ATI slaví 20. výročí, první fotka čipu R520
zdroj: tisková zpráva

ATI slaví 20. výročí, první fotka čipu R520

22. 8. 2005 18:18 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

20.

srpna 2005 oslavila ATI své 20. výročí. Kwok Yuen Ho, její zakladatel a po dlouhou dobu ředitel, se narodil roku 1950 v Číně. Jeho rodina byla kdysi bohatá, ale protože jim komunisté všechno sebrali, prožil dětství v nesmírné chudobě. Později, v roce 1962, se rodina přestěhovala do jednopokojového bytu ve městě HongKong, kde jeho otec, dříve učitel, pracoval jako námezdní dělník. V roce 1974 završil K.Y. Ho studia na prestižní Tchajwanské univerzitě a stal se z něj inženýr v oboru elektro. Pracoval pro Control Data Systems, Philips Electronics, National Semiconductor a nakonec jako generální manažer ve Wong Electronics Co. Ltd.
V roce 1984 K.Y. Ho emigroval do Kanady. Bohužel v Kanadě nenašel zaměstnání, které by alespoň vzdáleně odpovídalo pozici, kterou měl v HongKongu. Ve stejné situaci se ale nacházeli i jiní. Proto v roce 1985 založil spolu s dalšími dvěma emigranty, jimiž byli Benny Lau a Lee Lau, společnost Array Technology Industry. Grafické čipy začali dělat vlastně z nouze, protože jejich základní kapitál ve výši 300 000 dolarů nestačil na start počítačové společnosti. Shodou okolností jejich první čip nešel na odbyt. Firma neměla ani jednu zakázku a tak prvních pět zaměstnanců (včetně účetní, finanční ředitelky, sekretářky a recepční - v jedné osobě), během několika málo měsíců vyčerpalo všechny prostředky. Pak se ale objevili zástupci jakési firmy COMMODORE a začali od ATI odebírat 7000 čipů týdně. Přesně rok od svého založení byla ATI v plusu 10 milionů dolarů.

V pozdějších letech se stala ATI jedním z nejvýznamnějších inovátorů v oboru. Zaznamenala ale i několik krizí. Tou nejhlubší si prošla necelých patnáct let po svém založení, kdy se potýkala s propadem akcií, tunelováním, insider tradingem a falšováním účetnictví. Firmu zachránilo rozmáhající se odvětví přenosných počítačů, pro které ATI dodávala jako jediná solidní grafické řešení. Opravdu úspěšnou firmou na poli 3D čipů se stala až díky velmi riskantní akvizici společnosti ArtX, kterou založili bývalí inženýři Silicon Graphics a kteří pak pod křídly ATI vyvinuli architekturu R300+ (alias RADEON 9700, 9800, X800 atd.). Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Dlužno dodat, že úspěšnost R9700 byla pro ATI opravdovým darem z nebes. Není náhodou, že bývalý ředitel ArtX, David Orton, je dnes ředitelem ATI (říká se, že po nástupu do funkce zkolaboval ihned poté, co zjistil, jakým způsobem firma funguje, tedy spíš nefunguje - ale to už je dnes vlastně jedno). ATI se podařilo úspěšně restrukturalizovat a ustanovit tři nezávislé designérské týmy. Jak se měnily názvy společnosti referuje NVIDIA už není nVidia, ATI už není Ati. Nejpokročilejším 3D čipem je v současné době R600, jehož vývoj byl odstartován v únoru 2004. Vpravo na fotce je nové jádro R520.

zdroj: ATI

cappy

Nejnovější články