí
zdroj: tisková zpráva

DX9 čipy se údajně pro fyziku nehodí

19. 7. 2006 12:12 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Kolem herní fyziky to nevypadá zatím nijak růžově.

Nástup těchto technologií je mnohem pomalejší, než odhadovali i ti největší pesimisté. Podle některých softwarových vývojářů se celý vývoj nachází v začarovaném kruhu. Jednak není software (není ho dost), dále není vhodný hardware (není rozšířen mezi hráči) a pak jsou tu ještě technické nedostatky (jako zpomalování), protože celá technologie je v plenkách. Například DirectX 9 čipy nejsou pro fyziku vhodné, protože DirectX 9 má jistá omezení a nemůže s dostatečnou rychlostí simulovat kolize velkého množství objektů. Při každém výpočtu se takový čip potýká s velkými latencemi (s velkým zpožděním) a vývoj je pak o to složitější.
Podle vývojářů ty pravé efekty přijdou až s GPU, které budou bezvýhradně podporovat nové API DirectX 10. Čímž je myšleno, že se fyzika neobejde bez GPU, které mají kompletní hardwarovou podporu DirectX 10 - a to ještě za předpokladu a té podmínky, že takové hry poběží na nových Windows Vista. To v praxi může znamenat, že ponechat si v PC nějakou současnou DX9 kartu pro fyziku, nemusí být úplně ten nejlepší nápad. No a to je kritika, která je namířena hlavně směrem k ATI a NVIDII a firmám jako Havok a spol.

Nicméně faktem je, že pod palbu kritiky se dostala i AGEIA. Jedna z nepříjemných otázek na jejich adresu zní, proč by si měl zákazník právě nyní pořídit jejich AGEIA PhysX kartu za bratru 300 dolarů, když prakticky neexistují hry, které by tento hardware využily? Odpověď AGEIA na tento problém zní asi tak, že "nějaké hry už tu přece jsou. Je tu Ghost Recon: Advanced Warfighter, Cell Factor, City of Villains, Bet on Soldier a zakrátko že přijde podpora pro Rise of Nations: Rise of Legends. Navíc, že je ohlášeno minimálně 20 her, které počítají s PhysX jako samozřejmostí a na které se hráči mohou těšit (včetně Unreal Tournament 2007). A přidaná hodnota AGEIA PhysX? Prý spočívá hlavně v tom, že "umožňuje hraní s novými zážitky a že umožňuje něco, co dříve nebylo možné". Přesto ironií osudu zůstává, že to stejně pro většinu hráčů není dostatečná odpověď a pro PhysX se rozhodnou, až tu bude minimálně her 50 (včetně těch největších pecek) a karta nebude stát víc, než 150 dolarů.

zdroj: TheInq

cappy

Nejnovější články