AMD K9 - první detaily o nástupci Athlonu 64
zdroj: tisková zpráva

AMD K9 - první detaily o nástupci Athlonu 64

16. 10. 2003 23:23 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Ačkoliv je K8 (Athlon 64) na světě teprve krátce, AMD již promluvila o jeho nástupci.

Je běžné, že se na další generaci procesoru pracuje několik let. U špičkových vývojových oddělení, jakými disponuje Intel nebo AMD, trvá vývoj „nové“ mikroarchitektury většinou 3 až 4 roky. Slovo „nové“ je v uvozovkách záměrně, protože návrh jádra nezačíná nikdy úplně od nuly. Na vzniku procesoru s kódovým označením K9 se začalo pracovat zřejmě již během minulého roku. Intenzivní práce se však rozjely teprve nedávno. Fred Weber z AMD na Microprocessor fóru 2003 potvrdil, že první vzorky K9 budou dodávány ve druhé polovině roku 2005. Uvedení na trh těchto CPU však můžeme očekávat nejméně za rok, možná rok a půl, od začátku dodávek vzorků, tedy někdy v roce 2006-2007.
Zajímavé je, že na veřejnost už nyní pronikly první specifikace. K9 by měl zvládat multi-threading, čímž se AMD přiklání k prosazování obdoby HyperThreadingu, který známe z procesorů Pentium 4. Zatím není jisté, zda se AMD s problémem efektivního zpracování několika větví vypořádá pomocí „virtuálního multiprocessoringu“ (viz. intelovský HyperThreading), nebo spíše implementací několika jader do jednoho procesoru. Co ale víme, je to, že na bedrech HyperThreadingu či příbuzných technologií leží velká budoucnost. Vezměme si například ideu „Digital Home“, kdy na jednom počítači bude otec psát dokument, synátor hrát oblíbenou střílečku a matka brouzdat vlnami internetu bez výkonnostních propadů.

Před uvedením K9 se ale dočkáme Opteronu se dvěma jádry, což by mohlo být v roce 2005. Produkce procesorů s několika jádry se stane realitou již v blízké budoucnosti a to jak u Intelu, tak u AMD. Výrobní proces vzorků K9 by měl probíhat za pomoci 90 nm technologie, finální CPU však budou vznikat ve špičkové továrně, na které spolupracuje AMD s IBM (výrobní technologie na úrovni 65 nm).

zdroj: X-BitLabs

celeb

Nejnovější články